W co warto inwestować pieniądze?

09/25/2019

Każdy z nas chce cieszyć się dobrą sytuacją finansową i zabezpieczyć swoją przyszłość. Aby osiągnąć taki stan nie wystarczy jedynie oszczędzać. Równie ważne jest pomnażanie zgromadzonych przez nas środków poprzez różnego rodzaju inwestycje.

 

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Niestety, bardzo wiele osób nie wie, w co warto inwestować, by nie stracić i móc cieszyć się satysfakcjonującymi zyskami. Spróbujmy więc dowiedzieć się jakie formy inwestycji warto wybrać.

Rachunek oszczędnościowy i lokata - dla wygodnych 

Pierwszym, najłatwiejszym, a jednocześnie najbezpieczniejszym sposobem na inwestowanie swoich pieniędzy są rachunki oszczędnościowe oraz lokaty. Są to całkowicie bezpieczne produkty bankowe, których rolą jest nie tylko depozyt naszych pieniędzy, ale również ich pomnażanie. W związku z małym ryzykiem oprocentowanie nie jest wysokie. W przypadku kont oszczędnościowych możemy liczyć na 3-4% odsetek kapitałowych. Lokaty są oprocentowane nieco wyżej, co więcej, dzięki częstej kapitalizacji odsetek w niektórych ich wariantach możemy zarobić więcej. 


Fundusze inwestycyjne - sprawdź dokładnie

Kolejnym rozwiązaniem, które warto wziąć pod uwagę poszukując sposobu na pomnożenie swoich pieniędzy są fundusze inwestycyjne. Mówiąc najprościej, ich rola polega na obrocie naszymi pieniędzmi, które zdecydowaliśmy się przeznaczyć na ten cel.

Rolą funduszu inwestycyjnego jest operowanie naszymi pieniędzmi - kupowanie akcji, aktywów, obligacji, by następnie sprzedać je z zyskiem. Zarabiamy na tym nie tylko my, ale również firma, która jest założycielem funduszu. Zysk jaki uda się osiągnąć jest bowiem dzielony. Niemniej, zyskać można znacznie więcej niż w przypadku lokat czy kont oszczędnościowych. Warto jednak mieć świadomość, że inwestycje funduszu mogą okazać się nietrafione i stracimy część swoich środków. Na szczęście, większość funduszy posiada wykwalifikowanych specjalistów, dzięki czemu są w stanie odbić ewentualne straty swoich klientów. 

Obligacje - bezpieczna opcja

Obligacje to nic innego jak papiery wartościowe emitowane przez nasze państwo, ale również przez banki czy przedsiębiorstwa. Mają charakter wierzytelności, co oznacza, że podmiot, który je wyemitował musi odkupić je w określonym czasie po uzgodnionej wcześniej cenie. Dzięki temu nie musimy obawiać się, że stracimy pieniądze.

Nieruchomości - gdy mamy duży kapitał

Mówiąc o inwestowaniu warto wspomnieć o tym, że nie musimy wcale przeznaczać swoich pieniędzy wyłącznie na instrumenty finansowe. Od wielu lat spora część osób posiadających duży kapitał decyduje się bowiem na inwestycje w nieruchomości. Jest to uzasadnione posunięcie, ponieważ ceny mieszkań w większości miast systematycznie rosną, choć nie tak szybko jak jeszcze kilka lat temu - jest więc prawie pewne, że zakupiony budynek lub mieszkanie sprzedamy z zyskiem. Możemy również na bieżąco odzyskiwać zainwestowane pieniądze wynajmując daną nieruchomość. 

Podsumowując, w dzisiejszych czasach osoby, które chcą zainwestować swój majątek i oszczędności mają sporo możliwości wyboru, niezależnie od tego, czy chcą inwestować zachowawczo, czy też nie boją się ewentualnych strat. Mimo wszystko warto nie działać pochopnie i skonsultować się z dobrym doradcą finansowym, który podpowie nam najlepsze w naszej sytuacji rozwiązania.

Sprawdź też:

5 niecodziennych sposobów na inwestycję

Inwestowanie. Słownik pojęć

 

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

kredyt hipo przy niskich dochodach.png
10/22/2021

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Jak wynika z badań sondażowych przeprowadzonych wśród Polaków posiadanie własnego domu lub mieszkania to jeden z życiowych priorytetów. Liczby nie kłamią i jak wskazuje Biuro Informacji Kredytowej (dalej BIK) popyt na kredyty mieszkaniowe wciąż rośnie. Nie dla każdego jednak kredyt hipoteczny jest na wyciągnięcie ręki. Problem pojawia się wówczas, gdy co miesiąc na konto wpływa zbyt niski przelew od pracodawcy.
więcej >
ranking kredytów.png
10/22/2021

Ranking kredytów hipotecznych październik 2021

Zapraszamy na do zapoznania się z październikowym zestawieniem najtańszych ofert kredytu hipotecznego porównanych pod kątem najniższych kosztów całkowitych.
więcej >
shutterstock_761039812.png
10/20/2021

Czy stopy procentowe jeszcze wzrosną?

6 października 2021 roku Rada Polityki Pieniężnej, czyli organ decyzyjny Narodowego Banku Polskiego ogłosiła podwyżkę stóp procentowych z poziomu 0,1% do 0,5%. Następnego dnia Prezes NBP tłumacząc przyczyny takiej decyzji, zastrzegł również, że nie wyklucza, że jest to jedyna podwyżka w najbliższym czasie. Co myślą o tym analitycy bankowi? Czego możemy się spodziewać?
więcej >