×
  Piotr Hulaj

  Piotr Hulaj / Starszy Ekspert Finansowy Starszy Ekspert Finansowy

  Co wpływa na zdolność kredytową? Kredyt gotówkowy

  Zdolność kredytowa to ocena możliwości klienta, co do wysokości zobowiązania i możliwości jego spłacenia. Profil ten składa się zwykle z jego dochodów klienta i spłacanych przez niego rat.

  Każdy klient starający się o kredyt, czy to kredyt gotówkowy, czy hipoteczny, poddawany jest swoistemu prześwietleniu. Sprawdzana jest zdolność kredytowa, na którą wpływ mają dochody klienta, jak również jego zobowiązania i wydatki stałe. Poziom szczegółowości prowadzonych czynności bankowych zależy od kredytu oraz kwoty, jaką klient chce w instytucji finansowej uzyskać.

  Co to jest zdolność kredytowa - definicja

  Jest kilka definicji zdolności kredytowej, najczęściej stosowaną jest ta, zgodna z prawem bankowym, rozumiana jest jako zdolność kredytobiorcy, tj. podmiotu ubiegającego się o kredyt, do spłaty kwoty kredytu (definiowanego jako kapitał razem z odsetkami) w określonych terminach płatności (ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 roku – prawo bankowe).

  Zdolność a pożyczka gotówkowa

  W przypadku mniejszych i prostych zobowiązań, takich jak kredyty gotówkowe, pożyczki czy limity karty kredytowej, badanie zdolności nie jest procesem bardzo szczegółowym. Często bank wymaga tylko oświadczenia o dochodach i weryfikuje historię w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Zdarzają się sytuacje, że wystarczy tylko dowód osobisty, gdy posiadamy konto w danej instytucji.

  Zdolność kredytowa a kredyt hipoteczny

  W przypadku kredytu hipotecznego badanie możliwości klienta do spłaty zobowiązania jest dużo bardziej szczegółowe. Bank analizując danego kredytobiorcę zwraca uwagę nie tylko na jego dochód i inne zobowiązania, ale wymaga dużo więcej dokumentów i zaświadczeń. Sprawdzana jest również bardzo szczegółowo historia w Biurze Informacji Kredytowej. Każde opóźnienie w przeszłości ma wpływ na punktację w BIK-u, a wspomniana klasyfikacja płatności raty zobowiązania kredytowego, może decydować o uruchomieniu lub wstrzymaniu pożyczki. Bardzo istotną kwestią jest również stan cywilny osoby zainteresowanej, jak również ilość osób w gospodarstwie domowym. Przy kredycie hipotecznym istotną kwestią jest nawet miejsce zamieszkania, ponieważ koszty utrymania zakładane przez bank często rosną wraz z liczbą ludności w danej miejscowości.

  Zdolność kredytowa a banki

  Bardzo istotną informacją jest to, że każdy bank indywidualnie podchodzi do klienta i ocenia zdolność kredytową. W każdej instytucji kwota, jaka może zostać przyznana może być inna. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że w bankach, gdzie proponowana kwota kredytu jest wyższa, warunki kredytowe mogą być mniej korzystne, co w przeliczeniu na poszczególne raty, generuje większy koszt całego zobowiązania.

  Ekspert Finansowy

  Piotr Hulaj
  Starszy Ekspert Finansowy
  ul. Focha 18
  85-070 Bydgoszcz

  Umów spotkanie z Ekspertem Open Finance

  Umów spotkanie w oddziale:

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Infolinia 801 600 200

  Oddział

  Nasza infolinia pracuje od poniedziałku do piątku,
  od godziny 8.00 do 20.00

  Dziękujemy

  Twój formularz został wysłany poprawnie. Skontaktujemy się Tobą w ciągu 24 godzin by porozmawiać o Twoich potrzebach kredytowych.

  Umów spotkanie