W co warto inwestować pieniądze?

09/25/2019

Każdy z nas chce cieszyć się dobrą sytuacją finansową i zabezpieczyć swoją przyszłość. Aby osiągnąć taki stan nie wystarczy jedynie oszczędzać. Równie ważne jest pomnażanie zgromadzonych przez nas środków poprzez różnego rodzaju inwestycje.

 

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Niestety, bardzo wiele osób nie wie, w co warto inwestować, by nie stracić i móc cieszyć się satysfakcjonującymi zyskami. Spróbujmy więc dowiedzieć się jakie formy inwestycji warto wybrać.

Rachunek oszczędnościowy i lokata - dla wygodnych 

Pierwszym, najłatwiejszym, a jednocześnie najbezpieczniejszym sposobem na inwestowanie swoich pieniędzy są rachunki oszczędnościowe oraz lokaty. Są to całkowicie bezpieczne produkty bankowe, których rolą jest nie tylko depozyt naszych pieniędzy, ale również ich pomnażanie. W związku z małym ryzykiem oprocentowanie nie jest wysokie. W przypadku kont oszczędnościowych możemy liczyć na 3-4% odsetek kapitałowych. Lokaty są oprocentowane nieco wyżej, co więcej, dzięki częstej kapitalizacji odsetek w niektórych ich wariantach możemy zarobić więcej. 


Fundusze inwestycyjne - sprawdź dokładnie

Kolejnym rozwiązaniem, które warto wziąć pod uwagę poszukując sposobu na pomnożenie swoich pieniędzy są fundusze inwestycyjne. Mówiąc najprościej, ich rola polega na obrocie naszymi pieniędzmi, które zdecydowaliśmy się przeznaczyć na ten cel.

Rolą funduszu inwestycyjnego jest operowanie naszymi pieniędzmi - kupowanie akcji, aktywów, obligacji, by następnie sprzedać je z zyskiem. Zarabiamy na tym nie tylko my, ale również firma, która jest założycielem funduszu. Zysk jaki uda się osiągnąć jest bowiem dzielony. Niemniej, zyskać można znacznie więcej niż w przypadku lokat czy kont oszczędnościowych. Warto jednak mieć świadomość, że inwestycje funduszu mogą okazać się nietrafione i stracimy część swoich środków. Na szczęście, większość funduszy posiada wykwalifikowanych specjalistów, dzięki czemu są w stanie odbić ewentualne straty swoich klientów. 

Obligacje - bezpieczna opcja

Obligacje to nic innego jak papiery wartościowe emitowane przez nasze państwo, ale również przez banki czy przedsiębiorstwa. Mają charakter wierzytelności, co oznacza, że podmiot, który je wyemitował musi odkupić je w określonym czasie po uzgodnionej wcześniej cenie. Dzięki temu nie musimy obawiać się, że stracimy pieniądze.

Nieruchomości - gdy mamy duży kapitał

Mówiąc o inwestowaniu warto wspomnieć o tym, że nie musimy wcale przeznaczać swoich pieniędzy wyłącznie na instrumenty finansowe. Od wielu lat spora część osób posiadających duży kapitał decyduje się bowiem na inwestycje w nieruchomości. Jest to uzasadnione posunięcie, ponieważ ceny mieszkań w większości miast systematycznie rosną, choć nie tak szybko jak jeszcze kilka lat temu - jest więc prawie pewne, że zakupiony budynek lub mieszkanie sprzedamy z zyskiem. Możemy również na bieżąco odzyskiwać zainwestowane pieniądze wynajmując daną nieruchomość. 

Podsumowując, w dzisiejszych czasach osoby, które chcą zainwestować swój majątek i oszczędności mają sporo możliwości wyboru, niezależnie od tego, czy chcą inwestować zachowawczo, czy też nie boją się ewentualnych strat. Mimo wszystko warto nie działać pochopnie i skonsultować się z dobrym doradcą finansowym, który podpowie nam najlepsze w naszej sytuacji rozwiązania.

Sprawdź też:

5 niecodziennych sposobów na inwestycję

Inwestowanie. Słownik pojęć

 

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

refinansowanie MDM
07/26/2021

Czy można refinansować kredyt Mieszkanie dla młodych?

Program Mieszkanie dla młodych okazał się ogromnym sukcesem i bardzo wpłynął na rynek sprzedaży nieruchomości. Wielu młodych ludzi skorzystało z dofinansowań od 2014 roku, niestety od 2018 wnioski nie są już przyjmowane. Wielu deweloperów nawet zmieniało swoje projekty tak, by dopasować je do wymogów programu oraz ustalali korzystniejsze ceny za m2. Aktualnie można składać jedynie wnioski o dodatkowe finansowania dla uczestników programu MDM oraz regulowanie finansowań. Od czasu startu programu warunki kredytowe uległy poprawie, czy można zrobić coś jeszcze by za kredyt zapłacić mniej?
więcej >
refinansowanie
07/26/2021

Refinansowanie, od czego zacząć?

Procedury bankowe nie są proste. Poza skomplikowanymi procesami musimy liczyć się także z tym, że oferty oraz warunki banków dynamicznie się zmieniają. Doskonale to rozumiemy, dlatego poniższy artykuł ma na celu w przystępny sposób przybliżyć termin refinansowania oraz jak się do niego przygotować.
więcej >
kredyt hipoteczny
07/20/2021

Kiedy najlepiej brać kredyt hipoteczny?

Dynamicznie rozwijający się rynek nieruchomości oraz zwiększone ceny wynajmu mieszkania sprawia, że w ostatnich latach coraz więcej osób zastanawia się nad kupnem własnego lokum. Nie wszyscy jednak są w stanie pokryć całość kosztów zakupu, które szczególnie w ostatnim okresie zwiększyły się wraz z inflacją i wartością materiałów budowlanych . Coraz więcej osób zastanawia się zatem nad częściowym finansowaniem ze strony banku i składają wnioski i zapytania w tej sprawie licząc na pozytywne rozpatrzenie. Co jednak wpływa na rekomendację banku i czy można jako potencjalny Klient na nią wpłynąć?
więcej >