W jaki sposób oszczędzać pieniądze dla dziecka?

08/19/2021

Systematyczne oszczędzanie jest jednym ze sposobów na zapewnienie swoim dzieciom łatwiejszego startu w dorosłe życie. Regularne odkładanie choćby najmniejszych kwot na przestrzeni wielu lat pozwala osiągnąć naprawdę spektakularne efekty, a zgromadzone środki mogą okazać się niezwykle praktycznym prezentem przy wyborze wymarzonych studiów, pierwszego samochodu czy mieszkania.

 

Z artykułu dowiesz się:

 

Jakie są najpopularniejsze produkty oszczędnościowe

W dzisiejszych czasach istnieje wiele form, dzięki którym możemy systematycznie gromadzić i pomnażać swoje nadwyżki finansowe. Do najpopularniejszych należą konta bankowe, konta oszczędnościowe oraz lokaty czy bardziej złożone zarządzane produkty oszczędnościowe. Czynnikami, o których warto pamiętać przy podejmowaniu decyzji są niewątpliwie inflacja, stopy procentowe czy element inwestycyjny naszych środków. Poniżej postaram się krótko opisać najpopularniejsze produkty oszczędnościowe:

 • Podstawowe konto bankowe (ROR), jest prostym i popularnym sposobem gromadzenia środków dla dzieci, a instytucje finansowe posiadają szeroką ofertę takich produktów przez co ich dostępność jest duża, a sam sposób założenia niezwykle prosty.  Konta bankowe posiadają jednak bardzo poważny minus, mianowicie zgromadzone na nich środki nie podlegają oprocentowaniu, co przy obecnej, wysokiej inflacji powoduje realny spadek wartości ulokowanych pieniędzy. Biorąc pod uwagę kilkunastoletni horyzont czasowy obniżenie wartości naszych środków może być niezwykle odczuwalny.        
 • Konto oszczędnościowe, to kolejne popularne rozwiązanie oferowane przez niemal wszystkie instytucje bankowe. Konta oszczędnościowe w przeciwieństwie do kont bankowych są oprocentowane i stanowią bezpieczną formę lokowania gotówki, jednak obniżenie stóp procentowych spowodowało znaczny spadek atrakcyjności tego produktu poprzez obniżenie oprocentowania, które obecnie nieznacznie przekracza 0%. Uwzględniając obecny wskaźnik inflacji mamy znowu do czynienia z realnym spadkiem wartości naszych oszczędności.
 • Lokaty bankowe, są następną propozycją dla rodziców chcących odkładać środki na przyszłe potrzeby swoich dzieci. Podobnie jak w przypadku kont oszczędnościowych lokaty dają możliwość gromadzenia oszczędności na oprocentowanym rachunku, jednak ich minusem jest brak możliwości dopłaty środków do już założonego produktu, dodatkowo zabranie środków przed terminem ich zapadalności kończy się zazwyczaj utratą zysków. Obecnie lokaty bankowe są kolejnym produktem, który znacznie stracił na swojej efektywności przez spadek stóp procentowych oferując swoim nabywcom zysk nie przekraczający 1% zainwestowanego kapitału. Biorąc pod uwagę powyższe czynniki inflacyjne, w ostatnim okresie obserwowany jest znaczny odpływ zgromadzonego kapitału przez oszczędzających do produktów umożliwiających wzrost oprocentowania ponad wskaźnik inflacji. Najczęściej środki wędrują do produktów, które dzięki aktywnemu zarządzaniu przez specjalistów osiągają ponad przeciętną stopę zwrotu.
 • Zarządzane produkty oszczędnościowe, w obecnych warunkach ekonomicznych to coraz popularniejsze rozwiązanie pozwalające uchronić lokowane oszczędności przed rosnącą inflacją i zyskać wyższe oprocentowanie niż przy tradycyjnych formach gromadzenia kapitału. W tym wariancie powierzamy odkładane przez nas środki profesjonalistom zarządzającym nimi na rynkach finansowych. Samodzielne inwestowanie w akcje czy inne instrumenty finansowe wymaga wiedzy, nakładu czasu, a poniesione straty w wyniku błędnej oceny sytuacji mogą skutkować utratą większości naszego kapitału. Towarzystwa zajmujące się inwestowaniem dysponują sztabem analityków, a nabywane na szeroką skalę papiery wartościowe pozwalają im odpowiednio zdywersyfikować swoją strategię, zmniejszając tym samym ryzyko. Aby zobrazować obecną sytuację, na poniższym wykresie prezentuję wysokość stóp procentowych. Jak widać mamy rekordowo niskie poziomy które w połączeniu z wysoką inflacją znacznie utrudniają osiągnięcie wymarzonego celu dla rodziców oszczędzających lub mających zamiar oszczędzać pieniądze na przyszłość swoich podopiecznych.

 

Źródło: https://ww.nbp.pl/home.aspx?f=/statystyka/wskazniki/wykresy.html

 

Jak zacząć i ile miesięcznie powinniśmy odkładać?

