Sześć żelaznych zasad inwestowania

01/13/2017

Inwestowanie pieniędzy w rynek kapitałowy zawsze wiąże się z ryzykiem. Niezależnie od tego czy inwestujemy w fundusze inwestycyjne czy akcje. Jednak istnieje kilka uniwersalnych zasad pozwalających ograniczyć ryzyko straty.

 

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

 

1. Określ horyzont inwestycyjny

Jest to element kluczowy przy doborze funduszy inwestycyjnych. Jeśli środki które chcesz zainwestować będą Ci potrzebne w czasie od kilku miesięcy do 2 lat lepiej wybrać fundusze z niższym ryzykiem inwestycyjnym np. fundusze obligacji. W inwestowaniu w dłuższym horyzoncie czasowym lepiej sprawdzają się fundusze akcji obarczone większym ryzykiem inwestycyjnym. Im jest on dłuższy tym większa szansa na osiągnięcie zysku lub zniwelowaniu ewentualnej starty.

2. Dywersyfikacja

Stara zasada mówi aby nie pakować wszystkich jajek do jednego koszyka. Fundusze inwestycyjne posiadają dywersyfikacje same w sobie ponieważ każdy z nich inwestuje w dziesiątki różnych akcji. Inwestowanie w kilka funduszy o innych benchmarkach (czyli kiedy jeden fundusz inwestuje np. w sektor bankowy a inny w surowcowy) pozwala nam ograniczyć ryzyko ewentualnej starty. W takiej sytuacji pięcioprocentowa stara na jednym funduszu nie musi wcale oznaczać starty na całym portfelu.

3. Nie inwestuj wszystkich oszczędności

Warto podejść do tematu zdrowo rozsądkowo i zainwestować tylko takie środki których utrata nie będzie dla nas tragedią. Tego rodzaju podejście pozwoli łatwo podejmować decyzje inwestycyjne oraz spać w nocy spokojnie.

4. Nie panikuj

Strach, a co za tym idzie emocje z nim związane nigdy nie były i nie będą dobrym doradcą. Jeśli zakupiony fundusz przynosi stratę trzeba wiedzieć iż sprzedając go w tej chwili realizujemy stratę. Dlatego czasem warto wyłączyć emocje i wstrzymać się ze sprzedażą czekając na odpowiedni moment.

5. Kup tanio, sprzedaj drogo

Podstawowa zasada inwestowania odnosząca się nie tylko do rynku kapitałowego. Każda starta danego funduszu to potencjalna okazja inwestycyjna. Należy jednak pamiętać iż w przypadku funduszy nabycie następuje z około dwu dniowym opóźnieniem.

6. Inwestuj tylko w to co rozumiesz

Przed zakupem danego funduszu warto sprawdzić w jaki sektor inwestują oraz racjonalnie ocenić sytuację danych branż. Wiedza i ocena koniunktury pozwoli Ci się utwierdzić w swojej decyzji. Nie jest to jednak takie proste przynajmniej na początku. Dlatego w momencie stawiania pierwszych kroków warto skonsultować to z doświadczonym doradcą finansowym.

 

Sprawdź też:

Jakich błędów uniknąć gromadząc swoje oszczędności?

7 zasad skutecznego oszczędzania pieniędzy

 

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

kredyt hipo przy niskich dochodach.png
10/22/2021

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Jak wynika z badań sondażowych przeprowadzonych wśród Polaków posiadanie własnego domu lub mieszkania to jeden z życiowych priorytetów. Liczby nie kłamią i jak wskazuje Biuro Informacji Kredytowej (dalej BIK) popyt na kredyty mieszkaniowe wciąż rośnie. Nie dla każdego jednak kredyt hipoteczny jest na wyciągnięcie ręki. Problem pojawia się wówczas, gdy co miesiąc na konto wpływa zbyt niski przelew od pracodawcy.
więcej >
ranking kredytów.png
10/22/2021

Ranking kredytów hipotecznych październik 2021

Zapraszamy na do zapoznania się z październikowym zestawieniem najtańszych ofert kredytu hipotecznego porównanych pod kątem najniższych kosztów całkowitych.
więcej >
shutterstock_761039812.png
10/20/2021

Czy stopy procentowe jeszcze wzrosną?

6 października 2021 roku Rada Polityki Pieniężnej, czyli organ decyzyjny Narodowego Banku Polskiego ogłosiła podwyżkę stóp procentowych z poziomu 0,1% do 0,5%. Następnego dnia Prezes NBP tłumacząc przyczyny takiej decyzji, zastrzegł również, że nie wyklucza, że jest to jedyna podwyżka w najbliższym czasie. Co myślą o tym analitycy bankowi? Czego możemy się spodziewać?
więcej >