Wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego

08/19/2016

Spłacenie kredytu gotówkowego to proces, który ma pozytywny wpływ na psychikę kredytobiorcy, jak również relatywnie wpływa na zdolność kredytową. Kredyt gotówkowy to zastrzyk finansowy, który dostarcza brakujących środków finansowych.

 

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Po uzyskaniu  kredytu gotówkowego kolejnym etapem jest proces spłacenia zobowiązania.

Spłata kredytu:

Zobowiązanie finansowe można spłacać na co najmniej dwa sposoby:

  1. Płatność ratalna – kredyt spłacany jest regularnie w miesięcznych ratach, których wysokość ustalona jest w umowie kredytowej. W racie kredytu uwzględniony jest zarówno kapitał, jak i odsetki za udzielenie kredytu.
  2. Całkowita spłata zobowiązania – to możliwość pełnego spłacenia kredytu przez klienta w każdym momencie trwania pożyczki. Od 2012 roku w większości przypadków nie ma już żadnych dodatkowych opłat za wcześniejszą spłatę zobowiązania.

Korzyści z wcześniejszej spłaty kredytu gotówkowego :

Najważniejszą zaletą wcześniejszej spłaty zobowiązania w banku jest pozbycie się zadłużenia, które obciąża klienta nie tylko finansowo, ale ma również wpływ na jego psychikę. Po spłacie kredytu (warunkiem jest, by płatności były bez opóźnień) zdolność kredytowa klienta rośnie, ponieważ nie ma już zaległego zobowiązania. Płatności wykonywane regularnie podnoszą wiarygodność potencjalnego kredytobiorcy. Przy wcześniejszej spłacie zobowiązania można zaoszczędzić również na odsetkach. Zysk nie będzie duży, ponieważ raty kredytowe zbudowane są w ten sposób, że na początku większość stanowi spłata odsetek, natomiast dopiero w końcowej fazie kredytu spłacany jest kapitał.

Przykład: klient posiada kredyt gotówkowy w wysokości 10 000 złotych, rozłożony na 24 równe raty z roczną rzeczywistą stopą procentową wynoszącą 17 procent. Spłacając zobowiązanie regularnie przez cały okres, zapłaci łącznie około 699 zł odsetek. Regulując takie zobowiązanie po 18 miesiącach, na odsetkach może zaoszczędzić około 60 zł.

Koszty wcześniejszej spłaty kredytu gotówkowego

Opłata za wcześniejszą spłatę kredytu gotówkowego zależy od czasu, w którym zobowiązanie to zostało uruchomione. Jeśli klient skorzystał z ofert kredytu gotówkowego przed 18 grudnia 2011 roku, to opłata za wcześniejszą spłatę może wynieść nawet 6-7 procent. Jeżeli pożyczka została uruchomiona po tej dacie, to opłata za wcześniejszą spłatę może wynosić maksymalnie 1 procent. Sposób naliczenia powyższej opłaty i procedury, które zostały zawarte w ustawie o kredycie konsumenckim są tak czasochłonne, że banki najczęściej po prostu rezygnują z opłaty za przedterminową spłatę kredytu.

 

Sprawdź też:

 W grudniu kredyty gotówkowe są najtańsze

Awaryjna gotówka na wakacje?

 

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

kredyt bez wkładu.png
12/03/2021

Mieszkanie bez wkładu własnego

Nowy program rządu „Mieszkanie bez wkładu własnego” daje możliwość zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego bez wymaganego wkładu własnego. Dla młodych osób odłożenie wymaganego przez banki minimalnego wkładu własnego na poziomie 10% jest czasochłonne, mogłoby zająć nawet kilka lat. Państwo zdecydowało się na ułatwienie tego procederu, tak więc przyjrzyjmy się założeniom narzuconym przez rządzących.
więcej >
Kredyt gotówkowy jak się przygotować.png
12/03/2021

Kredyt gotówkowy – jak się przygotować?

Zbliżają się święta, a co za tym idzie zwiększone wydatki. Jeśli już dziś martwisz się, że Twój budżet tego nie wytrzyma, to może nie warto się zamartwiać tylko sprawdzić jak możemy sami sobie pomóc. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest poszukać korzystnego kredytu gotówkowego, który pomoże nam zrealizować nasze plany. Jak uniknąć błędów przy wyborze oferty kredytu gotówkowego? Podpowiemy Ci w tym artykule.
więcej >
Co jeśli nie będę spłacać raty kredytu
12/03/2021

Kredyt hipoteczny – co jeśli nie będę spłacać rat kredytu

Dobrze jest patrzeć zawsze optymistycznie w przyszłość, ale trzeba również zakładać te czarne scenariusze. Dlaczego? Żeby nic w życiu nas nie zaskoczyło. W obecnej sytuacji ekonomicznej, z wciąż rosnącymi stopami procentowymi również należy przygotować się na różne sytuacje. Warto zastanowić się już dziś, co trzeba byłoby zrobić, jeśli utracilibyśmy płynność finansową z różnych powodów.
więcej >