Ubezpieczenie do kredytu hipotecznego

01/23/2017

Kredyt hipoteczny zazwyczaj bierze się w wysokiej kwocie i nawet na kilkadziesiąt lat. Oprócz zbadania twojej zdolności kredytowej, bank musi się dodatkowo zabezpieczyć.

 

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Większość z nas nie posiada wystarczających pieniędzy, aby sfinansować zakup mieszkania czy domu. Jedynym wyjściem jest często zaciągnięcie kredytu w banku. Zobowiązanie zaciągasz zazwyczaj na kilkadziesiąt tysięcy i spłacasz je przez wiele lat. Logiczne jest, że zanim bank wyda decyzję kredytową, to musi wiedzieć, czy będziesz w stanie spłacać kredyt hipoteczny . Dlatego wnikliwie bada twoją zdolność kredytową, ale także zabezpiecza się na wypadek, gdybyś miał problemy ze spłatą. Taką funkcję spełnia właśnie ubezpieczenie. Niektóre z nich są obligatoryjne, czyli jeśli ich nie wykupisz, to nie dostaniesz kredytu. Są także ubezpieczenia dobrowolne, z których skorzystanie jest tylko twoją decyzją.

Jakie ubezpieczenia trzeba wykupić przy kredycie hipotecznym?

Ubezpieczenie pomostowe – jest to forma zabezpieczenia spłaty kredytu w okresie między wypłatą środków na zakup mieszkania a formalnym ustanowieniem hipoteki na daną nieruchomość. W przypadku tego ubezpieczenia nie masz możliwości wyboru oferty wśród towarzystw. Po prostu bank dolicza ci daną kwotę do kredytu . Ubezpieczenie to musisz przez okres od trzech do kilkunastu miesięcy. Jeśli kupujesz mieszkanie z rynku pierwotnego (od dewelopera), to proces się wydłuża.

Ubezpieczenie nieruchomości – jest to zabezpieczenie przedmiotu, na który zaciągasz kredyt (domu, mieszkania). Musisz wykupić ubezpieczenie z cesją na bank. Oznacza to, że gdy nieruchomości „coś się stanie” (np. w wyniku powodzi, pożaru), to nie dostajesz odszkodowania ty, tylko bank. W tym przypadku możesz sam wybrać ofertę ubezpieczenia. Możesz skorzystać z propozycji banku lub przedstawić swoją polisę. W większości przypadków własne ubezpieczenie nie ma wpływu na warunki kredytowe.

Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego – banki, kredytując zakup nieruchomości, udzielają środków w wysokości około 80% wartości mieszkania czy domu. Brakujące 20% musisz pokryć wkładem własnym . W momencie, gdy nie masz na to pieniędzy, jest możliwość zabezpieczenia tego braku, czyli bank udzieli ci kredytu w wyższej kwocie. Takie ubezpieczenie musisz płacić do momentu, kiedy spłacisz tyle kredytu, ile wynosi 80% wartości nieruchomości.

Jakie ubezpieczenie możesz wykupić przy kredycie hipotecznym?

Ubezpieczenie na życie umożliwia spłatę kredytu hipotecznego w momencie twojej śmierci jako kredytobiorcy. Jest ono dobrowolne, ale jeśli się na nie zdecydujesz, to musisz je wykupić z cesją na bank. W momencie twojej śmierci, to on otrzymuje całą sumę ubezpieczenia (równowartość kredytu) i kredyt zostaje zamknięty. Jeśli nie wykupisz takiej polisy, to problem spłaty kredytu spadnie na twoją rodzinę. Warto wiedzieć, że wykupienie polisy na życie może sprawić, że bank zaoferuje ci korzystniejsze warunki kredytu (np. niższą prowizję).

 

Sprawdź też:

Pożyczka hipoteczna, a kredyt gotówkowy

Pożyczki hipoteczne

 

Powiązane artykuły

Kredyt dla singla
12/22/2021

Czy singiel może podejść do kredytu z rodzicami?

Kredyt hipoteczny dla wielu wydaje się nieosiągalny, ponieważ urosło wokół niego wiele mitów. Jednym z nich jest taki, że uważa się, że singiel nie może uzyskać takiego finansowania lub jest to bardzo trudne. Jednak wcale tak nie jest. Oczywiście są kwestie, na które osoba żyjąca w pojedynkę powinna zwrócić uwagę, ale nie ma rzeczy niemożliwych również i w takiej sytuacji.
więcej >
cena wynajmu.png
12/22/2021

Ceny wynajmu mieszkania – czy to się opłaca?

Pandemia spowodowała zachwianie na rynku najmu mieszkań. W drugiej połowie 2021 roku sytuacja zaczęła się stabilizować. Wszyscy zaczęliśmy wracać do względnie normalnego życia i popyt na mieszkania do wynajęcia ponownie zaczął się pojawiać. Jaki ma to wpływ na ich ceny?
więcej >
marza kredytu
12/22/2021

Z czego składa się całkowity koszt kredytu hipotecznego?

Kredyt hipoteczny to bardzo poważna decyzja. Dlatego należy się do niej odpowiednio przygotować. I nie chodzi tu o rozpatrywanie wszystkich argumentów za i przeciw kredytowi, bo przecież już wiemy, że chcemy go wziąć. Najważniejsze jest przygotowanie się do kredytu, aby podpisanie umowy kredytowej jak najmniej obciążało nasz domowy budżet i pozwalało spokojnie się cieszyć własnym, wymarzonym mieszkaniem.
więcej >