Pożyczka hipoteczna, a kredyt gotówkowy

04/16/2020

Kiedy lepiej wybrać pożyczkę hipoteczną, a kiedy kredyt gotówkowy? Kiedy potrzebujemy dodatkowych pieniędzy na realizację marzeń lub planów najczęściej decydujemy się na ich pożyczenie. Banki oferują nam obecnie szereg produktów, dzięki którym możemy otrzymać potrzebne nam środki.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Wśród tych, które cieszą się sporą popularnością znajdują się pożyczki hipoteczne oraz kredyty gotówkowe . Często jednak nie wiemy, który rodzaj produktu wybrać, by było to dla nas opłacalne. Sprawdźmy więc, jak wygląda sytuacja. 

Ile pieniędzy chcesz pożyczyć?

Zastanawiając się jaki rodzaj pożyczki wybrać, powinniśmy przede wszystkim oszacować, ile pieniędzy potrzebujemy. Pożyczki hipoteczne są bowiem przeznaczone dla osób, które chcą pożyczyć większą kwotę pieniędzy. Większość banków oferuje pożyczki tego typu od 50 tysięcy złotych. Jeśli więc twoje potrzeby są znacznie mniejsze - wówczas zdecyduj się na kredyt gotówkowy. W przypadku, w którym potrzebujesz kilkudziesięciu lub kilkuset tysięcy złotych pożyczki, wówczas warto pomyśleć nad pożyczką hipoteczną.

Która pożyczka jest tańsza?

Nie da się ukryć, że koszt pożyczenia pieniędzy dla wielu kredytobiorców ma ogromne znaczenie. Podejmując decyzję co do wyboru produktu finansowego, z którego skorzystamy, warto więc przyjrzeć się również temu, co jest dla nas bardziej opłacalne.
Gdy porównamy ze sobą pożyczki hipoteczne oraz kredyty gotówkowe bez trudu zauważymy, że w większości banków pierwszy rodzaj pożyczek jest tańszy. Niższe oprocentowanie sprawia, że spłata tego typu zobowiązania jest mniej uciążliwa. Niestety, warto mieć świadomość, że pożyczki hipoteczne nie są rozwiązaniem dla każdego. Dostępne są bowiem tylko dla osób, które są właścicielami działek, domów lub mieszkań. Poza tym, decydując się na pożyczkę hipoteczną musimy ponieść dodatkowe koszty związane z wyceną nieruchomości czy wpisem do ksiąg wieczystych. Pożyczka hipoteczna nie jest więc rozwiązaniem dla osób w trudnej sytuacji oraz tych, które aktualnie nie posiadają żadnych wolnych środków lub oszczędności.

Gdy zależy ci na czasie

Kolejnym aspektem, który warto rozważyć podejmując decyzję co do wyboru rodzaju pożyczki jest czas, jaki potrzebujemy, by otrzymać pieniądze. Zdarzają się bowiem sytuacje, w których zależy nam na czasie. W takim przypadku lepszym rozwiązaniem będzie kredyt gotówkowy. Obecnie w większości banków procedura przyznawania tego typu kredytów jest bardzo szybka i prosta. Wystarczy jedynie, że przedstawimy zaświadczenie o swoich zarobkach. Następnie bank sprawdza naszą historię kredytową i wydaje decyzje. Wszystko to zajmuje zazwyczaj nie więcej niż godzinę, a pieniądze trafiają na nasze konto jeszcze w tym samym dniu. W przypadku pożyczek hipotecznych sprawa wygląda inaczej. Musimy bowiem zadbać o wycenę nieruchomości, ubezpieczyć ją oraz dokonać stosownego wpisu do ksiąg wieczystych. Czas oczekiwania na pieniądze jest więc znacznie dłuższy. 

Podsumowując, zarówno pożyczka hipoteczna, jak i kredyt gotówkowy mają swoje mocne oraz słabe strony. Kluczowe znaczenie ma dokładna analiza swoich potrzeb oraz swojej sytuacji finansowej. Dzięki temu uda się nam wybrać produkt finansowy, który będzie w pełni dopasowany do naszych potrzeb.

 

Sprawdź też :

Co to jest pożyczka hipoteczna?

Jak długo trwa procedura kredytowa? 

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

refinansowanie MDM
07/26/2021

Czy można refinansować kredyt Mieszkanie dla młodych?

Program Mieszkanie dla młodych okazał się ogromnym sukcesem i bardzo wpłynął na rynek sprzedaży nieruchomości. Wielu młodych ludzi skorzystało z dofinansowań od 2014 roku, niestety od 2018 wnioski nie są już przyjmowane. Wielu deweloperów nawet zmieniało swoje projekty tak, by dopasować je do wymogów programu oraz ustalali korzystniejsze ceny za m2. Aktualnie można składać jedynie wnioski o dodatkowe finansowania dla uczestników programu MDM oraz regulowanie finansowań. Od czasu startu programu warunki kredytowe uległy poprawie, czy można zrobić coś jeszcze by za kredyt zapłacić mniej?
więcej >
refinansowanie
07/26/2021

Refinansowanie, od czego zacząć?

Procedury bankowe nie są proste. Poza skomplikowanymi procesami musimy liczyć się także z tym, że oferty oraz warunki banków dynamicznie się zmieniają. Doskonale to rozumiemy, dlatego poniższy artykuł ma na celu w przystępny sposób przybliżyć termin refinansowania oraz jak się do niego przygotować.
więcej >
kredyt hipoteczny
07/20/2021

Kiedy najlepiej brać kredyt hipoteczny?

Dynamicznie rozwijający się rynek nieruchomości oraz zwiększone ceny wynajmu mieszkania sprawia, że w ostatnich latach coraz więcej osób zastanawia się nad kupnem własnego lokum. Nie wszyscy jednak są w stanie pokryć całość kosztów zakupu, które szczególnie w ostatnim okresie zwiększyły się wraz z inflacją i wartością materiałów budowlanych . Coraz więcej osób zastanawia się zatem nad częściowym finansowaniem ze strony banku i składają wnioski i zapytania w tej sprawie licząc na pozytywne rozpatrzenie. Co jednak wpływa na rekomendację banku i czy można jako potencjalny Klient na nią wpłynąć?
więcej >