Pożyczka hipoteczna, a kredyt gotówkowy

04/16/2020

Kiedy lepiej wybrać pożyczkę hipoteczną, a kiedy kredyt gotówkowy? Kiedy potrzebujemy dodatkowych pieniędzy na realizację marzeń lub planów najczęściej decydujemy się na ich pożyczenie. Banki oferują nam obecnie szereg produktów, dzięki którym możemy otrzymać potrzebne nam środki.

Wśród tych, które cieszą się sporą popularnością znajdują się pożyczki hipoteczne oraz kredyty gotówkowe . Często jednak nie wiemy, który rodzaj produktu wybrać, by było to dla nas opłacalne. Sprawdźmy więc, jak wygląda sytuacja. 

Ile pieniędzy chcesz pożyczyć?

Zastanawiając się jaki rodzaj pożyczki wybrać, powinniśmy przede wszystkim oszacować, ile pieniędzy potrzebujemy. Pożyczki hipoteczne są bowiem przeznaczone dla osób, które chcą pożyczyć większą kwotę pieniędzy. Większość banków oferuje pożyczki tego typu od 50 tysięcy złotych. Jeśli więc twoje potrzeby są znacznie mniejsze - wówczas zdecyduj się na kredyt gotówkowy. W przypadku, w którym potrzebujesz kilkudziesięciu lub kilkuset tysięcy złotych pożyczki, wówczas warto pomyśleć nad pożyczką hipoteczną.

Która pożyczka jest tańsza?

Nie da się ukryć, że koszt pożyczenia pieniędzy dla wielu kredytobiorców ma ogromne znaczenie. Podejmując decyzję co do wyboru produktu finansowego, z którego skorzystamy, warto więc przyjrzeć się również temu, co jest dla nas bardziej opłacalne.
Gdy porównamy ze sobą pożyczki hipoteczne oraz kredyty gotówkowe bez trudu zauważymy, że w większości banków pierwszy rodzaj pożyczek jest tańszy. Niższe oprocentowanie sprawia, że spłata tego typu zobowiązania jest mniej uciążliwa. Niestety, warto mieć świadomość, że pożyczki hipoteczne nie są rozwiązaniem dla każdego. Dostępne są bowiem tylko dla osób, które są właścicielami działek, domów lub mieszkań. Poza tym, decydując się na pożyczkę hipoteczną musimy ponieść dodatkowe koszty związane z wyceną nieruchomości czy wpisem do ksiąg wieczystych. Pożyczka hipoteczna nie jest więc rozwiązaniem dla osób w trudnej sytuacji oraz tych, które aktualnie nie posiadają żadnych wolnych środków lub oszczędności.

Gdy zależy ci na czasie

Kolejnym aspektem, który warto rozważyć podejmując decyzję co do wyboru rodzaju pożyczki jest czas, jaki potrzebujemy, by otrzymać pieniądze. Zdarzają się bowiem sytuacje, w których zależy nam na czasie. W takim przypadku lepszym rozwiązaniem będzie kredyt gotówkowy. Obecnie w większości banków procedura przyznawania tego typu kredytów jest bardzo szybka i prosta. Wystarczy jedynie, że przedstawimy zaświadczenie o swoich zarobkach. Następnie bank sprawdza naszą historię kredytową i wydaje decyzje. Wszystko to zajmuje zazwyczaj nie więcej niż godzinę, a pieniądze trafiają na nasze konto jeszcze w tym samym dniu. W przypadku pożyczek hipotecznych sprawa wygląda inaczej. Musimy bowiem zadbać o wycenę nieruchomości, ubezpieczyć ją oraz dokonać stosownego wpisu do ksiąg wieczystych. Czas oczekiwania na pieniądze jest więc znacznie dłuższy. 

Podsumowując, zarówno pożyczka hipoteczna, jak i kredyt gotówkowy mają swoje mocne oraz słabe strony. Kluczowe znaczenie ma dokładna analiza swoich potrzeb oraz swojej sytuacji finansowej. Dzięki temu uda się nam wybrać produkt finansowy, który będzie w pełni dopasowany do naszych potrzeb.

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

Raty stałe czy raty malejące
03/17/2021

Raty stałe a raty malejące – które są lepsze?

Szukając najlepszego kredytu hipotecznego musimy stawić czoło wielu zagadnieniom, których zazwyczaj nie bierzemy pod uwagę przy finansowaniu gotówkowym. Kredyt hipoteczny towarzyszy nam często przez długi okres, dlatego tak ważne jest by był on dopasowany do indywidualnych potrzeb i możliwości. Jednym z wyborów jakiego musimy dokonać jest czy lepsze są raty stałe czy malejące.
więcej >
Zdolność kredytowa w pigułce
03/11/2021

Kredyt - czy możemy się o niego ubiegać? Zdolność kredytowa w pigułce

Nasza zdolność kredytowa to maksymalna ilość środków jaką bank może nam zaoferować w ramach kredytu na zakup naszej wymarzonej nieruchomości. Zdolność można również określić jako prawdopodobieństwo, że klient będzie w stanie udźwignąć określone zobowiązanie finansowe, minimalizując przy tym ryzyko dla banku.
więcej >
of_post_social_feb_5_art.jpg
02/19/2021

Jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny?

Wybór kredytu hipotecznego jest bardzo ważnym momentem w naszym życiu. Pozwala na realizacje swoich marzeń, na znalezienie swojego własnego miejsca na ziemi. W związku z takimi planami zastanawiamy się, co zrobić aby wybrać najlepszy kredyt hipoteczny?
więcej >