Refinansowanie, od czego zacząć?

07/26/2021

Procedury bankowe nie są proste. Poza skomplikowanymi procesami musimy liczyć się także z tym, że oferty oraz warunki banków dynamicznie się zmieniają. Doskonale to rozumiemy, dlatego poniższy artykuł ma na celu w przystępny sposób przybliżyć termin refinansowania oraz jak się do niego przygotować.

 

Z tego artykułu dowiesz się :

 

Refinansowanie - pierwsze kroki

W poprzednich artykułach pisaliśmy o tym, czym jest kredyt refinansowy, na co zwrócić uwagę oraz o refinansowaniu w różnych sytuacjach takich jak Mieszkanie Dla Młodych czy Rodzina Na Swoim. Pomimo znajomości czym jest kredyt refinansowany sam w sobie trzeba jeszcze się do niego przygotować i odpowiednio przeprowadzić cały proces. Od czego więc zacząć? Zawsze zaczynamy od celu jaki chcemy osiągnąć – od tego zależeć będzie na co zwrócimy uwagę przy wyborze odpowiedniej oferty. Powodów do refinansowania może być bardzo dużo, podstawowym jest zazwyczaj chęć oszczędzenia dzięki przeniesieniu kredytu i uruchomienia go na nowo na lepszych warunkach. Naszym celem będzie wtedy znalezienie oferty lepszej niż mamy obecnie. Czasami Klienci przenoszą kredyty i inne zobowiązania by mieć wszystkie usługi w jednym banku, ponieważ otwierając nowe usługi bank często wymaga od klientów np. otwarcia konta by obniżyć ratę kredytu. Konto bankowe najczęściej jest płatne, jednak nie są to duże sumy. Mamy często możliwość zniesienia opłat poprzez regularne wpływy na tym koncie. Jest to jednak często niewygodne, a w razie braku wpływu wynagrodzenia można stać się niewiarygodnym dla banku. Naszym celem będzie wtedy refinansowanie kredytów do jednego wybranego banku, zwykle aby całkowity koszt kredytu (czyli RRSO) zmniejszył się. Koszty kredytu mogą ulec wtedy zmianie np. poprzez skrócenie okresu kredytowania (wtedy rata może być wyższa, jednak zmniejsza się ogóle koszty kredytu), czy rozciągnąć czas spłaty (wtedy rata zmniejszy się, a zwiększy kapitał do spłaty). Wszystko zależy od naszych preferencji oraz oferty jaką otrzymamy od banku. Czasami refinansować możemy także z nadwyżką, czyli otrzymać więcej niż spłacany kapitał i traktować to jak pożyczkę gotówkową. Jak widać po wyższych przykładach prosty powód może pociągnąć za sobą ogrom możliwości, dlatego tak ważny jest cel. Jeżeli udało się już go ustalić kolejnym krokiem jest przeanalizowanie dotychczasowej umowy.

 

Analiza dotychczasowej umowy i znalezienie oferty

Bank ma możliwość przedstawienia indywidualnej oferty swoim Klientom, dlatego każda umowa może się nieco różnić. Warto poznać ją dokładnie, ponieważ od jej warunków zależeć będzie możliwość przeprowadzenia refinansowania. Zazwyczaj istnieje zapis, że nie możemy spłacić kredytu bez dodatkowych kosztów i opłat (w tym refinansować) nie wcześniej niż przed upływam ok. 3 lat, ale czas może się nieco różnić w zależności od ustaleń. Przykładowo w programie Mieszkanie Dla Młodych, czyli kredytu hipotecznego, do którego rząd dofinansowywał wkład własny, innym warunkiem było posiadanie nieruchomości przez 5 lat.

Jeżeli mamy już cel refinansowania oraz nie ma przeciwwskazań możemy zacząć od poszukiwania oferty. Na tym etapie warto skonsultować się z Ekspertem finansowym, który w tym pomoże. Rozmowy z Ekspertem warto rozpocząć już na samym początku pojawienia się pomysłu o refinansowaniu, ponieważ jest w stanie przeanalizować z Klientem jego potrzeby i często przedstawić oferty, na które po analizie decyduje się Klient. Dlaczego Ekspert finansowy jest tak istotny? Ponieważ posiada wiedzę i narzędzia potrzebne do analizowania i śledzenia ofert bankowych, które będą dla nas najbardziej odpowiednie. Szukanie ofert na własna rękę jest dosyć trudne, ponieważ wymaga to czasu i znajomości tematu. Pierwszym niezobowiązującym krokiem w szukaniu oferty może być przeliczenie opłacalności refinansowania w kalkulatorach internetowych. Możemy wstępnie porównać aktualne oferty kredytów oraz ile możemy zyskać dzięki refinansowaniu.

