Na co należy zwrócić uwagę zaciągając kredyt na dom?

Po pierwsze, jeżeli nie mamy jeszcze kupionej działki na której będzie realizowana budowa warto wiedzieć, że kredyt możemy zrealizować w 2 wariantach a mianowicie:

1. zaciągnąć kredyt na działkę a później kredyt na budowę domu

2. sfinalizować zakup działki i budowę domu jednym kredytem, co znacznie oszczędzi nasz czas  i pieniądze.

Po drugie, planując budżet na budowę domu należy sprawdzić jaki jest minimalny koszt budowy m2 powierzchni domu akceptowalny przez nasz bank , koszt ten waha się na rynku od 1600-1800 PLN dla stanu surowego do 2000- 2500 PLN/m2 dla nieruchomości oddanej do użytkowania.

Aby budowa na kredyt nie była dla nas zbyt uciążliwa, warto również zweryfikować na jaką liczbę transzy bank pozwoli nam podzielić kredyt (zazwyczaj klienci , aby było ich jak najmniej), oraz w jaki sposób bank będzie chciał rozliczyć nas z środków, tzn. czy będziemy musieli przedstawić faktury czy wystarczą same zdjęcia zrealizowanych prac.

Jako ciekawostkę można dodać, że wielu klientów zapomina, iż program MDM kojarzony  jako wsparcie przy zakupie pierwszego mieszkania można wykorzystać również przy budowie domu.

Realizując budowę systemem gospodarczym możemy wystąpić o zwrot VAT-u, wysokość tego zwrotu zgodnie z założeniami ustawy może wynieść nawet blisko 34 000 PLN.

Jeżeli chcą Państwo dowiedzieć się więcej o kredycie na budowę domu zapraszamy do oddziałów Open Finance.

 

Komentarz ekspercki jest także dostępny w wersji video:

https://youtu.be/n68sPa2n0bU

Mateusz Dyrda
Ekspert
ul. Złota 59
02-137 Warszawa
Kontakt z doradcą