Wzrost stóp procentowych – co to oznacza dla posiadaczy kredytów hipotecznych?

10/13/2021

6 października 2021 Rada Polityki Pieniężnej ogłosiła zmianę wysokości stóp procentowych. Czym powodowana była ta zmiana? Co oznacza podniesienie stóp procentowych dla tych, którzy już mają kredyt hipoteczny i dla tych, którzy są w trakcie jego procesowania lub dopiero planują jego wzięcie? Spróbujemy znaleźć odpowiedzi na te pytania.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Czym powodowana była zmiana stóp procentowych?

Stopa procentowa to koszt kapitału (odsetki) jakie posiadacz tego kapitału (bank) uzyska od kredytobiorcy za pożyczenie go na określony czas. Wysokość stóp ustala Rada Polityki Pieniężnej – jest to organ decyzyjny Narodowego Banku Polskiego. Prezes Narodowego Banku Polskiego tłumaczy, że podwyżka stóp procentowych ma na celu zaskoczenie rynku i ma przede wszystkim zapobiec utrwaleniu się inflacji w średnim okresie. Oznacza to chęć umocnienia złotego i zahamowania wzrostu inflacji. Wiadomo, że nie obniży to od razu cen paliwa, energii czy gazu, ale może spowalniać ich wzrosty. Dlatego ekonomicznie w skali kraju wydaje to się bardzo dobrą decyzją. Jednak co oznacza dla przeciętnego zjadacza chleba?

 

Koszty kredytu hipotecznego po zmianie stóp procentowych

Na przestrzeni lat stopy procentowe były raczej sukcesywnie obniżane, co możemy zobaczyć na poniższym wykresie.

Źródło: NBP

 

Przez ponad rok stopy procentowe były utrzymywane na bardzo niskim poziomie. I tak stopa referencyjna wynosiła:

 • 18 marca 2020 – 1%,
 • 9 kwietnia 2020 – 0,50%,
 • 29 maja 2020 – 0,10%.

Kredytobiorcy mogli korzystać z tańszych kredytów. Jedynie oszczędzający musieli szukać innych rozwiązań, bo lokaty stały się mało atrakcyjne przez niskie oprocentowanie.

W tym momencie stopy procentowe wynoszą:

- referencyjna (główna) – 0,5%,

- lombardowa – 1%,

- depozytowa – 0%,

- redyskonta weksli – 0,52%.

Jak teraz będzie wyglądać oprocentowanie kredytów hipotecznych, na które wpływają właśnie stopy procentowe? Większość posiadaczy kredytu hipotecznego posiada kredyt z oprocentowaniem zmiennym, co oznacza, że na oprocentowanie składa się na marża banku oraz WIBOR 3M lub 6M. W konsekwencji podwyższenia stóp wzrośnie WIBOR, a później raty kredytów.

Zgodnie z Ustawą o kredycie konsumenckim maksymalne oprocentowanie kredytów może wynosić:

2 x (stopa referencyjna NBP + 3,5%)

Zatem jeżeli główna stopa wynosiła 0,1%, to banki mogły ustalić oprocentowanie swoich produktów kredytowych na poziomie 7,2%. W związku z podwyższeniem stóp limit rośnie do 8%. Rata kredytu będzie oczywiście również zależałą od kwoty, okresu kredytowania i warunków umowy.

Zatem jakich podwyżek rat możemy się spodziewać?

Kwota kredytu

Rata przed zmianą stóp procentowych

Prognozowana rata po zmianie stóp procentowych

Różnica

200 000 zł

902 zł

943 zł

41 zł

300 000 zł

1 353 zł

1 415 zł

61 zł

400 000 zł

1 805 zł

1 886 zł

82 zł

500 000 zł

2 256 zł

2 358 zł

102 zł

600 000 zł

2 707 zł

2 830 zł

123 zł

700 000 zł

3 158 zł

3 301 zł

143 zł

Źródło: Opracowane na podstawie danych z direct.money.pl

 

Im wyższe zadłużenie, tym różnica oczywiście będzie wyższa.

 

Czy trzeba się bać teraz kredytów hipotecznych?

Jak widać w przedstawionym wcześniej zestawieniu różnice pomiędzy ratą przed zmianą stóp procentowych a prognozowaną ratą nie są kolosalne. Zatem nie trzeba się bać ogromnych rat. Zawsze można zastanowić się nad refinansowaniem kredytu i przeniesieniem do innego banku na innych korzystniejszych warunkach. W tych kwestiach na pewno wszelkich wskazówek może udzielić Ekspert Open Finance. W razie wątpliwości zawsze można się skonsultować i poszukać lepszych rozwiązań.

A jeśli chcesz już dziś sprawdzić jakiego wzrostu raty możesz się spodziewać, to Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował specjalny kalkulator zmiany oprocentowania kredytu hipotecznego.

A co jeśli czekamy na decyzję w sprawie kredytu hipotecznego lub dopiero się do niego przygotowujemy? Wtedy wystarczy skorzystać z naszej porównywarki kredytów hipotecznych, która pokaże nam takie elementy kredytu jak:

 • Rata
 • Prowizja
 • Marża
 • Oprocentowanie
 • Prowizja
 • Ubezpieczenie
 • Koszt wyceny nieruchomości
 • Całkowity koszt kredytu.

W ten sposób sprawdzimy czego możemy się spodziewać i jakie negocjacje z bankiem możemy prowadzić, żeby uzyskać jak najlepsze dla nas warunki kredytu.

 

Sprawdź też:

Zmiana stóp procentowych przy kredycie hipotecznym

Kupować czy nie oto jest pytanie

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

 • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
 • Kompleksowe wsparcie
 • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

kredyt hipo przy niskich dochodach.png
10/22/2021

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Jak wynika z badań sondażowych przeprowadzonych wśród Polaków posiadanie własnego domu lub mieszkania to jeden z życiowych priorytetów. Liczby nie kłamią i jak wskazuje Biuro Informacji Kredytowej (dalej BIK) popyt na kredyty mieszkaniowe wciąż rośnie. Nie dla każdego jednak kredyt hipoteczny jest na wyciągnięcie ręki. Problem pojawia się wówczas, gdy co miesiąc na konto wpływa zbyt niski przelew od pracodawcy.
więcej >
ranking kredytów.png
10/22/2021

Ranking kredytów hipotecznych październik 2021

Zapraszamy na do zapoznania się z październikowym zestawieniem najtańszych ofert kredytu hipotecznego porównanych pod kątem najniższych kosztów całkowitych.
więcej >
shutterstock_761039812.png
10/20/2021

Czy stopy procentowe jeszcze wzrosną?

6 października 2021 roku Rada Polityki Pieniężnej, czyli organ decyzyjny Narodowego Banku Polskiego ogłosiła podwyżkę stóp procentowych z poziomu 0,1% do 0,5%. Następnego dnia Prezes NBP tłumacząc przyczyny takiej decyzji, zastrzegł również, że nie wyklucza, że jest to jedyna podwyżka w najbliższym czasie. Co myślą o tym analitycy bankowi? Czego możemy się spodziewać?
więcej >