Polski rynek kredytowy w czasie koronawirusa
08/18/2020
Jak zmienił się rynek finansowy od marca 2020 roku?
Od połowy marca 2020 roku, czyli początku obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa, banki musiały zmienić swój sposób działania. Pojawiły się ograniczenia związane z liczbą klientów, mogących jednocześnie znajdować się w placówce oraz z odstępem pomiędzy nimi. Następnie banki były zmuszone do przygotowania nowych ofert i wprowadzenia odpowiednich procedur, w związku z zawieszeniem spłat kredytów. Zmniejszono także stopy oprocentowania kredytów gotówkowych, które obecnie prezentują się następująco:
- stopa referencyjna – 0,10% w skali rocznej,
- stopa lombardowa – 0,50% w skali rocznej,
- stopa depozytowa – 0% w skali rocznej,
- stopa redyskontowa weksli – 0,11% w skali rocznej,
- stopa redyskontowa weksli – 0,12% w skali rocznej.
W związku z wprowadzonymi zmianami oraz zapisami Kodeksu cywilnego, obecnie kredyty nie mogą być oprocentowane wyżej niż 7,2% w skali roku, natomiast odsetki wynoszą 3,6%.
Ograniczenia w dostępie do kredytów
Obecnie banki ostrożniej podchodzą do udzielania kredytów, ze względu na zwiększone ryzyko kredytowe ponoszone przez nie przy udzielaniu zobowiązań. Ponadto coraz częściej banki decydują się negatywne decyzje odnośnie odpowiedzi na wnioski kredytowe. W większości banków udostępniona została także możliwość wnioskowania online o kredyty – m.in. w Bank Citi Handlowy, BNP Paribas, Alior Bank, Santander Bank Polska, mBank, ING Bank Śląski, PKO BP i Pekao SA.
Zauważalne są kłopoty z udzieleniem kredytów dla osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych, czyli umowach – zlecenie oraz umowach o dzieło. Wyniki to z tego, iż tego typu umowy, w przeciwieństwie do umów o pracę, definiowane są, jako niepewne źródło dochodów.
Ponadto jednym z kluczowych wymogów formalnych przy wnioskowaniu o kredyt, którego spełnienie utrudniło czasowe zamknięcie większości instytucji czy lokali usługowych, jest wykazanie stałego, udokumentowanego źródła dochodu do trzech miesięcy wstecz.
Problem z uzyskaniem kredytu mogą mieć ci klienci, którzy zatrudnieni byli i są obecnie w branżach typowo usługowych. Wymienić tu można m.in. szeroko pojętą turystykę, w tym także hotelarstwo czy gastronomię.
Wpływ pandemii na zainteresowanie kredytami
Obecnie na polskim rynku kredytowym, z powodu epidemii koronawirusa oraz związanym z nią spowolnieniem gospodarki, zauważalna jest silna tendencja spadkowa. Szczególnie zauważalne jest to w czterech obszarach:
- Kredyty konsumpcyjne (gotówkowe i ratalne);
- Kredyty mieszkaniowe;
- Karty kredytowe;
- Limity kredytowe w kontach osobistych.
Dla porównania w lutym 2020, czyli w miesiącu bezpośrednio poprzedzającym rozwój pandemii w Polsce, zainteresowanie kredytami konsumpcyjnymi (w tym gotówkowymi) było o 4,9% wyższe, niż rok temu, w tym samym czasie.
Biuro Informacji Kredytowej wskazuje na znaczny spadek liczby udzielonych kredytów w marcu i kwietniu. W porównaniu z rokiem 2019, w marcu udzielono 24,9 % kredytów mniej. Natomiast w kwietniu ta liczba zwiększyła się do 48 %. Biorąc pod uwagę wartość udzielanych kredytów w tych miesiącach, w porównaniu z rokiem poprzednim, była ona mniejsza o 30,7% w marcu oraz 62% w kwietniu. Podobnie wyglądało to w przypadku kredytów mieszkaniowych oraz kart kredytowych.
Maj, w przeciwieństwie do dwóch poprzedzających go miesięcy, zmniejszył tendencję spadkową w liczbie udzielanych kredytów. W porównaniu do kwietnia, liczba udzielonych kredytów konsumpcyjnych zwiększyła się o 49,4%. Odnotowano także zwrot liczby kart kredytowych o 58,6%. Nie zmienia to jednak faktu, że w porównaniu do maja poprzedniego roku, liczba udzielonych kredytów była mniejsza o 22,1%, a ich wartość spadła o 44,2%.
W ostatnim czasie zauważalny jest także wzrost zapytań o kredyty mieszkaniowe. Tegoroczny wynik czerwcowy jest wyższy o 2,6 % od roku 2019, biorąc pod uwagę liczbę pozytywnie ocenionych wniosków kredytowych.
Procentowe wartości zmiany popytu na kredyty miesiąc do miesiąca roku poprzedniego (2019/2020)
Źródło: Biuro Informacji Kredytowej, https://www.bik.pl/
Biorąc pod uwagę tak duże zmiany w ostatnim czasie, w zakresie przyznawania kredytów gotówkowych, najbezpieczniejszym wyjściem będzie skorzystanie z bezpłatnej pomocy doświadczonych ekspertów finansowych Open Finance. Przy ich pomocy, nie będzie już problemem skorzystanie z kalkulatora lub porównywarki kredytów gotówkowych i wybranie najdogodniejszej oferty kredytowej. Pomogą także w zbadaniu zdolności kredytowej. Już dziś zachęcam do kontaktu z wybranym ekspertem Open Finance poprzez stronę internetową, adres mailowy kontakt@open.pl lub kontakt telefoniczny pod numerem 801 600 200.
Autor:
Tomasz Piwowar
Ekspert Finansowy
Sprawdź na KtoryEkspert.pl

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance
- Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
- Kompleksowe wsparcie
- Bez zobowiązań
