Porównanie rynku wtórnego i pierwotnego

10/07/2021

Rynek wtórny czy pierwotny? Jaka jest między nimi różnica i co trzeba wiedzieć przed procesem kredytowym? W dzisiejszym artykule przedstawimy kilka faktów na temat rynku pierwotnego oraz wtórnego, a także porównamy, która oferta jest bardziej atrakcyjna.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Rynek pierwotny – etapy budowy i kredytowanie

Nieruchomości z rynku pierwotnego kupujemy od dewelopera. Są to świeżo wybudowane domy lub bloki, chociaż mogą być one w różnym stanie. Wyróżniamy etapy budowy nieruchomości:

  • Stan zerowy,
  • Stan surowy otwarty – konstrukcja bez okien i drzwi, posiada już dach,
  • Stan surowy zamknięty – konstrukcja z oknami i drzwiami,
  • Stan deweloperski – zewnętrze budynku (czasem też działka) doprowadzone do stanu używalności. Wnętrze budynku nadal wymaga dopracowania, zamontowania potrzebnych instalacji itp. Poziom wykończenia zależny jest od dewelopera,
  • Stan wykończony (pod klucz) – zarówno wnętrze i zewnętrze jest wykończone, wykonane są roboty malarskie, posadzkowe, osprzętu elektrycznego, czasem nawet stolarskie w zależności od projektu,
  • Koniec budowy – końcowe poprawki.

Możliwy jest zakup już stanu surowego, ale jest to rzadkość. Deweloperom często nie opłaca się sprzedaż na tym etapie, na dodatek niewiele banków kredytuje takie przypadki. Oczywiście są banki, które umożliwią nam uzyskanie kredytu hipotecznego, niestety na ściśle określonych warunkach np. pod warunkiem wykończenia lub zamknięcia się w pożyczonym kapitale. Najczęściej zakup nieruchomości przeprowadza się na etapie stanu deweloperskiego lub wykończonego. W przypadku stanu deweloperskiego różnicą będzie potrzeba większego kapitału na wykończenie nieruchomości, gdzie banki umożliwiają pożyczenie większej kwoty w tym celu. Aby poznać szczegóły dotyczące kredytowania zachęcamy do kontaktu z naszymi Ekspertami Finansowymi, którzy znajdą najlepszą ofertę oraz przedstawią wszystkie możliwości kredytowania.

 

Rynek wtórny – procedura zakupu

Rynek wtórny to nieruchomości „z drugiej ręki”. To oznacza, że kupujemy je od innej osoby fizycznej, dlatego procedura zakupu wygląda nieco inaczej. Przy rynku pierwotnym mamy przejrzyste i „czyste” księgi wieczyste oraz jasną sytuację od strony dewelopera, z którym podpisujemy umowę. Przy rynku wtórnym możemy napotkać różne sytuacje, które mogą wydłużyć lub skomplikować proces kredytowy. Przykładem takiej sytuacji jest wielu właścicieli mieszkania, którzy przy podpisywaniu umowy przedwstępnej lub aktu notarialnego muszą być obecni. Inny przykład takiej sytuacji opisaliśmy w artykule Zakup nieruchomości od sprzedających, którzy sami wnioskują o kredyt hipoteczny – czyli jak kupić mieszkanie. Oczywiście możemy trafić na nieruchomość bez żadnych komplikacji, jednak warto o tym pamiętać i dopytać o takie sytuacje sprzedających.

 

