Ubezpieczenie OC a działalność gospodarcza

09/24/2019

Jaki jest zakres ubezpieczenia OC z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej? Prowadzenie własnej działalności gospodarczej jest szansą na sukces finansowy i satysfakcjonującą karierę. Jest jednak również pełne zagrożeń.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Na skutek popełnionych błędów, zaniedbań lub złego zrozumienia może okazać się, że nasi pracownicy, wspólnicy lub klienci ponieśli szkody.
Wówczas musimy pokryć je z budżetu firmy, który niestety, często jest mocno napięty. Istnieje jednak rozwiązanie, dzięki któremu przedsiębiorcy mogą się zabezpieczyć. Jest nim ubezpieczenie OC z tytuły prowadzenia działalności gospodarczej. Co może wchodzić w jego zakres?

Czy ubezpieczenie OC z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej jest obowiązkowe?

To pytanie, które zadaje sobie wielu przedsiębiorców. Odpowiedź na nie jest prosta. Istnieją rodzaje działalności, w których posiadanie polisy OC dla firm jest obowiązkowe. Prawo nakłada taki przymus między innymi na architektów, notariuszy, adwokatów, detektywów czy rzeczoznawców. Ubezpieczenie OC jest też konieczne, jeśli zajmujemy się ochroną mienia lub prowadzimy księgi rachunkowe. Czy jednak oznacza to, że inni przedsiębiorcy nie powinni posiadać takiej polisy? Nic bardziej mylnego. Specjaliści od spraw ubezpieczeń przypominają, że każdy klient i pracownik, który został pokrzywdzony przez przedsiębiorcę może żądać od niego wysokiego odszkodowania. Wysokość odszkodowania może doprowadzić nawet do utraty płynności finansowej i upadku firmy. Posiadanie polisy OC jest więc dobrym krokiem, dzięki któremu możemy się przed tym ochronić.

Różnorodność rozwiązań dopasowanych do rodzaju prowadzonej działalności

Oczywistym jest, że w zależności od tego, czym zajmuje się firma rodzaje zagrożeń, jakie na nią czyhają są różne. Niemniej jednak istnieje kilka podstawowych zakresów ubezpieczenia OC, które przydają się w przypadku każdej działalności gospodarczej. Do nich, w zależności od ewentualnych zagrożeń wynikających ze specyfiki działalności firmy możemy zadbać o dodatkową ochronę.
Podstawowe ubezpieczenie OC z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej obejmuje jednak odpowiedzialność z tytułu posiadania i użytkowania nieruchomości i mienia ruchomego, deliktową odpowiedzialność cywilną oraz za szkody osobowe i rzeczowe wynikające z prowadzenia nieruchomości.

Przykłady zakresu ubezpieczeń OC dla firm

Przedsiębiorcy, którzy chcą mieć pewność, że ich polisa będzie pomocna w przypadku niezawinionych szkód związanych z prowadzeniem działalności powinni zadbać o rozszerzenie polisy. Istnieje nawet kilkadziesiąt czynników ryzyka, przed którymi możemy się zabezpieczyć. Są to m.in.: odpowiedzialność za działalność prowadzoną poza granicami kraju, szkody w użytkowanych nieruchomościach i mieniu ruchomym, szkody wyrządzone przez produkt dopuszczony do obrotu, czy szkody poniesione przez pracowników. To tylko niektóre z najczęściej wybieranych rozszerzeń.

Podsumowując, istnieją rodzaje działalności, w których ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. Jednakże, nawet jeśli nie mamy konieczności korzystania z takiego rodzaju zabezpieczenia, warto się nad tym zastanowić. Spotykając się z dobrym doradcą ubezpieczeniowym bez trudu uzgodnić możemy odpowiedni zakres polisy, który dopasowany będzie do prowadzonej działalności i ewentualnych zagrożeń. 

 

Sprawdź też:

Ubezpieczenie floty samochodowej 

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

kredyt hipo przy niskich dochodach.png
10/22/2021

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Jak wynika z badań sondażowych przeprowadzonych wśród Polaków posiadanie własnego domu lub mieszkania to jeden z życiowych priorytetów. Liczby nie kłamią i jak wskazuje Biuro Informacji Kredytowej (dalej BIK) popyt na kredyty mieszkaniowe wciąż rośnie. Nie dla każdego jednak kredyt hipoteczny jest na wyciągnięcie ręki. Problem pojawia się wówczas, gdy co miesiąc na konto wpływa zbyt niski przelew od pracodawcy.
więcej >
ranking kredytów.png
10/22/2021

Ranking kredytów hipotecznych październik 2021

Zapraszamy na do zapoznania się z październikowym zestawieniem najtańszych ofert kredytu hipotecznego porównanych pod kątem najniższych kosztów całkowitych.
więcej >
shutterstock_761039812.png
10/20/2021

Czy stopy procentowe jeszcze wzrosną?

6 października 2021 roku Rada Polityki Pieniężnej, czyli organ decyzyjny Narodowego Banku Polskiego ogłosiła podwyżkę stóp procentowych z poziomu 0,1% do 0,5%. Następnego dnia Prezes NBP tłumacząc przyczyny takiej decyzji, zastrzegł również, że nie wyklucza, że jest to jedyna podwyżka w najbliższym czasie. Co myślą o tym analitycy bankowi? Czego możemy się spodziewać?
więcej >