Zakup nieruchomości od sprzedających, którzy sami wnioskują o kredyt hipoteczny

09/23/2021

Kredyt hipoteczny bywa skomplikowany, ale może się okazać, że w zależności od sytuacji kupujących jak i sprzedających trudniejszy może być np. przedwstępny akt notarialny. Należy w nim zawrzeć wszystkie informacje, które dotyczą obu stron transakcji. Jak wygląda ten proces w momencie, gdy zarówno kupujący jak i sprzedający decydują się na kredyt hipoteczny?

 

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Co zrobić przed zakupem nieruchomości?

Jeśli zdecydujmy się zakupić  nieruchomość poprzez kredyt hipoteczny warto jest najpierw poznać swoją zdolność kredytową. Każdy bank inaczej będzie przeliczał tą wartość, dlatego warto skontaktować się w tym celu z Ekspertem Finansowym. Ekspert ma możliwość wykonania symulacji w konkretnych bankach biorąc pod uwagę naszą sytuację np. różne zobowiązania, dochody z konkretnych źródeł zatrudnienia, większą ilość kredytobiorców itp. Na tej podstawie możemy wstępnie ustalić wartość nieruchomości, którą chcemy zakupić. Warto też wziąć pod uwagę wkład własny. Każdy bank będzie go wymagał a minimum to 10% wartości nieruchomości. Jeśli posiadamy więcej odłożonych pieniędzy – tym lepiej dla nas, bowiem bank chętniej udzieli nam kredytu i mogą być to lepsze warunki, niż przy niższym wkładzie.  Znając już orientacyjną cenę, jaką bank jest w stanie nam przyznać możemy przystąpić do szukania nieruchomości. W celu poznania konkretnych ofert kredytu hipotecznego lub by przekalkulować orientacyjną wartość miesięcznej raty zachęcamy do skorzystania z porównywarki kredytów hipotecznych lub kalkulatora kredytów hipotecznych.

Pierwszy kontakt ze sprzedającymi

Gdy znajdziemy już interesującą nas nieruchomość zazwyczaj w pierwszej kolejności dzwonimy do sprzedających lub pośrednika, by umówić się na jej oglądanie. Warto wtedy zwrócić uwagę na to, czy wymaga ona remontu lub odświeżenia, oraz dowiedzieć się, co zostaje w mieszkaniu. Zazwyczaj jest tak, że pozostają rzeczy w zabudowie np. kuchnia czy szafy, ale są też ogłoszenia, w których sprzedający zostawiają większość mebli i wyposażenia a cena może być od tego zależna. W tym momencie możemy również poruszyć temat kwoty zakupu nieruchomości, próbować ją negocjować lub dostosować do potrzeb. Jeśli mamy na oku kilka nieruchomości warto je odwiedzić i porównać oferty.

Wybór nieruchomości

Gdy udało się już wybrać wymarzony dom lub mieszkanie, należy spotkać się ze sprzedającymi. Jeśli w transakcji obecny jest pośrednik nieruchomościowy oględziny mogą odbyć się bez udziału sprzedających. Na takim spotkaniu można ustalić najważniejsze szczegóły takie jak:

 • Ostateczna cena nieruchomości
 • Zakup i stan przynależności (miejsce garażowe, komórka itp.)
 • Od kiedy dostępna jest nieruchomość
 • Inne indywidualne okoliczności

O ile pierwsze podpunkty są dosyć oczywiste najtrudniejsze jest ustalenie okoliczności, które możemy napotkać. Jeden jest szczególny i o nim chcielibyśmy dokładnie opowiedzieć.

Sprzedający również chcą kupić nieruchomość na hipotekę

Przypadek, w którym ktoś chce sprzedać nieruchomość by móc kupić inną jest dosyć częsty. Należy to dokładnie omówić ze sprzedającymi, ponieważ zarówno decyzja kredytowa jak i czas wyprowadzki jest szczególnie ważny. W sytuacji, w której np. wynajmujemy mieszkanie, otrzymamy pozytywną decyzję kredytową oraz uruchomimy już kredyt, a wynajmujący z jakiegoś powodu nie mogą się jeszcze wyprowadzić – płacimy zarówno za wynajem jak i hipotekę. Warto jest więc dograć taki szczegół, by nie naciągnąć się na niepotrzebne koszty. Trzeba również pamiętać o umowie z wynajmującymi, by zmieścić się w okresie wypowiedzenia najmu. Jeśli kwestia przeprowadzki jest wstępnie ustalona musimy pochylić się nad dograniem czasu decyzji kredytów hipotecznych.

Aby ułatwić spojrzenie na ten temat poniżej przedstawiamy punkty procesu kredytowego dla 2 stron(sprzedający-kupujący). Trudno jest przyporządkować im konkretne ramy czasowe m.in. ze względu na różny czas procesowania wniosków w różnych bankach, a także różny czas uzyskiwania zaświadczeń (inaczej jest w dużych i małych miejscowościach).

