Ubezpieczenie OC a działalność gospodarcza

09/24/2019

Jaki jest zakres ubezpieczenia OC z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej? Prowadzenie własnej działalności gospodarczej jest szansą na sukces finansowy i satysfakcjonującą karierę. Jest jednak również pełne zagrożeń.

Na skutek popełnionych błędów, zaniedbań lub złego zrozumienia może okazać się, że nasi pracownicy, wspólnicy lub klienci ponieśli szkody.
Wówczas musimy pokryć je z budżetu firmy, który niestety, często jest mocno napięty. Istnieje jednak rozwiązanie, dzięki któremu przedsiębiorcy mogą się zabezpieczyć. Jest nim ubezpieczenie OC z tytuły prowadzenia działalności gospodarczej. Co może wchodzić w jego zakres?

Czy ubezpieczenie OC z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej jest obowiązkowe?

To pytanie, które zadaje sobie wielu przedsiębiorców. Odpowiedź na nie jest prosta. Istnieją rodzaje działalności, w których posiadanie polisy OC dla firm jest obowiązkowe. Prawo nakłada taki przymus między innymi na architektów, notariuszy, adwokatów, detektywów czy rzeczoznawców. Ubezpieczenie OC jest też konieczne, jeśli zajmujemy się ochroną mienia lub prowadzimy księgi rachunkowe. Czy jednak oznacza to, że inni przedsiębiorcy nie powinni posiadać takiej polisy? Nic bardziej mylnego. Specjaliści od spraw ubezpieczeń przypominają, że każdy klient i pracownik, który został pokrzywdzony przez przedsiębiorcę może żądać od niego wysokiego odszkodowania. Wysokość odszkodowania może doprowadzić nawet do utraty płynności finansowej i upadku firmy. Posiadanie polisy OC jest więc dobrym krokiem, dzięki któremu możemy się przed tym ochronić.

Różnorodność rozwiązań dopasowanych do rodzaju prowadzonej działalności

Oczywistym jest, że w zależności od tego, czym zajmuje się firma rodzaje zagrożeń, jakie na nią czyhają są różne. Niemniej jednak istnieje kilka podstawowych zakresów ubezpieczenia OC, które przydają się w przypadku każdej działalności gospodarczej. Do nich, w zależności od ewentualnych zagrożeń wynikających ze specyfiki działalności firmy możemy zadbać o dodatkową ochronę.
Podstawowe ubezpieczenie OC z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej obejmuje jednak odpowiedzialność z tytułu posiadania i użytkowania nieruchomości i mienia ruchomego, deliktową odpowiedzialność cywilną oraz za szkody osobowe i rzeczowe wynikające z prowadzenia nieruchomości.

Przykłady zakresu ubezpieczeń OC dla firm

Przedsiębiorcy, którzy chcą mieć pewność, że ich polisa będzie pomocna w przypadku niezawinionych szkód związanych z prowadzeniem działalności powinni zadbać o rozszerzenie polisy. Istnieje nawet kilkadziesiąt czynników ryzyka, przed którymi możemy się zabezpieczyć. Są to m.in.: odpowiedzialność za działalność prowadzoną poza granicami kraju, szkody w użytkowanych nieruchomościach i mieniu ruchomym, szkody wyrządzone przez produkt dopuszczony do obrotu, czy szkody poniesione przez pracowników. To tylko niektóre z najczęściej wybieranych rozszerzeń.

Podsumowując, istnieją rodzaje działalności, w których ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. Jednakże, nawet jeśli nie mamy konieczności korzystania z takiego rodzaju zabezpieczenia, warto się nad tym zastanowić. Spotykając się z dobrym doradcą ubezpieczeniowym bez trudu uzgodnić możemy odpowiedni zakres polisy, który dopasowany będzie do prowadzonej działalności i ewentualnych zagrożeń. 

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

Raty stałe czy raty malejące
03/17/2021

Raty stałe a raty malejące – które są lepsze?

Szukając najlepszego kredytu hipotecznego musimy stawić czoło wielu zagadnieniom, których zazwyczaj nie bierzemy pod uwagę przy finansowaniu gotówkowym. Kredyt hipoteczny towarzyszy nam często przez długi okres, dlatego tak ważne jest by był on dopasowany do indywidualnych potrzeb i możliwości. Jednym z wyborów jakiego musimy dokonać jest czy lepsze są raty stałe czy malejące.
więcej >
Zdolność kredytowa w pigułce
03/11/2021

Kredyt - czy możemy się o niego ubiegać? Zdolność kredytowa w pigułce

Nasza zdolność kredytowa to maksymalna ilość środków jaką bank może nam zaoferować w ramach kredytu na zakup naszej wymarzonej nieruchomości. Zdolność można również określić jako prawdopodobieństwo, że klient będzie w stanie udźwignąć określone zobowiązanie finansowe, minimalizując przy tym ryzyko dla banku.
więcej >
of_post_social_feb_5_art.jpg
02/19/2021

Jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny?

Wybór kredytu hipotecznego jest bardzo ważnym momentem w naszym życiu. Pozwala na realizacje swoich marzeń, na znalezienie swojego własnego miejsca na ziemi. W związku z takimi planami zastanawiamy się, co zrobić aby wybrać najlepszy kredyt hipoteczny?
więcej >