×
  Piotr Hulaj

  Piotr Hulaj / Starszy Ekspert Finansowy Starszy Ekspert Finansowy

  5 porad na zarządzanie domowym budżetem Lokata bankowa

  Prowadzenie budżetu domowego można oprzeć na 5 zasadach takich jak: kontrola przychodów, kosztów stałych i zmiennych, oszczędności oraz stworzenie poduszki finansowej.

  Budżet domowy – definicja

  Budżet domowy to zarówno spoglądanie w przeszłość, czyli spisywanie wydatków i poniesionych kosztów, ale również planowanie przyszłych operacji finansowych. Jest to również proces panowania nad domowymi środkami. Jak definiował to ekspert z branży finansowej Dave Ramsey, „budżet to mówienie Twoim pieniądzom dokąd mają iść, zamiast zastanawiania się, dokąd one same sobie poszły”.

  1. Analiza przychodów

  Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać podczas tworzenia i zarządzenia budżetem, jest spisanie wszystkich osiąganych przychodów (wypłata, premia, dofinansowania). Istotne jest to, by na tym etapie brać pod uwagę tylko dochody stałe i regularne.

  2. Analiza kosztów stałych

  Kolejnym etapem, który musimy wdrożyć podczas planowania budżetu, jest sprawdzenie i zsumowanie wszystkich wydatków stałych. Należy przeanalizować, jakie koszty obowiązkowe się powtarzają i ile one wynoszą. Zobowiązania stałe to np. rachunki takie jak: opłata za mieszkanie (czynsz, wynajem), należność za użytkowane media (telewizja, telefon, internet), raty kredytu.

  3. Analiza kosztów zmiennych

  Wydatki zmienne to zobowiązania, które ponosimy nieregularnie, na przykład obiad na mieście czy wieczorne wyjście na imprezę. Podczas planowania budżetu należy sprawdzić, na co wydawane są te pieniądze i w jakiej wysokości takie koszty są ponoszone. Istotną kwestią jest również sprawdzenie, czy wszystkie wydatki są konieczne.

  4. Poszukiwanie oszczędności

  Podczas planowania budżetu należy sprawdzić czy istnieje możliwość obniżenia wydatków w celu znalezienia oszczędności. Proces taki warto rozpocząć podczas analizy kosztów zmiennych. Należy sprawdzić, czy niektóre wydatki można zmniejszyć bądź całkowicie wyeliminować, jeżeli zostaną uznane za zbędne. Na tym etapie należy również sprawdzić wydatki na tzw. przyjemności, czyli np. słodycze.

  5. Poduszka finansowa

  Planowanie poduszki finansowej w budżecie domowym jest ściśle powiązane z oszczędnościami. Po podsumowaniu zagospodarowanych środków, należy przeanalizować ilość możliwych do odłożenia pieniędzy. Odłożony kapitał ma stanowić tak zwaną poduszkę finansową, która ma być zabezpieczeniem w razie pojawienia się nieplanowanych wydatków takich jak: naprawa samochodu czy sprzętów rtv, agd.

  Prawidłowe zarządzanie i planowanie budżetu domowego zapewnia poczucie spokoju i bezpieczeństwa, nawet podczas zaskakujących i nieprzewidzianych sytuacji finansowych.

  Ekspert Finansowy

  Piotr Hulaj
  Starszy Ekspert Finansowy
  ul. Focha 18
  85-070 Bydgoszcz

  Umów spotkanie z Ekspertem Open Finance

  Umów spotkanie w oddziale:

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Infolinia 801 600 200

  Oddział

  Nasza infolinia pracuje od poniedziałku do piątku,
  od godziny 8.00 do 20.00

  Dziękujemy

  Twój formularz został wysłany poprawnie. Skontaktujemy się Tobą w ciągu 24 godzin by porozmawiać o Twoich potrzebach kredytowych.

  Umów spotkanie