×
  Biuro Prasowe

  Biuro Prasowe Open Finance /

  Czy odsetki od kredytu można wliczyć w koszty?

  Każdy, kto prowadzi własną działalność gospodarczą poszukuje możliwości zaoszczędzenia pieniędzy. Często jednak nie wiemy, że możliwe jest to również w przypadku prywatnych wydatków. Jednym ze sposobów jest wliczanie odsetek od kredytu na dowolny cel w koszty prowadzonej działalności.

  Kredyt bankowy wykorzystany na cele firmowe

  Każdy przedsiębiorca na pewnym etapie prowadzenia swojej działalności poszukuje sposobów na inwestowanie. Jednym z nich jest zaciągnięcie kredytu na zakup sprzętu, nowoczesnych technologii czy rozwój firmy. Obecnie mamy do wyboru szereg produktów finansowych, w tym specjalne kredyty dla firm, które charakteryzują dogodniejsze warunki spłaty czy niższe oprocentowanie. Nie da się jednak ukryć, że czasem otrzymanie takiego kredytu nie jest możliwe - np. w sytuacji, w której firma dopiero rozpoczyna swoją działalność (wiele banków zastrzega sobie możliwość przyznawania kredytów firmowych dopiero po 6 miesiącach od założenia firmy). W takim przypadku jedynym rozwiązaniem jest zaciągnięcie prywatnego kredytu bankowego. Co ważne, jeśli wykorzystamy go na rozwój swojego biznesu, jego odsetki możemy wliczyć w koszty tak samo, jak w przypadku kredytów “na firmę”. 

  Dlaczego możemy odliczyć tylko odsetki?

  Wielu przedsiębiorców ubolewa nad faktem, że w koszty prowadzenia działalności gospodarczej nie mogą wliczyć całej kwoty kredytu, a jedynie sumę odsetek. Tymczasem wynika to z przepisów ustawy o PIT. Określa ona jasno, że kwota kredytu zarówno w momencie jej otrzymania, jak i zwrotu nie wpływa na powstanie przychodów oraz kosztów podatkowych.

  Co warto wiedzieć o wliczaniu odsetek w koszty prowadzonej działalności?

  Przepisy polskiego prawa, a dokładniej Art. 23 ust. 1 pkt 32 ustawy o PIT, dokładnie określają, w jakiej sytuacji możemy wliczyć odsetki w koszty. Jest to możliwe tylko w przypadku, gdy odsetki zostaną zapłacone. Jeśli są naliczone lub niezapłacone lub zostaną umorzone przez bank - wówczas nie mamy możliwości ich wliczenia w koszty działalności.
  Bardzo ważne jest również udokumentowanie, że pieniądze z zaciągniętego przez nas kredytu bankowego rzeczywiście zostały przeznaczone na cele firmowe. Kredytobiorca, który chce skorzystać z możliwości wliczenia odsetek w koszty prowadzonej działalności gospodarczej, powinien więc zgromadzić wszystkie dokumenty, takie jak: potwierdzenie przelewu środków na firmowe konto czy też faktury za zakup sprzętu, urządzeń lub narzędzi wykorzystywanych w firmie.

  Warto również wspomnieć o tym, że zapłacone odsetki nie mogą zwiększać kosztów inwestycji. Jeśli więc środki z kredytu przeznaczymy np. na modernizację siedziby firmy, a więc zwiększamy jej wartość, rozliczyć musimy się za pomocą odpisów amortyzacyjnych.

  Podsumowując, jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i decydujesz się na kredyt bankowy, który zamierzasz przeznaczyć na zakup mienia dla firmy lub też inwestycje, wykorzystaj szansę, którą dają ci przepisy polskiego prawa. Dzięki wliczeniu odsetek w koszty prowadzonej działalności spłata zobowiązania będzie znacznie łatwiejsza.

  Ekspert Finansowy

  Biuro Prasowe Open Finance

  Umów spotkanie z Ekspertem Open Finance

  Umów spotkanie w oddziale:

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Infolinia 801 600 200

  Oddział

  Nasza infolinia pracuje od poniedziałku do piątku,
  od godziny 8.00 do 20.00

  Dziękujemy

  Twój formularz został wysłany poprawnie. Skontaktujemy się Tobą w ciągu 24 godzin by porozmawiać o Twoich potrzebach kredytowych.

  Umów spotkanie