Rodzinny bon mieszkaniowy – dofinansowanie z Polskiego Ładu

06/07/2021

Polski Ład w swoim programie wprowadza wiele udogodnień w szczególności dla rodzin. Bon mieszkaniowy to pomoc w głównej mierze dla rodzin wielodzietnych oraz osób niepełnosprawnych, ale także dla jednoosobowych gospodarstw domowych czy małżeństw bez dzieci. Program będzie miał na celu dofinansowanie kupna czy wynajmu mieszkania, a także do budowy domu dla wszystkich, którzy nie mogą pozwolić sobie na własne M3.

 

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

 

Jakie warunki trzeba spełnić by przystąpić do programu bonu mieszkaniowego?

Według założeń przystąpić do programu może każdy, jednak wysokość świadczenia będzie zależała głównie od wielodzietności rodziny. Na chwilę obecną w planach są dwa rodzaje bonu mieszkaniowego, pierwszy to społeczny bon mieszkaniowy. Zakłada on dofinansowanie do wynajmu lub nabycia mieszkania w Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej (SIM), czyli partycypacji Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS), oraz w Spółdzielniach Mieszkaniowych (SM). Dla jednoosobowego gospodarstwa domowego przewidziane jest 5 tys. złotych, dla małżeństwa bez dzieci 10 tys. złotych, dla rodzin z jednym dzieckiem 25 tys. złotych, a z dwojgiem dzieci 40 tys. złotych.

Drugi rodzaj finansowania to rodzinny bon mieszkaniowy i tak jak poprzedni wykorzystany może być na partycypację TBS/SIM lub SM jednak ma być przeznaczony dla rodzin z minimum 3 dzieci lub osób niepełnosprawnych. Poza wynajmem czy kupnem mieszkania ten bon ma zapewnić także dofinansowanie do zakupu domu jednorodzinnego lub jego wybudowania, jednak finansowanie jest nieco skomplikowane. Jeżeli rodzina nie posiada mieszkania lub domu nie przekraczającego 65m2 i ma troje dzieci dofinansowanie wynosi 100 tys. złotych, natomiast jeśli rodzina posiada mieszkanie lub dom powyżej 65m2 oraz trójkę dzieci finansowanie wynosi 55 tys. złotych. Każde kolejne dziecko w obu przypadkach zwiększa finansowanie o 15 tys. złotych.

 

Jak będzie można zrealizować bon mieszkaniowy?

Aby móc zrealizować bon mieszkaniowy trzeba będzie złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który zdecyduje czy bon będzie się należał. Wykorzystać go będzie można przez cały rok następujący po tym, w którym złożono wniosek, a termin ważności wykorzystania świadczenia również ma trwać rok. Co w sytuacji, gdy np. podczas zakupu mieszkania czy domu proces przyznawania hipoteki lub budowy domu przedłużą się? Rząd przewidział, że będzie można przedłużyć ważność bonu, jednak za opłatą.

 

Czy będzie można rozdysponować pieniędzmi z bonu?

Może się zdarzyć tak, że bank jednak przyzna odpowiednią ilość pieniędzy na zakup czy budowę, jednak nie będziemy mieć już dodatkowych środków na wykończenie wnętrza lub remont. Czy będzie można wykorzystać bon dowolnie? Niestety nie, bon mieszkaniowy ma swój cel tj. zakup lub budowę domu w zależności od spełnionych kryteriów i nie będzie można wykorzystać go inaczej. Pieniądze będą przechodziły bowiem bez ingerencji interesariusza, ponieważ przekazywane mają być przez bank pośredniczące w finansowaniu bezpośrednio na rachunek TBS/SIM, SM, dewelopera itp.

 

Hipoteka bez wkładu własnego

W swojej propozycji polepszenia sytuacji mieszkaniowej Polaków rząd planuje wprowadzić tzw. program poręczeniowo-gwarancyjny. Program ten ma być przeznaczony dla osób posiadających zdolność kredytową, ale nie koniecznie posiadają fundusze na wkład własny. Konceptem jest poręczenie w banku, by zagwarantować wymagany wkład własny do 40% wartości mieszkania zarówno na rynku wtórnym jak i pierwotnym. Pieczę nad tym projektem przejęło Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Na razie nie wiemy nic więcej o warunkach tego programu, jednak jeśli zostanie wprowadzony rynek kredytów hipotecznych może być bardzo oblegany jednak nie znamy jeszcze reakcji banków na powyższy program.

 

Przeczytaj też:

Polski ład

Dlaczego warto brać kredyt hipoteczny?

 

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

refinansowanie MDM
07/26/2021

Czy można refinansować kredyt Mieszkanie dla młodych?

Program Mieszkanie dla młodych okazał się ogromnym sukcesem i bardzo wpłynął na rynek sprzedaży nieruchomości. Wielu młodych ludzi skorzystało z dofinansowań od 2014 roku, niestety od 2018 wnioski nie są już przyjmowane. Wielu deweloperów nawet zmieniało swoje projekty tak, by dopasować je do wymogów programu oraz ustalali korzystniejsze ceny za m2. Aktualnie można składać jedynie wnioski o dodatkowe finansowania dla uczestników programu MDM oraz regulowanie finansowań. Od czasu startu programu warunki kredytowe uległy poprawie, czy można zrobić coś jeszcze by za kredyt zapłacić mniej?
więcej >
refinansowanie
07/26/2021

Refinansowanie, od czego zacząć?

Procedury bankowe nie są proste. Poza skomplikowanymi procesami musimy liczyć się także z tym, że oferty oraz warunki banków dynamicznie się zmieniają. Doskonale to rozumiemy, dlatego poniższy artykuł ma na celu w przystępny sposób przybliżyć termin refinansowania oraz jak się do niego przygotować.
więcej >
kredyt hipoteczny
07/20/2021

Kiedy najlepiej brać kredyt hipoteczny?

Dynamicznie rozwijający się rynek nieruchomości oraz zwiększone ceny wynajmu mieszkania sprawia, że w ostatnich latach coraz więcej osób zastanawia się nad kupnem własnego lokum. Nie wszyscy jednak są w stanie pokryć całość kosztów zakupu, które szczególnie w ostatnim okresie zwiększyły się wraz z inflacją i wartością materiałów budowlanych . Coraz więcej osób zastanawia się zatem nad częściowym finansowaniem ze strony banku i składają wnioski i zapytania w tej sprawie licząc na pozytywne rozpatrzenie. Co jednak wpływa na rekomendację banku i czy można jako potencjalny Klient na nią wpłynąć?
więcej >