×
  Biuro Prasowe

  Biuro Prasowe Open Finance /

  Czynniki wpływające na zdolność kredytową rolnika

  Jakie czynniki wpływają na zdolność kredytową rolnika? Prowadzenie gospodarstwa rolnego wiąże się z koniecznością zakupu nowego sprzętu, nowych odmian roślin, paszy dla zwierząt.

  Wydatki są więc spore. Wielu gospodarzy decyduje się więc na zaciągnięcie kredytu, dzięki któremu ich pokrycie nie będzie tak problematyczne.
  Czasem jednak zdarza się, że banki odmawiają udzielenia kredytu. Dzieje się tak, gdy zdolność kredytowa danego rolnika jest niewystarczająca. Wpływ na to ma wiele czynników. Jakich? Przekonajmy się.

  Osiągane dochody

  Podstawowym czynnikiem, który wpływa na zdolność kredytową rolnika są osiągane przez niego dochody. Oczywistym jest, że w tym przypadku trudno mówić o stałych miesięcznych dochodach, ponieważ branża ta cechuje się sezonowością. Banki sprawdzają więc roczne dochody osiągane przez dane gospodarstwo.

  Inne kredyty i pożyczki

  Czynnikiem, który może negatywnie wpłynąć na zdolność kredytową rolnika są posiadanie przez niego do tej pory zobowiązania. Osoba, która posiada kilka pożyczek i kredytów może spotkać się z odmowną decyzją banku w momencie, w którym zechce zaciągnąć kolejny kredyt. Warto więc najpierw spłacić wcześniejsze zadłużenie.

  Opóźnienia w spłacie wcześniejszych zobowiązań

  Banki wnikliwie analizują nie tylko naszą obecną sytuację finansową, ale również to, jak wyglądała ona w przeszłości. Rolnik, który spóźniał się ze spłatą rat kredytu ma znacznie mniejsze szanse na otrzymanie kolejnej pożyczki. Co ważne, Biuro Informacji Kredytowej przechowuje informacje na temat ewentualnych opóźnień przez pięć lat. W tym czasie każdy bank ma możliwość sprawdzenia naszej historii kredytowej.

  Rodzaj i kwota kredytu

  Zdolność kredytowa może być oceniana przez banki nie tylko pod kątem naszej sytuacji finansowej, ale również rodzaju kredytu, który zamierzamy zaciągnąć. Rolnik, który decyduje się na zaciągnięcie niewielkiego kredytu ma większe szanse na jego przyznanie niż w przypadku dużych kwot i długiego okresu kredytowania. Dlatego też specjaliści do spraw finansów zalecają zaciąganie stosunkowo niewielkich zobowiązań i powolny, acz konsekwentny rozwój gospodarstwa rolnego. Tym bardziej, że każde spłacone terminowo zobowiązanie przekonuje bank, że jesteśmy godni zaufania. Dzięki temu w przyszłości możemy liczyć na większe kwoty.

  Możliwości zabezpieczenia

  Kolejnym czynnikiem, który może pozytywnie wpłynąć na zdolność kredytową rolnika są możliwości zabezpieczenia kredytu, które może zaoferować. Jest ich naprawdę sporo. Podstawowym zabezpieczeniem jest oczywiście hipoteka. Jeśli rolnik zdecyduje się na zabezpieczenie w postaci gruntu lub nieruchomości może liczyć na znacznie większy kredyt. Może również zdecydować się na zastaw maszyn lub pojazdów rolniczych lub też na zaciągnięcie kredytu z drugą osobą, która posiada pewne, stałe dochody.

  Podsumowując, największe szanse na kredyt mają ci rolnicy, którzy mogą pochwalić się dużymi dochodami, a ich historia kredytowa nie zawiera żadnych wpisów o braku lub opóźnieniach spłaty. Warto również mieć świadomość, że nie wszystkie banki oferują kredyty dla rolników. Dobrym pomysłem jest więc skorzystanie z pomocy doświadczonego doradcy finansowego, który znajdzie dla nas oferty dopasowane do rodzaju wykonywanej działalności.

  Ekspert Finansowy

  Biuro Prasowe Open Finance

  Umów spotkanie z Ekspertem Open Finance

  Umów spotkanie w oddziale:

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Infolinia 801 600 200

  Oddział

  Nasza infolinia pracuje od poniedziałku do piątku,
  od godziny 8.00 do 20.00

  Dziękujemy

  Twój formularz został wysłany poprawnie. Skontaktujemy się Tobą w ciągu 24 godzin by porozmawiać o Twoich potrzebach kredytowych.

  Umów spotkanie