Sześć żelaznych zasad inwestowania

01/13/2017

Inwestowanie pieniędzy w rynek kapitałowy zawsze wiąże się z ryzykiem. Niezależnie od tego czy inwestujemy w fundusze inwestycyjne czy akcje. Jednak istnieje kilka uniwersalnych zasad pozwalających ograniczyć ryzyko straty.

1. Określ horyzont inwestycyjny

Jest to element kluczowy przy doborze funduszy inwestycyjnych. Jeśli środki które chcesz zainwestować będą Ci potrzebne w czasie od kilku miesięcy do 2 lat lepiej wybrać fundusze z niższym ryzykiem inwestycyjnym np. fundusze obligacji. W inwestowaniu w dłuższym horyzoncie czasowym lepiej sprawdzają się fundusze akcji obarczone większym ryzykiem inwestycyjnym. Im jest on dłuższy tym większa szansa na osiągnięcie zysku lub zniwelowaniu ewentualnej starty.

2. Dywersyfikacja

Stara zasada mówi aby nie pakować wszystkich jajek do jednego koszyka. Fundusze inwestycyjne posiadają dywersyfikacje same w sobie ponieważ każdy z nich inwestuje w dziesiątki różnych akcji. Inwestowanie w kilka funduszy o innych benchmarkach (czyli kiedy jeden fundusz inwestuje np. w sektor bankowy a inny w surowcowy) pozwala nam ograniczyć ryzyko ewentualnej starty. W takiej sytuacji pięcioprocentowa stara na jednym funduszu nie musi wcale oznaczać starty na całym portfelu.

3. Nie inwestuj wszystkich oszczędności

Warto podejść do tematu zdrowo rozsądkowo i zainwestować tylko takie środki których utrata nie będzie dla nas tragedią. Tego rodzaju podejście pozwoli łatwo podejmować decyzje inwestycyjne oraz spać w nocy spokojnie.

4. Nie panikuj

Strach, a co za tym idzie emocje z nim związane nigdy nie były i nie będą dobrym doradcą. Jeśli zakupiony fundusz przynosi stratę trzeba wiedzieć iż sprzedając go w tej chwili realizujemy stratę. Dlatego czasem warto wyłączyć emocje i wstrzymać się ze sprzedażą czekając na odpowiedni moment.

5. Kup tanio, sprzedaj drogo

Podstawowa zasada inwestowania odnosząca się nie tylko do rynku kapitałowego. Każda starta danego funduszu to potencjalna okazja inwestycyjna. Należy jednak pamiętać iż w przypadku funduszy nabycie następuje z około dwu dniowym opóźnieniem.

6. Inwestuj tylko w to co rozumiesz

Przed zakupem danego funduszu warto sprawdzić w jaki sektor inwestują oraz racjonalnie ocenić sytuację danych branż. Wiedza i ocena koniunktury pozwoli Ci się utwierdzić w swojej decyzji. Nie jest to jednak takie proste przynajmniej na początku. Dlatego w momencie stawiania pierwszych kroków warto skonsultować to z doświadczonym doradcą finansowym.

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

Raty stałe czy raty malejące
03/17/2021

Raty stałe a raty malejące – które są lepsze?

Szukając najlepszego kredytu hipotecznego musimy stawić czoło wielu zagadnieniom, których zazwyczaj nie bierzemy pod uwagę przy finansowaniu gotówkowym. Kredyt hipoteczny towarzyszy nam często przez długi okres, dlatego tak ważne jest by był on dopasowany do indywidualnych potrzeb i możliwości. Jednym z wyborów jakiego musimy dokonać jest czy lepsze są raty stałe czy malejące.
więcej >
Zdolność kredytowa w pigułce
03/11/2021

Kredyt - czy możemy się o niego ubiegać? Zdolność kredytowa w pigułce

Nasza zdolność kredytowa to maksymalna ilość środków jaką bank może nam zaoferować w ramach kredytu na zakup naszej wymarzonej nieruchomości. Zdolność można również określić jako prawdopodobieństwo, że klient będzie w stanie udźwignąć określone zobowiązanie finansowe, minimalizując przy tym ryzyko dla banku.
więcej >
of_post_social_feb_5_art.jpg
02/19/2021

Jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny?

Wybór kredytu hipotecznego jest bardzo ważnym momentem w naszym życiu. Pozwala na realizacje swoich marzeń, na znalezienie swojego własnego miejsca na ziemi. W związku z takimi planami zastanawiamy się, co zrobić aby wybrać najlepszy kredyt hipoteczny?
więcej >