Kalkulatory mogą nie podać dokładnych wartości oraz nie uwzględniać ofert promocyjnych, dlatego aby poznać dokładnie oferty musimy poświęcić swój czas i odwiedzać każdy bank wypytując o oferty refinansowania. Sprawdzanie oferty w każdym banku będzie bardzo czasochłonne oraz oferty banków w trakcie naszego procesu poszukiwania mogą również się zmienić. Właśnie dlatego warto skorzystać z usług Eksperta finansowego, który w czasie jednego spotkania przedstawi kilka aktualnych ofert.  Jeżeli jednak udało nam się znaleźć odpowiednią ofertę możemy przejść do ostatniego kroku.

 

Wnioskowanie o kredyt refinansowy

Jakich dokumentów potrzeba, by wnioskować o kredyt refinansowy? Każdy bank może wymagać czegoś innego, ale podstawą jest oświadczenie banku, w którym mamy kredyt o wysokości kapitału do spłaty. Poza tym wymagane może być także oświadczenie o terminowej spłacie kredytu. W zależności jaki kredyt chcemy refinansować będziemy potrzebować odpowiednich dokumentów. W przypadku kredytu hipotecznego niezbędne może się okazać odpis z księgi wieczystej zaświadczający o posiadaniu nieruchomości lub zaświadczenie od wspólnoty mieszkaniowej czy akt notarialny mówiący o zakupie.

Posiadając wymagane przez bank dokumenty możemy wnioskować o kredyt. Kontaktując się wcześniej z Ekspertem finansowym możemy oszczędzić sobie problemów związanych z dokumentami. Ekspert w tym przypadku dowie się jakie pisma są potrzebne oraz złoży je za nas. Nasza rola to uzyskanie niezbędnych dokumentów, ale i tutaj możemy liczyć na pomoc Eksperta, który podpowie gdzie należy zgłosić się po odpowiednie pisma. Największym plusem takiego rozwiązania jest brak konieczności spotkań zarówno z Ekspertem finansowym jak i z bankiem, ponieważ większość procesów przebiega online lub telefonicznie. Na pewnym etapie zajdzie konieczność spotkania się i złożenia podpisów, jednak część spotkań można uprościć przy użyciu kontaktu mailowego/telefonicznego.

 

Sprawdź też:

Refinansowanie kredytu – na co zwrócić uwagę

Kredyt refinansowy a hipoteka

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

zakup nieruchomości od sprzedających.png
09/23/2021

Zakup nieruchomości od sprzedających, którzy sami wnioskują o kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny bywa skomplikowany, ale może się okazać, że w zależności od sytuacji kupujących jak i sprzedających trudniejszy może być np. przedwstępny akt notarialny. Należy w nim zawrzeć wszystkie informacje, które dotyczą obu stron transakcji. Jak wygląda ten proces w momencie, gdy zarówno kupujący jak i sprzedający decydują się na kredyt hipoteczny?
więcej >
kupować czy nie.png
09/23/2021

Kupować czy nie? Oto jest pytanie.

Wielu z nas zadaje sobie to pytanie i zastanawia się, czy to dobry moment na kupno mieszkania? Czy może jednak ceny nieruchomości spadną i warto jeszcze poczekać? A co jeśli stopy procentowe wzrosną? Jak podjąć decyzję? Czekać czy nie? W tym artykule spróbujemy znaleźć odpowiedzi na te pytania posługując się konkretnymi danymi liczbowymi, które dokładnie pokażą bieżącą sytuację rynku nieruchomości.
więcej >
mity część 2.png
09/23/2021

Mity kredytu hipotecznego część 2

Ilu ludzi tyle pojęć na temat kredytu hipotecznego szczególnie, że proces może być skomplikowany. Zrozumiałe jest więc, że wokół tego tematu urosło wiele mitów i niedopowiedzeń. To już druga część mitów dotyczących kredytu hipotecznego, które postaramy się Państwu obiektywnie przedstawić, aby móc bez wahania przystąpić do procesu kredytowego.
więcej >