Stopy procentowe znów w górę

11/08/2021

03 listopada 2021 roku Rada Polityki Pieniężnej ogłosiła kolejny w tym roku wzrost stóp procentowych. Czy kolejna zmiana będzie bardziej odczuwalna? Co oznacza dla konsumentów?

Z tego artykułu dowiesz się:

 

 

Jak zmieniła się wysokość stóp procentowych

 

Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła stopy procentowe. Skala była większa, niż prognozowała większość analityków.

Decyzją RPP referencyjna stopa procentowa z 0,5 proc. została podwyższona aż do 1,25 proc. Zmianie uległy również inne stopy procentowe. Stopy procentowe NBP kształtują się obecnie następująco:

 • stopa referencyjna: 1,25 proc. (poprzednio 0,5 proc.),
 • stopa lombardowa: 1,75 proc. (poprzednio 1 proc.),
 • stopa depozytowa: 0,75 proc. (poprzednio 0,0 proc.),
 • stopa redyskonta weksli: 1,30 proc. (poprzednio 0,51 proc.),
 • stopa dyskontowa weksli: 1,35 proc. (poprzednio 0,52 proc.).

 

Jest to druga z rzędu podwyżka stóp procentowych w ostatnim czasie. Pierwsza podwyżka stóp procentowych miała miejsce w październiku br.

 

Źródło: Bankier.pl

Podobnie jak poprzednio prezes NBP uzasadnia podwyżkę stóp procentowych koniecznością wzmocnienia sytuacji ekonomicznej w kraju, stabilizowania rynku i odpowiedniego reagowania na to co dzieje się na światowych rynkach finansowych. Jest to znacząca podwyżka, bo aż o 0,75 punktu procentowego i jest najwyższą od sierpnia 2000 roku.

Spekulacje ekonomistów zakładały podwyżkę o maksymalnie 0,5 punktu procentowego, więc RPP swoją decyzją ponownie wszystkich zaskoczyła. Kolejne posiedzenie planowane Rady Polityki Pieniężnej planowane jest na 8 grudnia. Zatem nie warto zwlekać z decyzjami o kredycie hipotecznym. Eksperci prognozują, że to nie jest ostatnia podwyżka stóp procentowych. Do końca 2022 roku stopy mogą wrócić do poziomu sprzed pandemii, kiedy wynosiła 1,5 proc.

 

 

Co oznacza dla konsumentów podwyżka stóp procentowych?

Wzrost stóp procentowych dla kredytobiorców oznacza oczywiście wzrost raty kredytu, zmiany w oprocentowaniu kredytów konsumpcyjnych, czyli np. w pożyczkach gotówkowych, kartach kredytowych czy limitach debetowych na kontach. Dla osób, które dopiero przymierzają się do wzięcia kredytu może oznaczać coś znacznie ważniejszego. Otóż wyższe oprocentowanie w kredytach hipotecznych spowoduje, że banki będą zmniejszać kwoty kredytu jaką byłyby skłonne pożyczyć oraz zaostrzać politykę liczenia zdolności  kredytowej. Oznacza to, że np. Klient starający się o kredyt w wysokości 450 tys. dostanie tylko 400 tys. Warto więc nie odkładać decyzji o kredycie hipotecznym do następnej podwyżki stóp procentowych, bo wtedy nasze możliwości uzyskania kredytu na wymarzoną nieruchomość mogą jeszcze bardziej się zmniejszyć. Abyśmy mogli zobaczyć jak wyglądałaby nasza sytuacja możemy skorzystać z kalkulatora zmiany oprocentowania kredytu hipotecznego. W łatwy sposób wpisując różne dane możemy zobaczyć jak będzie się kształtować rata naszego kredytu po różnych zmianach oprocentowania.

Warto tu również zauważyć, że inwestowanie w lokaty dzięki wyższemu oprocentowaniu może stać się bardziej opłacalne, ale tutaj trzeba mieć na względzie na razie dłuższe perspektywy czasowe. Obecnie banki nie zwiększają oprocentowania lokat.

 

 

Jak zmienią się raty kredytu hipotecznego?

