W co warto inwestować pieniądze?

09/25/2019

Każdy z nas chce cieszyć się dobrą sytuacją finansową i zabezpieczyć swoją przyszłość. Aby osiągnąć taki stan nie wystarczy jedynie oszczędzać. Równie ważne jest pomnażanie zgromadzonych przez nas środków poprzez różnego rodzaju inwestycje.

Niestety, bardzo wiele osób nie wie, w co warto inwestować, by nie stracić i móc cieszyć się satysfakcjonującymi zyskami. Spróbujmy więc dowiedzieć się jakie formy inwestycji warto wybrać.

Rachunek oszczędnościowy i lokata - dla wygodnych 

Pierwszym, najłatwiejszym, a jednocześnie najbezpieczniejszym sposobem na inwestowanie swoich pieniędzy są rachunki oszczędnościowe oraz lokaty. Są to całkowicie bezpieczne produkty bankowe, których rolą jest nie tylko depozyt naszych pieniędzy, ale również ich pomnażanie. W związku z małym ryzykiem oprocentowanie nie jest wysokie. W przypadku kont oszczędnościowych możemy liczyć na 3-4% odsetek kapitałowych. Lokaty są oprocentowane nieco wyżej, co więcej, dzięki częstej kapitalizacji odsetek w niektórych ich wariantach możemy zarobić więcej. 


Fundusze inwestycyjne - sprawdź dokładnie

Kolejnym rozwiązaniem, które warto wziąć pod uwagę poszukując sposobu na pomnożenie swoich pieniędzy są fundusze inwestycyjne. Mówiąc najprościej, ich rola polega na obrocie naszymi pieniędzmi, które zdecydowaliśmy się przeznaczyć na ten cel.

Rolą funduszu inwestycyjnego jest operowanie naszymi pieniędzmi - kupowanie akcji, aktywów, obligacji, by następnie sprzedać je z zyskiem. Zarabiamy na tym nie tylko my, ale również firma, która jest założycielem funduszu. Zysk jaki uda się osiągnąć jest bowiem dzielony. Niemniej, zyskać można znacznie więcej niż w przypadku lokat czy kont oszczędnościowych. Warto jednak mieć świadomość, że inwestycje funduszu mogą okazać się nietrafione i stracimy część swoich środków. Na szczęście, większość funduszy posiada wykwalifikowanych specjalistów, dzięki czemu są w stanie odbić ewentualne straty swoich klientów. 

Obligacje - bezpieczna opcja

Obligacje to nic innego jak papiery wartościowe emitowane przez nasze państwo, ale również przez banki czy przedsiębiorstwa. Mają charakter wierzytelności, co oznacza, że podmiot, który je wyemitował musi odkupić je w określonym czasie po uzgodnionej wcześniej cenie. Dzięki temu nie musimy obawiać się, że stracimy pieniądze.

Nieruchomości - gdy mamy duży kapitał

Mówiąc o inwestowaniu warto wspomnieć o tym, że nie musimy wcale przeznaczać swoich pieniędzy wyłącznie na instrumenty finansowe. Od wielu lat spora część osób posiadających duży kapitał decyduje się bowiem na inwestycje w nieruchomości. Jest to uzasadnione posunięcie, ponieważ ceny mieszkań w większości miast systematycznie rosną, choć nie tak szybko jak jeszcze kilka lat temu - jest więc prawie pewne, że zakupiony budynek lub mieszkanie sprzedamy z zyskiem. Możemy również na bieżąco odzyskiwać zainwestowane pieniądze wynajmując daną nieruchomość. 

Podsumowując, w dzisiejszych czasach osoby, które chcą zainwestować swój majątek i oszczędności mają sporo możliwości wyboru, niezależnie od tego, czy chcą inwestować zachowawczo, czy też nie boją się ewentualnych strat. Mimo wszystko warto nie działać pochopnie i skonsultować się z dobrym doradcą finansowym, który podpowie nam najlepsze w naszej sytuacji rozwiązania.

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

Raty stałe czy raty malejące
03/17/2021

Raty stałe a raty malejące – które są lepsze?

Szukając najlepszego kredytu hipotecznego musimy stawić czoło wielu zagadnieniom, których zazwyczaj nie bierzemy pod uwagę przy finansowaniu gotówkowym. Kredyt hipoteczny towarzyszy nam często przez długi okres, dlatego tak ważne jest by był on dopasowany do indywidualnych potrzeb i możliwości. Jednym z wyborów jakiego musimy dokonać jest czy lepsze są raty stałe czy malejące.
więcej >
Zdolność kredytowa w pigułce
03/11/2021

Kredyt - czy możemy się o niego ubiegać? Zdolność kredytowa w pigułce

Nasza zdolność kredytowa to maksymalna ilość środków jaką bank może nam zaoferować w ramach kredytu na zakup naszej wymarzonej nieruchomości. Zdolność można również określić jako prawdopodobieństwo, że klient będzie w stanie udźwignąć określone zobowiązanie finansowe, minimalizując przy tym ryzyko dla banku.
więcej >
of_post_social_feb_5_art.jpg
02/19/2021

Jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny?

Wybór kredytu hipotecznego jest bardzo ważnym momentem w naszym życiu. Pozwala na realizacje swoich marzeń, na znalezienie swojego własnego miejsca na ziemi. W związku z takimi planami zastanawiamy się, co zrobić aby wybrać najlepszy kredyt hipoteczny?
więcej >