Różnice pomiędzy rynkiem wtórnym a pierwotnym – najważniejsze fakty

Omówiliśmy już różnicę przy umowie zakupu. Następną prawdopodobnie najważniejszą różnicą są koszty zakupu, a właściwie podatki. Podczas zakupu nieruchomości z rynku wtórnego musimy zapłacić podatek, którego nie doświadczymy przy rynku pierwotnym. Mowa tu o PCC, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych. Wynosi on zawsze 2% nieruchomości i opłaca się go u notariusza podczas podpisywania umów końcowych. Ogólne koszty okołokredydowe na obu rynkach są podobne, jednak w tym przypadku poza odłożonymi pieniędzmi na wkład własny musimy mieć na względzie wymienione PCC. Kontynuując temat ceny musimy mieć na względzie zarówno wartość nieruchomości, ale także koszty jej wykończenia, remontu czy umeblowania. Dodatkowo trzeba również pamiętać o opłatach za usługi notariusza – sporządzenie aktu. I tak w przypadku rynku pierwotnego koszty rozkładają się po połowie między kupującym a deweloperem. A w przypadku rynku wtórnego to kupujący płaci za notariusza. W nowym mieszkaniu najczęściej spotkamy białe ściany, które według własnej koncepcji można zaaranżować. Czasami deweloperzy mogą również nie montować oświetlenia czy włączników światła. Kupując stan deweloperski musimy uzbroić się w finanse, które pozwolą od podstaw zaaranżować naszą nieruchomość włączając w to np. panele czy malowanie ścian. Kupując mieszkanie używane możemy natrafić na stan do kapitalnego remontu lub do odświeżenia, które musimy wpisać w nasz budżet. Jeśli mieszkanie jest gotowe do wprowadzenia bez nakładu, możemy wstrzymać się z aranżacją lub całkowicie z niej zrezygnować, jednak cena mieszkania również może być nieco wyższa. Plusem rynku wtórnego są także meble. Większość sprzedających decyduje się na pozostawienie mebli, które nie przydadzą im się w przyszłym domu takie jak meble kuchenne, kanapy czy stoły lub sprzęty AGD. To co zostaje w mieszkaniu musimy omówić ze sprzedającymi w dniu pierwszego spotkania, by móc również ustalić cenę zakupu.

 

Podsumowanie

Jak widać zarówno rynek wtórny jak i pierwotny mają swoje plusy i minusy. Tak naprawdę wszystko zależy od naszych preferencji oraz stanu nieruchomości. Kupując dom lub mieszkanie na rynku pierwotnym mamy uczucie nowości i świeżości oraz możliwość zaprojektowania wnętrza od nowa. Na rynku wtórnym możemy odnaleźć mieszkania już gotowe do wprowadzenia bez konieczności aranżacji, a także oszczędzić na najpotrzebniejszych meblach.

 

Sprawdź też:

Który kredyt jest tańszy - hipoteczny czy gotówkowy?

Jak kupić mieszkanie - kupno mieszkania krok po kroku część 2.

 

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

kredyt bez wkładu.png
12/03/2021

Mieszkanie bez wkładu własnego

Nowy program rządu „Mieszkanie bez wkładu własnego” daje możliwość zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego bez wymaganego wkładu własnego. Dla młodych osób odłożenie wymaganego przez banki minimalnego wkładu własnego na poziomie 10% jest czasochłonne, mogłoby zająć nawet kilka lat. Państwo zdecydowało się na ułatwienie tego procederu, tak więc przyjrzyjmy się założeniom narzuconym przez rządzących.
więcej >
Kredyt gotówkowy jak się przygotować.png
12/03/2021

Kredyt gotówkowy – jak się przygotować?

Zbliżają się święta, a co za tym idzie zwiększone wydatki. Jeśli już dziś martwisz się, że Twój budżet tego nie wytrzyma, to może nie warto się zamartwiać tylko sprawdzić jak możemy sami sobie pomóc. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest poszukać korzystnego kredytu gotówkowego, który pomoże nam zrealizować nasze plany. Jak uniknąć błędów przy wyborze oferty kredytu gotówkowego? Podpowiemy Ci w tym artykule.
więcej >
Co jeśli nie będę spłacać raty kredytu
12/03/2021

Kredyt hipoteczny – co jeśli nie będę spłacać rat kredytu

Dobrze jest patrzeć zawsze optymistycznie w przyszłość, ale trzeba również zakładać te czarne scenariusze. Dlaczego? Żeby nic w życiu nas nie zaskoczyło. W obecnej sytuacji ekonomicznej, z wciąż rosnącymi stopami procentowymi również należy przygotować się na różne sytuacje. Warto zastanowić się już dziś, co trzeba byłoby zrobić, jeśli utracilibyśmy płynność finansową z różnych powodów.
więcej >