×
  Anna Krzyżewska

  Anna Krzyżewska / Ekspert Finansowy Ekspert Finansowy

  Czym jest oprocentowanie stałe i zmienne Kredyt gotówkowy

  Oprocentowanie stałe stosowane jest przez banki w rozwiązaniach krótkoterminowych - z małym ryzykiem zmian warunków oferty. Oprocentowanie zmienne stosowane jest w rozwiązaniach długoterminowych.

  Definicja – oprocentowanie stałe

  Oprocentowanie stałe przedstawia zysk osiągany za zdeponowanie środków na lokacie bankowej. Poziom wynagrodzenia (zysk) jest taki sam przez cały czas trwania umowy.

  Definicja – oprocentowanie zmienne

  Oprocentowanie zmienne to wskaźnik przedstawiony w punktach procentowych, pokazujący, jaki zysk można uzyskać podczas trwania depozytu. Poziom oprocentowania jest zmienny w czasie obowiązywania umowy.

  Banki oferują produkty kredytowe i inwestycyjne. Obie kategorie dodatkowo podzielone są ze względu na okres trwania danych rozwiązań finansowych.

  Kredyty i lokaty krótkoterminowe

  Oferty krótkoterminowe w bankach są to produkty, które trwają maksymalnie do dwunastu miesięcy. W takich rozwiązaniach stosowane jest oprocentowanie stałe, ponieważ przez dwanaście miesięcy występuje małe ryzyko, że sytuacja na rynku finansowym zmieni się tak drastycznie, że będzie trzeba modyfikować warunki zawarte w umowie. Przez okres do dwunastu miesięcy bank jest w stanie zagwarantować stałe warunki osiągania zysku, albo oprocentowania zobowiązania kredytowego.

  Kredyty i lokaty długoterminowe

  Produkty długoterminowe w bankach to rozwiązania, które trwają powyżej roku. Stosowane jest w nich zwykle oprocentowanie zmienne. Podyktowane jest to dynamiką rynku finansowego i możliwością zmian warunków kształtujących sytuację inwestycyjno-kredytową. W rozwiązaniach o długim okresie trwania, bank nie może zagwarantować stałego oprocentowania, ponieważ zarówno bank, jak i klient mogliby stracić na takim rozwiązaniu. Oprocentowanie mogłoby być zbyt niskie lub zbyt wysokie.

  Ekspert Finansowy

  Anna Krzyżewska
  Ekspert Finansowy
  ul. Wojska Polskiego 3A
  11-400 Kętrzyn

  Umów spotkanie z Ekspertem Open Finance

  Umów spotkanie w oddziale:

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Infolinia 801 600 200

  Oddział

  Nasza infolinia pracuje od poniedziałku do piątku,
  od godziny 8.00 do 20.00

  Dziękujemy

  Twój formularz został wysłany poprawnie. Skontaktujemy się Tobą w ciągu 24 godzin by porozmawiać o Twoich potrzebach kredytowych.

  Umów spotkanie