 • Kompletowanie dokumentów – dotyczy to zarówno strony sprzedającej jak i kupującej. Poza dokumentami takimi jak zaświadczenia lub oświadczenia z pracy ważne będą również księgi wieczyste nieruchomości i przynależności, zaświadczenia ze spółdzielni o niezaleganiu w opłatach, oraz inne, które w trakcie procesu kredytowego będą niezbędne. Czas uzależniony jest od zaangażowania stron. Podane dokumenty mogą być także niezbędne podczas tworzenia aktu notarialnego.
 • Utworzenie i złożenie wniosków do banku – jeśli chcemy się tym zająć osobiście musimy liczyć się z umawianiem do każdego banku co wymaga dużo czasu. Korzystając z usług Eksperta Finansowego tego samego dnia możemy wygenerować, wypełnić i wysłać wnioski do kilku banków co znacznie skraca czas procesowania.
 • lub umowa pomiędzy stronami– akt lub umowa potrzebne są do procesu kredytowego. Możemy najpierw złożyć wnioski a potem dosłać dokumenty, jednak musimy utworzyć je jak najprędzej. Jeśli posiadamy już wszystkie niezbędne pisma i chcemy utworzyć akt należy umówić obie strony transakcji u notariusza (tu czas zależny od dostępności wszystkich stron). Czas samego utworzenia aktu zależny jest od stopnia skomplikowania, ale zazwyczaj trwa do ok. dwóch godzin. W przypadku umowy bez notariusza wystarczy, że spiszemy ją na wspólnym spotkaniu. Więcej o różnicach aktu i umowy napisaliśmy w artykule Umowa przedwstępna a kredyt hipoteczny oraz Notariusz w procesie zakupu nieruchomości.
 • Procesowanie kredytu – czas uzależniony jest od banku, jednak najczęściej trwa minimum miesiąc lub więcej. W tym czasie bank analizuje wniosek i może wysłać rzeczoznawcę, by wycenił nieruchomość na potrzeby banku. Wysłanie rzeczoznawcy nie oznacza pozytywnej odpowiedzi banku a jedynie chęć przyspieszenia procesu i dwutorowe podejście do sprawy.
 • Pozytywnie rozpatrzony wniosek kredytowy – jeśli dostaniemy pozytywne rozpatrzenie wniosku mamy określony czas na wypłacenie środków. W niektórych bankach sztywno określony jest czas, jaki mamy na transakcję. Czasami możemy się również spotkać z okresem ważności decyzji oraz osobno określony czas na uruchomienie kredytu.
 • Uruchomienie kredytu – jest to wypłacenie kwoty transakcji na rzecz sprzedających.

Opisane wyżej okresy procesowania kredytu mają nam posłużyć w celu określenia planu działania w sytuacji, w której sprzedający także decydują się na kredyt hipoteczny. Transakcja może dojść do skutku dopiero wtedy, gdy obie strony otrzymają pozytywną decyzję z banku, która ma swoją określoną „datę ważności”. Najważniejsze jest, by to ściśle określone okno czasowe pokryło się zarówno od strony sprzedających jak i kupujących, ponieważ na tej podstawie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy transakcja dojdzie do skutku. Jeśli uda się zgrać ten czas możemy przystąpić do podpisania umowy kredytowej z bankiem oraz umowy końcowej ze sprzedającymi u notariusza.

Podsumowanie

Niestety określenie dokładnego czasu procesowania kredytu jest trudny do stwierdzenia. Najlepiej jest w takiej sytuacji skontaktować się z Ekspertem Finansowym, który może oszacować ten czas na podstawie informacji jakie otrzyma z banku, doświadczenia oraz naszej indywidualnej sytuacji. W razie potrzeby jest także w stanie wysłać prośbę o szybsze procesowanie, co w sytuacji opisanej w artykule może mieć ogromne znaczenie. 

 

Sprawdź też:

Kredyt hipoteczny dla osób z jednoosobową działalnością gospodarczą

Kredyt hipoteczny a typ zatrudnienia

 

 

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

 • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
 • Kompleksowe wsparcie
 • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

kredyt hipo przy niskich dochodach.png
10/22/2021

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Jak wynika z badań sondażowych przeprowadzonych wśród Polaków posiadanie własnego domu lub mieszkania to jeden z życiowych priorytetów. Liczby nie kłamią i jak wskazuje Biuro Informacji Kredytowej (dalej BIK) popyt na kredyty mieszkaniowe wciąż rośnie. Nie dla każdego jednak kredyt hipoteczny jest na wyciągnięcie ręki. Problem pojawia się wówczas, gdy co miesiąc na konto wpływa zbyt niski przelew od pracodawcy.
więcej >
ranking kredytów.png
10/22/2021

Ranking kredytów hipotecznych październik 2021

Zapraszamy na do zapoznania się z październikowym zestawieniem najtańszych ofert kredytu hipotecznego porównanych pod kątem najniższych kosztów całkowitych.
więcej >
shutterstock_761039812.png
10/20/2021

Czy stopy procentowe jeszcze wzrosną?

6 października 2021 roku Rada Polityki Pieniężnej, czyli organ decyzyjny Narodowego Banku Polskiego ogłosiła podwyżkę stóp procentowych z poziomu 0,1% do 0,5%. Następnego dnia Prezes NBP tłumacząc przyczyny takiej decyzji, zastrzegł również, że nie wyklucza, że jest to jedyna podwyżka w najbliższym czasie. Co myślą o tym analitycy bankowi? Czego możemy się spodziewać?
więcej >