Budżet domowy – definicja

Budżet domowy to zarówno spoglądanie w przeszłość, czyli spisywanie wydatków i poniesionych kosztów, ale również planowanie przyszłych operacji finansowych. Jest to również proces panowania nad domowymi środkami. Jak definiował to ekspert z branży finansowej Dave Ramsey, „budżet to mówienie Twoim pieniądzom dokąd mają iść, zamiast zastanawiania się, dokąd one same sobie poszły”.

1. Analiza przychodów

Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać podczas tworzenia i zarządzenia budżetem, jest spisanie wszystkich osiąganych przychodów (wypłata, premia, dofinansowania). Istotne jest to, by na tym etapie brać pod uwagę tylko dochody stałe i regularne.

2. Analiza kosztów stałych

Kolejnym etapem, który musimy wdrożyć podczas planowania budżetu, jest sprawdzenie i zsumowanie wszystkich wydatków stałych. Należy przeanalizować, jakie koszty obowiązkowe się powtarzają i ile one wynoszą. Zobowiązania stałe to np. rachunki takie jak: opłata za mieszkanie (czynsz, wynajem), należność za użytkowane media (telewizja, telefon, internet), raty kredytu.

3. Analiza kosztów zmiennych

Wydatki zmienne to zobowiązania, które ponosimy nieregularnie, na przykład obiad na mieście czy wieczorne wyjście na imprezę. Podczas planowania budżetu należy sprawdzić, na co wydawane są te pieniądze i w jakiej wysokości takie koszty są ponoszone. Istotną kwestią jest również sprawdzenie, czy wszystkie wydatki są konieczne.

4. Poszukiwanie oszczędności

Podczas planowania budżetu należy sprawdzić czy istnieje możliwość obniżenia wydatków w celu znalezienia oszczędności. Proces taki warto rozpocząć podczas analizy kosztów zmiennych. Należy sprawdzić, czy niektóre wydatki można zmniejszyć bądź całkowicie wyeliminować, jeżeli zostaną uznane za zbędne. Na tym etapie należy również sprawdzić wydatki na tzw. przyjemności, czyli np. słodycze.

5. Poduszka finansowa

Planowanie poduszki finansowej w budżecie domowym jest ściśle powiązane z oszczędnościami. Po podsumowaniu zagospodarowanych środków, należy przeanalizować ilość możliwych do odłożenia pieniędzy. Odłożony kapitał ma stanowić tak zwaną poduszkę finansową, która ma być zabezpieczeniem w razie pojawienia się nieplanowanych wydatków takich jak: naprawa samochodu czy sprzętów rtv, agd.

Prawidłowe zarządzanie i planowanie budżetu domowego zapewnia poczucie spokoju i bezpieczeństwa, nawet podczas zaskakujących i nieprzewidzianych sytuacji finansowych.

Piotr Hulaj
Starszy Doradca Finansowy
ul. Focha 18
85-070 Bydgoszcz
Kontakt z doradcą