Decyzja o oszczędzaniu naszych środków na przyszłość swoich dzieci powinna być zamierzona i jak najbardziej przemyślana, ponieważ jeśli będziemy chcieli osiągnąć zakładany cel, będzie ona wymagać przede wszystkim systematyczności w perspektywie kilkunastu lat. Warto skorzystać również z kalkulatorów, aby wiedzieć ile odkładać miesięcznie. Dla rodzin optymalnym rozwiązaniem może być wpłacanie regularnych, miesięcznych kwot nie będących znaczącym obciążeniem dla ich domowego budżetu i tutaj pomocny może być „Program 500+”.  Dla zobrazowania efektu skali jaką możemy osiągnąć dzięki comiesięcznym wpłatom można posłużyć się przykładem, gdzie wpłacamy jedynie połowę kwoty, którą otrzymujemy w każdym miesiącu tj. 250 zł. Przez okres 15 lat przy 3-letnim dziecku da nam sumę wpłaty 45 000 zł na jego 18-ste urodziny. Przy wyborze produktów oszczędnościowych z elementem inwestycyjnym możemy jeszcze znacznie podwyższyć tę kwotę.

 

Na jakie kryteria warto zwrócić uwagę?

 • Prostota: wybrany produkt oszczędnościowy musi być jak najprostszy, bez konieczności posiadania zaawansowanej wiedzy inwestycyjnej czy konieczności analizowania bieżącej sytuacji rynkowej. Należy szukać rozwiązań w pełni zrozumiałych, nie angażujących czasowo i pozwalających miesięcznie dokonywać wpłat bez żadnych dodatkowych działań.
 • Możliwość niskich wpłat: zbyt wysokie kwoty oszczędzane każdego miesiąca mogą spowodować trudną sytuacje gospodarstw domowych związaną z innymi, bieżącymi wydatkami. Należy znaleźć rozwiązanie, które pozwoli odkładać również mniejsze kwoty.
 • Oprocentowanie: czy nasze środki podlegają oprocentowaniu i ile ono wynosi? Należy zwrócić uwagę, że przy obecnych, rekordowo niskich stopach procentowych konta oszczędnościowe czy lokaty nie chronią naszych środków przed inflacją.
 • Podatki: warto zwrócić uwagę wybierając konto oszczędnościowe lub lokatę bankową konieczność zapłaty 19% podatku od zysków kapitałowych. W przypadku niektórych produktów oszczędnościowych takiej konieczności nie ma.

 

Niewątpliwie regularne gromadzenie części swoich oszczędności na przyszłość swoich podopiecznych to dobra decyzja, mająca swoje uzasadnienie. W długiej perspektywie czasowej jesteśmy w stanie zaoszczędzić istotną kwotę, która może pomóc dziecku iść na wymarzone studia, kupić pierwszy samochód, zagwarantować wkład własny do mieszkania czy na inne, dowolne cele według jego indywidualnych potrzeb.

Każda rodzina musi przeanalizować swoją sytuację, określić wysokość wpłat, aby nie zaburzyć swojego budżetu domowego i wybrać sposób oszczędzania, który będzie dla niej wygodny i skuteczny.

Posiadając tak różnorodną ofertę instytucji finansowych i zmieniające się warunki ekonomiczne tj. stopy procentowe, inflacje, oprocentowanie czy różne sposoby inwestowania kapitału przed wybraniem odpowiedniej formy warto skonsultować się z Ekspertem Finansowym w celu wyboru optymalnego produktu, tak aby mieć pewność osiągniecia założonego celu.

 

Sprawdź też:

Fundusze inwestycyjne – co to jest?

Fundusze inwestycyjne – dlaczego warto inwestować?

 

 

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

 • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
 • Kompleksowe wsparcie
 • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

zakup nieruchomości od sprzedających.png
09/23/2021

Zakup nieruchomości od sprzedających, którzy sami wnioskują o kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny bywa skomplikowany, ale może się okazać, że w zależności od sytuacji kupujących jak i sprzedających trudniejszy może być np. przedwstępny akt notarialny. Należy w nim zawrzeć wszystkie informacje, które dotyczą obu stron transakcji. Jak wygląda ten proces w momencie, gdy zarówno kupujący jak i sprzedający decydują się na kredyt hipoteczny?
więcej >
kupować czy nie.png
09/23/2021

Kupować czy nie? Oto jest pytanie.

Wielu z nas zadaje sobie to pytanie i zastanawia się, czy to dobry moment na kupno mieszkania? Czy może jednak ceny nieruchomości spadną i warto jeszcze poczekać? A co jeśli stopy procentowe wzrosną? Jak podjąć decyzję? Czekać czy nie? W tym artykule spróbujemy znaleźć odpowiedzi na te pytania posługując się konkretnymi danymi liczbowymi, które dokładnie pokażą bieżącą sytuację rynku nieruchomości.
więcej >
mity część 2.png
09/23/2021

Mity kredytu hipotecznego część 2

Ilu ludzi tyle pojęć na temat kredytu hipotecznego szczególnie, że proces może być skomplikowany. Zrozumiałe jest więc, że wokół tego tematu urosło wiele mitów i niedopowiedzeń. To już druga część mitów dotyczących kredytu hipotecznego, które postaramy się Państwu obiektywnie przedstawić, aby móc bez wahania przystąpić do procesu kredytowego.
więcej >