Twoja inwestycja: lokal użytkowy

01/21/2016

Niska rentowność lokat oraz niska rentowność najmu nieruchomości o charakterze mieszkalnym (zazwyczaj jest to 3-4% rocznie) sprawia, że coraz więcej klientów inwestuje w zakup lokali użytkowych na wynajem. Takie rozwiązanie charakteryzuje się wyższą stopą zwrotu oraz dłuższymi - a co za tym idzie stabilniejszymi - umowami najmu.

 

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Niska rentowność lokat oraz niska rentowność najmu nieruchomości o charakterze mieszkalnym (zazwyczaj jest to 3-4% rocznie) sprawia, że coraz więcej klientów inwestuje w zakup lokali użytkowych na wynajem. Takie rozwiązanie charakteryzuje się wyższą stopą zwrotu oraz dłuższymi - a co za tym idzie stabilniejszymi - umowami najmu.

 

Jak finansować zakup lokalu użytkowego pod inwestycję?

Po pierwsze kredyt na zakup lokalu użytkowego może być zaciągnięty zarówno na osobę fizyczną, jak i na firmę. W praktyce oznacza to, że aby sfinansować tego typu nieruchomość nie trzeba prowadzić działalności gospodarczej. Dodatkowo, w przypadku kredytu na firmę można zaciągnąć go również na nowopowstałą działalność gospodarczą i to już od pierwszego dnia jej prowadzenia.

Jeżeli rozważamy zakup nieruchomości na osobę fizyczną należy pamiętać, że nie każdy bank finansuje zakup lokali użytkowych. Dysponować musimy minimum 10-20% wkładem własnym, a maksymalny okres finansowania to 25 lat.

Nieco inaczej jest w przypadku kredytu na firmę. W tym przypadku – choć z dodatkowym ubezpieczeniem - możemy sfinansować nawet 100% wartości nieruchomości (czyli bez wkładu własnego), a maksymalny okres finasowania to, w zależności od banku, 15-20 lat.

 

Co z wkładem własnym?

Oczywiście zarówno w przypadku kredytu na osobę fizyczną, jak i na firmę, jesteśmy w stanie „obejść” wymóg posiadania wkładu własnego, zabezpieczając się na dodatkowej nieruchomości. Kolejna kwestia to sposób podejścia do zdolności kredytowej. W przypadku kredytu na osobę fizyczną, do oceny naszej zdolności kredytowej bank może uwzględnić nie tylko nasze aktualne dochody (np. z pracy zarobkowej), ale również przyszłe przychody z najmu nabywanej nieruchomości. To z pewnością wpłynie na zwiększenie zdolności kredytowej. W przypadku kredytu na firmę, do oceny zdolności kredytowej bank może dodatkowo uwzględnić dochód z biznesplanu realizowanego przedsięwzięcia.

 

Condohotel – czy się opłaca?

Ciekawą propozycją dla osób, które chcą zainwestować w zakup nieruchomości o charakterze użytkowym są apartamenty typu Condohotel czyli apartamenty na wynajem w obiektach hotelowych. Konstrukcja produktu jest bardzo prosta – my kupujemy apartament hotelowy, a deweloper wynajmuje go w naszym imieniu, oferując stałą stopę zwrotu z inwestycji. Zazwyczaj jest to 7-8% rocznie, a umowy poopisywane są na okres 10 lat.

 

Zasady finansowania tego typu nieruchomości są na ogół analogiczne jak w przypadku lokali użytkowych. Jednak część banków ma dodatkowe wymagania jak np. konieczność wyposażenia lokalu w kuchnię czy finansowanie lokali wyłącznie objętych niższym, 8% VAT-em. Zaciągając kredyt na zakup lokalu użytkowego należny również pamiętać, że oprocentowanie takie kredytu jest zazwyczaj wyższe o około 2 punktów procentowych, niż w przypadku kredytów na lokale mieszkalne. Należy zatem dokładnie przeanalizować rentowność naszej inwestycji oraz nasze  możliwości finansowe.

Sprawdź też:

Sześć żelaznych zasad inwestowania

W co inwestować pieniądze

 

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

kredyt hipo przy niskich dochodach.png
10/22/2021

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Jak wynika z badań sondażowych przeprowadzonych wśród Polaków posiadanie własnego domu lub mieszkania to jeden z życiowych priorytetów. Liczby nie kłamią i jak wskazuje Biuro Informacji Kredytowej (dalej BIK) popyt na kredyty mieszkaniowe wciąż rośnie. Nie dla każdego jednak kredyt hipoteczny jest na wyciągnięcie ręki. Problem pojawia się wówczas, gdy co miesiąc na konto wpływa zbyt niski przelew od pracodawcy.
więcej >
ranking kredytów.png
10/22/2021

Ranking kredytów hipotecznych październik 2021

Zapraszamy na do zapoznania się z październikowym zestawieniem najtańszych ofert kredytu hipotecznego porównanych pod kątem najniższych kosztów całkowitych.
więcej >
shutterstock_761039812.png
10/20/2021

Czy stopy procentowe jeszcze wzrosną?

6 października 2021 roku Rada Polityki Pieniężnej, czyli organ decyzyjny Narodowego Banku Polskiego ogłosiła podwyżkę stóp procentowych z poziomu 0,1% do 0,5%. Następnego dnia Prezes NBP tłumacząc przyczyny takiej decyzji, zastrzegł również, że nie wyklucza, że jest to jedyna podwyżka w najbliższym czasie. Co myślą o tym analitycy bankowi? Czego możemy się spodziewać?
więcej >