×
  Marcin Hofman

  Marcin Hofman / Ekspert Finansowy Ekspert Finansowy

  Czy opłaca się wynajmować mieszkanie? Lokata bankowa

  W Polsce bardzo mało osób decyduje się na zakup mieszkania w celu jego wynajmu, a jest to dobry sposób na ulokowanie kapitału.

  Rynek wynajmu nieruchomości w Polsce jest wciąż bardzo mało popularny. Na przełomie 2015/2016 roku tylko około 5 procent Polaków decyduje się na wynajem mieszkania w celach inwestycyjnych, więc rynek dalej ma wielki, niewykorzystany potencjał.

  Rynek nieruchomości jako obszar inwestycyjny.

  Od początku 2016 roku inwestorzy coraz częściej decydują się na zakup nieruchomości pod wynajem, ponieważ oprocentowanie innych, dostępnych na rynku możliwości inwestycyjnych jest bardzo niskie. Według Narodowego Banku Polskiego średnie oprocentowanie lokat w 2015 roku wynosiło około 2 procent. Przy wynajmie nieruchomości wynajmujący mogą liczyć na zysk na poziomie 3,5-5 procent. Jest to zysk nawet dwa razy większy niż w przypadku propozycji depozytowych. Decydując się na taką formę inwestycji trzeba jednak brać pod uwagę ryzyko, jakie niesie ze sobą takie rozwiązanie.

  Wynajem mieszkania, a kredyt na jego zakup.

  Ważnym aspektem, który należy rozważyć jest zestawienie kosztu kredytu z zyskiem osiąganym z wynajmu nieruchomości. Najczęściej spotykanym obecnie sposobem nabycia lokalu, jest kupno mieszkania przy pomocy kredytu hipotecznego.

  Przykład: biorąc kredyt w wysokości 300 000 złotych należy liczyć się z kwotą raty około 1 300 złotych. Średni koszt wynajmu całego mieszkania (zależy od lokalizacji) waha się na poziomie około 2 000 złotych. Podsumowując, często zdarza się, że rata kredytu spłacana jest z uzyskanych środków z wynajmu. Oprócz tego można liczyć na dodatkowy zysk około 300 złotych. Przy każdym dochodzie osiąganym za pomocą udostępniania lokalu mieszkalnego należy również uwzględnić koszty stałe w postaci czynszu, które w większości przypadków musi pokryć inwestor.

  Zainteresowanie rynkiem.

  W 2016 roku największe zainteresowanie inwestowaniem w nieruchomości pod wynajem ma miejsce w Warszawie. Najczęściej poszukiwane są małe mieszkania. W lipcu bieżącego roku popularnych kawalerek nie można było wynająć od razu, co świadczy o bardzo dużym popycie. W drugim kwartale 2016 roku zanotowano wyraźny wzrost zainteresowania wynajmem nieruchomości, co świadczy o tym, że Polska wchodzi na poziom, który w innych krajach europejskich osiągnięty był około 20 lat temu. Statystyki mówią, że obecnie około 5 procent Polaków wynajmuje nieruchomości w celach inwestycyjnych, natomiast w innych krajach, takich jak Niemcy czy Szwajcaria, 30, a nawet 50 procent ludności decyduje się na tę formę inwestowania.

  Ekspert Finansowy

  Marcin Hofman
  Ekspert Finansowy
  ul. Mielżyńskiego 14
  61-725 Poznań

  Umów spotkanie z Ekspertem Open Finance

  Umów spotkanie w oddziale:

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Infolinia 801 600 200

  Oddział

  Nasza infolinia pracuje od poniedziałku do piątku,
  od godziny 8.00 do 20.00

  Dziękujemy

  Twój formularz został wysłany poprawnie. Skontaktujemy się Tobą w ciągu 24 godzin by porozmawiać o Twoich potrzebach kredytowych.

  Umów spotkanie