Umowa przedwstępna a kredyt hipoteczny

08/10/2021

Zakup nieruchomości to proces czasochłonny i wymagający cierpliwości. Na wstępie warto zbadać swoją zdolność kredytową i na jej podstawie szukać wymarzonego domu lub mieszkania. Co zrobić  w momencie, gdy znaleźliśmy nieruchomość idealną? Jak zabezpieczyć zakup nieruchomości przed przebiciem naszej oferty przez innych zainteresowanych kupnem lub przed rozmyśleniem się przez sprzedającego? Dobrym rozwiązaniem może okazać się umowa przedwstępna chroniąca obie strony transakcji.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Co to umowa przedwstępna?

Umową przedwstępną nazywamy dokument, który podpisuje strona sprzedająca i kupująca po podjęciu decyzji o zakupie czy sprzedaży nieruchomości. Jest to niejako rezerwacja, która gwarantuje stronom, że nie rozmyślą się co do transakcji. Dodatkowo sprzedający nie powinien także dalej przyjmować innych ofert. Umowa przedwstępna pomimo, że nie jest obowiązkowa często wymagana jest przez bank, dla którego jest ona gwarancją zakupu – a co za tym idzie – otrzymania hipoteki. Czy można zerwać umowę przedwstępną? To zależy, ponieważ warunki rezygnacji lub ich negocjowania powinny być zawarte szczegółowo w umowie (jeżeli obie strony się na to zgodzą). Zazwyczaj jedynymi możliwościami rezygnacji jest negatywna odpowiedź banku na kredyt hipoteczny, jednak mogą pojawić się różne sytuacje życiowe uniemożliwiające sprzedaż lub zakup. W takich przypadkach pozostaje wspólne ustalenie możliwości, a jeżeli nie można dojść do wspólnego zdania przejść na drogę sądową.

 

Co zawiera umowa przedwstępna?

Umowa może być zawarta z pominięciem notariusza, jednak zawarcie aktu notarialnego będzie lepiej zabezpieczać interesy zarówno kupującego jak i sprzedającego. W sytuacji wejścia na drogę sądową w przypadku niespełnienia warunków dokument sporządzony u notariusza będzie bardziej wiarygodny dla sądu. Istnieją dwie możliwości sporządzenia takiego dokumentu u notariusza, pierwsza to sporządzenie go samodzielnie, a jedynie podpisanie go w jego obecności bez sprawdzania treści - co jest zdecydowanie tańsze. Drugą opcją jest zlecenie sporządzenia takiego dokumentu przez notariusza co niestety wiązać się będzie z większymi kosztami. Możemy także zlecić notariuszowi prowadzenie całej sprawy od umowy przedwstępnej do umowy przyrzeczonej (czyli umowy końcowej) wraz z złożeniem wniosku do księgi wieczystej, kosztami wypisu itp. W takim przypadku koszty umowy przedwstępnej mogą być zmniejszone lub całkiem zniesione. Pamiętajmy też, że podpisanie umowy przedwstępnej nawet notarialnie nie gwarantuje nam zakupu nieruchomości, a jedynie „rezerwuje” ją do momentu otrzymania decyzji kredytowej.

W takiej umowie znaleźć się powinny:

 • Dane kupującego i sprzedającego
  • Imię i nazwisko
  • Stan cywilny
  • Miejsca zamieszkania/zameldowania
  • Seria i numer dowodu osobistego
 • Oświadczenie o własności nieruchomości
 • Oświadczenie, że nieruchomość nie jest obciążona i nie zależna od osób trzecich
 • Oświadczenie o sprzedaży za podaną kwotą
 • Oświadczenie zakupu za podaną kwotę
 • Daty (lub liczba dni) dotyczące zakupu, uiszczenia opłat itp.
 • Określenie zadatków
 • Czytelne podpisy
 • Załączniki takie jak odpis z księgi wieczystej, wypis aktu zakupu nieruchomości przez sprzedającego itp.

Powyższa lista jest bezpiecznym minimum umowy. Brzmienie punktów oraz inne ustalenia mogą być sporządzone za zgodą obu stron i zawierać zabezpieczenia np. co w sytuacji negatywnej decyzji banku dotyczącej kredytu hipotecznego oraz sytuacji wyjątkowe niezależnej od stron itp.

 

Czy umowa przedwstępna zagwarantuje kredyt hipoteczny?

Umowa przedwstępna nie jest obowiązkowa, jednak większość banków będzie jej wymagać. Bank widząc umowę przedwstępną ma gwarancję, że obie strony są zainteresowane transakcją i nie zrezygnują z niej bez wyraźnego powodu. Niestety sama obecność umowy nie gwarantuje nam zakupu nieruchomości ani pozytywnej decyzji kredytowej. W tym momencie bank może podjąć działania prowadzące do udzielenia kredytu np. na koszt kredytobiorcy wynająć rzeczoznawcę, który oceni wartość nieruchomości. Działania i czas rozpatrywania wniosku różnić się będzie od banku. Nasi Eksperci Finansowi pomogą w znalezieniu najlepszej oferty kredytu hipotecznego, a także będą wspierać wiedzą dotyczącą wnioskowania i potrzebnych dokumentów co może skrócić czas oczekiwania na kredyt hipoteczny. Zachęcamy do kontaktu na naszej stronie lub pod numerem telefonu 801 600 200.

 

Sprawdź też:

Jak kupić mieszkanie - kupno mieszkania krok po kroku część 1.

Kredyt - czy możemy się o niego ubiegać? Zdolność kredytowa w pigułce

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

 • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
 • Kompleksowe wsparcie
 • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

zakup nieruchomości od sprzedających.png
09/23/2021

Zakup nieruchomości od sprzedających, którzy sami wnioskują o kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny bywa skomplikowany, ale może się okazać, że w zależności od sytuacji kupujących jak i sprzedających trudniejszy może być np. przedwstępny akt notarialny. Należy w nim zawrzeć wszystkie informacje, które dotyczą obu stron transakcji. Jak wygląda ten proces w momencie, gdy zarówno kupujący jak i sprzedający decydują się na kredyt hipoteczny?
więcej >
kupować czy nie.png
09/23/2021

Kupować czy nie? Oto jest pytanie.

Wielu z nas zadaje sobie to pytanie i zastanawia się, czy to dobry moment na kupno mieszkania? Czy może jednak ceny nieruchomości spadną i warto jeszcze poczekać? A co jeśli stopy procentowe wzrosną? Jak podjąć decyzję? Czekać czy nie? W tym artykule spróbujemy znaleźć odpowiedzi na te pytania posługując się konkretnymi danymi liczbowymi, które dokładnie pokażą bieżącą sytuację rynku nieruchomości.
więcej >
mity część 2.png
09/23/2021

Mity kredytu hipotecznego część 2

Ilu ludzi tyle pojęć na temat kredytu hipotecznego szczególnie, że proces może być skomplikowany. Zrozumiałe jest więc, że wokół tego tematu urosło wiele mitów i niedopowiedzeń. To już druga część mitów dotyczących kredytu hipotecznego, które postaramy się Państwu obiektywnie przedstawić, aby móc bez wahania przystąpić do procesu kredytowego.
więcej >