Sześć żelaznych zasad inwestowania

01/13/2017

Inwestowanie pieniędzy w rynek kapitałowy zawsze wiąże się z ryzykiem. Niezależnie od tego czy inwestujemy w fundusze inwestycyjne czy akcje. Jednak istnieje kilka uniwersalnych zasad pozwalających ograniczyć ryzyko straty.

 

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

 

1. Określ horyzont inwestycyjny

Jest to element kluczowy przy doborze funduszy inwestycyjnych. Jeśli środki które chcesz zainwestować będą Ci potrzebne w czasie od kilku miesięcy do 2 lat lepiej wybrać fundusze z niższym ryzykiem inwestycyjnym np. fundusze obligacji. W inwestowaniu w dłuższym horyzoncie czasowym lepiej sprawdzają się fundusze akcji obarczone większym ryzykiem inwestycyjnym. Im jest on dłuższy tym większa szansa na osiągnięcie zysku lub zniwelowaniu ewentualnej starty.

2. Dywersyfikacja

Stara zasada mówi aby nie pakować wszystkich jajek do jednego koszyka. Fundusze inwestycyjne posiadają dywersyfikacje same w sobie ponieważ każdy z nich inwestuje w dziesiątki różnych akcji. Inwestowanie w kilka funduszy o innych benchmarkach (czyli kiedy jeden fundusz inwestuje np. w sektor bankowy a inny w surowcowy) pozwala nam ograniczyć ryzyko ewentualnej starty. W takiej sytuacji pięcioprocentowa stara na jednym funduszu nie musi wcale oznaczać starty na całym portfelu.

3. Nie inwestuj wszystkich oszczędności

Warto podejść do tematu zdrowo rozsądkowo i zainwestować tylko takie środki których utrata nie będzie dla nas tragedią. Tego rodzaju podejście pozwoli łatwo podejmować decyzje inwestycyjne oraz spać w nocy spokojnie.

4. Nie panikuj

Strach, a co za tym idzie emocje z nim związane nigdy nie były i nie będą dobrym doradcą. Jeśli zakupiony fundusz przynosi stratę trzeba wiedzieć iż sprzedając go w tej chwili realizujemy stratę. Dlatego czasem warto wyłączyć emocje i wstrzymać się ze sprzedażą czekając na odpowiedni moment.

5. Kup tanio, sprzedaj drogo

Podstawowa zasada inwestowania odnosząca się nie tylko do rynku kapitałowego. Każda starta danego funduszu to potencjalna okazja inwestycyjna. Należy jednak pamiętać iż w przypadku funduszy nabycie następuje z około dwu dniowym opóźnieniem.

6. Inwestuj tylko w to co rozumiesz

Przed zakupem danego funduszu warto sprawdzić w jaki sektor inwestują oraz racjonalnie ocenić sytuację danych branż. Wiedza i ocena koniunktury pozwoli Ci się utwierdzić w swojej decyzji. Nie jest to jednak takie proste przynajmniej na początku. Dlatego w momencie stawiania pierwszych kroków warto skonsultować to z doświadczonym doradcą finansowym.

 

Sprawdź też:

Jakich błędów uniknąć gromadząc swoje oszczędności?

7 zasad skutecznego oszczędzania pieniędzy

 

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

refinansowanie MDM
07/26/2021

Czy można refinansować kredyt Mieszkanie dla młodych?

Program Mieszkanie dla młodych okazał się ogromnym sukcesem i bardzo wpłynął na rynek sprzedaży nieruchomości. Wielu młodych ludzi skorzystało z dofinansowań od 2014 roku, niestety od 2018 wnioski nie są już przyjmowane. Wielu deweloperów nawet zmieniało swoje projekty tak, by dopasować je do wymogów programu oraz ustalali korzystniejsze ceny za m2. Aktualnie można składać jedynie wnioski o dodatkowe finansowania dla uczestników programu MDM oraz regulowanie finansowań. Od czasu startu programu warunki kredytowe uległy poprawie, czy można zrobić coś jeszcze by za kredyt zapłacić mniej?
więcej >
refinansowanie
07/26/2021

Refinansowanie, od czego zacząć?

Procedury bankowe nie są proste. Poza skomplikowanymi procesami musimy liczyć się także z tym, że oferty oraz warunki banków dynamicznie się zmieniają. Doskonale to rozumiemy, dlatego poniższy artykuł ma na celu w przystępny sposób przybliżyć termin refinansowania oraz jak się do niego przygotować.
więcej >
kredyt hipoteczny
07/20/2021

Kiedy najlepiej brać kredyt hipoteczny?

Dynamicznie rozwijający się rynek nieruchomości oraz zwiększone ceny wynajmu mieszkania sprawia, że w ostatnich latach coraz więcej osób zastanawia się nad kupnem własnego lokum. Nie wszyscy jednak są w stanie pokryć całość kosztów zakupu, które szczególnie w ostatnim okresie zwiększyły się wraz z inflacją i wartością materiałów budowlanych . Coraz więcej osób zastanawia się zatem nad częściowym finansowaniem ze strony banku i składają wnioski i zapytania w tej sprawie licząc na pozytywne rozpatrzenie. Co jednak wpływa na rekomendację banku i czy można jako potencjalny Klient na nią wpłynąć?
więcej >