Ubezpieczenia na życie, czy to ważne?

12/07/2016

„Mądry Polak po szkodzie” – powiedzenie to idealnie obrazuje podejście Polaków do ubezpieczeń. Nowotwór złośliwy? Śmierć bliskich? Inne poważne choroby? Dopiero wtedy myślimy, że mogliśmy skorzystać z oferty ubezpieczeniowej.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Wiele z tych schorzeń można byłoby wyleczyć w szybkim czasie w najlepszych klinikach na całym świecie gdybyśmy oczywiście mieli ubezpieczenie na życie, a takie leczenie w pakiecie ubezpieczeniowym.

Nieubezpieczony jak Polak?

Powodów, dla których Polacy się nie ubezpieczają jest wiele. Podstawowym elementem jest brak świadomości – na szczęście zmienia się to z roku na rok. Polski system edukacji nie wskazuje jakie zagrożenia mogą nas napotkać w przyszłości i dlaczego ubezpieczenia są ważne. Nie mamy zielonego pojęcia, od czego można się ubezpieczyć i co takie ubezpieczenie nam daje. Kolejnym częstym powodem nieubezpieczania się jest też to, że nas na to nie stać. Należy jednak pamiętać, że dobra polisa nie musi wiele kosztować. Cena jest zależna od sumy ubezpieczenia, jak i pakietów dodatkowych. Najwięcej ubezpieczeń jest tych „przymusowych”, a w zwiększaniu liczby osób ubezpieczonych pomagają banki. Często przy kredytach hipotecznych, ubezpieczenia na życie czy też mieszkanie, po prostu są obligatoryjne. Dzięki bardzo dużemu zainteresowaniu zakupem nieruchomości w ostatnich latach, a co za tym idzie również i kredytów hipotecznych, ilość osób ubezpieczonych wzrosła.

Jakie ubezpieczenie jest najlepsze?

Podstawowym ubezpieczeniem na życie jest ubezpieczenie na wypadek śmierci spowodowanej chorobą, bądź nieszczęśliwym wypadkiem. W razie wystąpienia powyższych zdarzeń, osoby uposażone otrzymają od towarzystwa ubezpieczeń świadczenie. Co się dzieje kiedy nie wskażemy osób uposażonych? Następuje proces spadkowy – w takiej sytuacji to przepisy prawa spadkowego decydują komu i w jakiej wysokości jest wypłacane świadczenie. Odpowiednim ubezpieczeniem dla osób nie mających żadnych zobowiązań, a także rodziny, są ubezpieczenia z pakietami dodatkowymi. Pakiety dodatkowe dają możliwość zabezpieczenia się na wypadek pobytu w szpitalu – tu możemy uzyskać od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, poważnych zachorowań – w tym przypadku mamy możliwość zabezpieczyć się na przykład na wypadek nowotworu złośliwego, udaru mózgu czy też zawału serca. Częstą i pożądaną przez konsumentów opcją jest zabezpieczenie od niezdolności do pracy. W ofercie towarzystw ubezpieczeniowych są też tak zwane ubezpieczenia zwrotne. Przy podpisaniu wniosku decydujemy się na długość ubezpieczenia oraz określamy jaki procent składek będzie zwrotny po zakończeniu okresu odpowiedzialności. W przypadku braku wystąpienia zdarzeń objętych ochroną, możemy otrzymać zwrot nawet do 100% wpłaconych składek.

Na co warto zwrócić uwagę?

Przy wyborze oferty warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób ubezpieczyciel będzie wypłacał świadczenie i czy nastąpi to już po dostarczeniu dokumentacji medycznej, czy dopiero po udostępnieniu faktur za leczenie. Istotne również jest to, aby sprawdzić, jak ubezpieczyciel wywiązuje się z umowy. Każdy konsument powinien przeczytać dokładnie Ogólne Warunki Ubezpieczenia i zweryfikować, czy nasze ubezpieczenie nie jest naszpikowane wyłączeniami odpowiedzialności ubezpieczyciela. Często w reklamach możemy zaobserwować oferty „tanich i dobrych” ubezpieczeń, które zabezpieczają wiele, a tak naprawdę ich jakość jest znikoma.

Na rynku dostępnych jest bardzo dużo ofert ubezpieczeniowych, a klientowi, który nie porusza się swobodnie w tej „materii” ciężko jest dokonać odpowiedniego i rzetelnego wyboru, dlatego warto wybrać się do doradcy finansowego, który pomoże w wyborze odpowiedniej oferty. Pamiętajmy, że posiadanie polisy na życie zwiększa poczucie bezpieczeństwa naszego i naszej rodziny.

 

Sprawdź też:

dszkodowanie w przypadku ubezpieczenia z cesją

Jak wybrać ubezpieczenie na życie do kredytu

 

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

kredyt bez wkładu.png
12/03/2021

Mieszkanie bez wkładu własnego

Nowy program rządu „Mieszkanie bez wkładu własnego” daje możliwość zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego bez wymaganego wkładu własnego. Dla młodych osób odłożenie wymaganego przez banki minimalnego wkładu własnego na poziomie 10% jest czasochłonne, mogłoby zająć nawet kilka lat. Państwo zdecydowało się na ułatwienie tego procederu, tak więc przyjrzyjmy się założeniom narzuconym przez rządzących.
więcej >
Kredyt gotówkowy jak się przygotować.png
12/03/2021

Kredyt gotówkowy – jak się przygotować?

Zbliżają się święta, a co za tym idzie zwiększone wydatki. Jeśli już dziś martwisz się, że Twój budżet tego nie wytrzyma, to może nie warto się zamartwiać tylko sprawdzić jak możemy sami sobie pomóc. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest poszukać korzystnego kredytu gotówkowego, który pomoże nam zrealizować nasze plany. Jak uniknąć błędów przy wyborze oferty kredytu gotówkowego? Podpowiemy Ci w tym artykule.
więcej >
Co jeśli nie będę spłacać raty kredytu
12/03/2021

Kredyt hipoteczny – co jeśli nie będę spłacać rat kredytu

Dobrze jest patrzeć zawsze optymistycznie w przyszłość, ale trzeba również zakładać te czarne scenariusze. Dlaczego? Żeby nic w życiu nas nie zaskoczyło. W obecnej sytuacji ekonomicznej, z wciąż rosnącymi stopami procentowymi również należy przygotować się na różne sytuacje. Warto zastanowić się już dziś, co trzeba byłoby zrobić, jeśli utracilibyśmy płynność finansową z różnych powodów.
więcej >