Przypomnijmy sobie, że zgodnie z Ustawą o kredycie konsumenckim maksymalne oprocentowanie kredytów może wynosić:

 

2 x (stopa referencyjna NBP + 3,5%)

 

Zatem w związku z podwyższeniem stóp procentowych górny limit oprocentowania jakie mogą ustalić banki wzrośnie do 9,5%. Poniższa tabela pokazuje jak zmieni się teraz rata kredytu po dwóch podwyżkach stóp. Założenia to:

 • kredyt udzielony na 25 lat
 • WIBOR 1,5%
 • oprocentowanie 3,80%

 

 

 Kwota kredytu

 Rata przed zmianą stóp procentowych

 Prognozowana rata po podwójnej zmianie stóp procentowych

 Różnica

200 000 zł

902 zł

   1 034 zł

      132 zł

300 000 zł

1 353 zł

   1 551 zł

      198 zł

400 000 zł

1 805 zł

   2 067 zł

      262 zł

500 000 zł

2 256 zł

   2 584 zł

      328 zł

600 000 zł

2 707 zł

   3 101 zł

      394 zł

700 000 zł

3 158 zł

   3 618 zł

      460 zł

Źródło: Opracowane na podstawie danych z direct.money.pl

 

Oczywiście im wyższe zobowiązanie tym dotkliwsza będzie różnica pomiędzy ratą jaka mieliśmy, a ratą jaką przyjdzie nam zapłacić po zaktualizowaniu przez nasz bank harmonogramu spłat kredytu. Średnio trzeba się przygotować na wzrost raty na poziomie 200 zł. Jednak należy również pamiętać, że kredyt zawsze można refinansować i o tym warto porozmawiać z Ekspertem finansowym, który będzie trzymał rękę na pulsie i podpowie czy warto coś zmieniać w naszym kredycie.

Trzeba też dodać, że paradoksalnie te podwyżki stóp procentowych mogą spowodować, że ceny nieruchomości zaczną maleć. Już na rynku pierwotnym można zauważyć, że niektórzy deweloperzy wprowadzają promocje informujące o okazjonalnej cenie za m2 do końca roku czy dwóch miejscach parkingowych w cenie jednego.

Ruchy te spowodowane są obawami, że klienci zniechęceni droższymi kredytami i wysokimi cenami mieszkań nie będą zainteresowani kupnem mieszkania. Czy będą kolejne wzrosty? W rozmowie z TVN24 Prezes NBP Adam Glapiński powiedział, że wszystko wskazuje na to, że nastąpi spadek inflacji i nie będą konieczne dalsze podwyżki stóp procentowych. Jednocześnie decyzja o podwyższeniu stóp procentowych w październiku  była zaskakująca dla części ekonomistów. Nie czekaj zatem biernie na kolejne komunikaty RPP i skontaktuj się z nami, aby poznać możliwości kredytowania zakupu nieruchomości lub refinansowania obecnego zobowiązania. Kliknij tutaj

 

Wyślij formularz, a oddzwonimy. KLIKNIJ TUTAJ

 

 

Sprawdź też:

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Czy możemy dostać kredyt bez historii kredytowej?

 

 

 

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

 • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
 • Kompleksowe wsparcie
 • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

kredyt bez wkładu.png
12/03/2021

Mieszkanie bez wkładu własnego

Nowy program rządu „Mieszkanie bez wkładu własnego” daje możliwość zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego bez wymaganego wkładu własnego. Dla młodych osób odłożenie wymaganego przez banki minimalnego wkładu własnego na poziomie 10% jest czasochłonne, mogłoby zająć nawet kilka lat. Państwo zdecydowało się na ułatwienie tego procederu, tak więc przyjrzyjmy się założeniom narzuconym przez rządzących.
więcej >
Kredyt gotówkowy jak się przygotować.png
12/03/2021

Kredyt gotówkowy – jak się przygotować?

Zbliżają się święta, a co za tym idzie zwiększone wydatki. Jeśli już dziś martwisz się, że Twój budżet tego nie wytrzyma, to może nie warto się zamartwiać tylko sprawdzić jak możemy sami sobie pomóc. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest poszukać korzystnego kredytu gotówkowego, który pomoże nam zrealizować nasze plany. Jak uniknąć błędów przy wyborze oferty kredytu gotówkowego? Podpowiemy Ci w tym artykule.
więcej >
Co jeśli nie będę spłacać raty kredytu
12/03/2021

Kredyt hipoteczny – co jeśli nie będę spłacać rat kredytu

Dobrze jest patrzeć zawsze optymistycznie w przyszłość, ale trzeba również zakładać te czarne scenariusze. Dlaczego? Żeby nic w życiu nas nie zaskoczyło. W obecnej sytuacji ekonomicznej, z wciąż rosnącymi stopami procentowymi również należy przygotować się na różne sytuacje. Warto zastanowić się już dziś, co trzeba byłoby zrobić, jeśli utracilibyśmy płynność finansową z różnych powodów.
więcej >