×
  Anna Krzyżewska

  Anna Krzyżewska / Ekspert Finansowy Ekspert Finansowy

  Dlaczego warto oszczędzać regularnie Lokata bankowa

  Im szybciej zaczniemy regularnie oszczędzać, tym mniejsze kwoty musimy odkładać co miesiąc, aby uzbierać potrzebną nam sumę.

  Ostatnie zmiany w systemie emerytalnym, to kolejny powód żeby w końcu zacząć regularnie oszczędzać. Jeśli chcemy godnie żyć na emeryturze, to musimy skończyć z ciągłym wymyślaniem nowych wymówek. Im szybciej zaczniemy, tym będzie nam łatwiej, bo swój cel zrealizujemy odkładając co miesiąc mniejsze kwoty.

  Podstawowa zasada dotycząca regularnego oszczędzania jest prosta: najpierw musimy zrobić porządek w domowym budżecie. Dzięki temu określimy ile możemy oszczędzać. Czasem będą niezbędne drobne wyrzeczenia, ale naprawdę warto je ponieść teraz i nie martwić się o swoje finanse w przyszłości. Nie ma się co oszukiwać, gdy przejdziemy na emeryturę, to świadczenia z ZUS starczą nam maksymalnie na dwa tygodnie. Przez resztę miesiąca będziemy musieli żyć z pieniędzy, które sami sobie zapewnimy.

  Po każdej wypłacie najpierw zróbmy przelew na oszczędności. Jeśli zostawimy to na koniec miesiąca, to pewnie się okaże, że przeznaczyliśmy już pieniądze na ważniejsze cele niż nasza emerytura.

  Gdy jesteśmy na początku swojej kariery zawodowej, to mamy przed sobą mniej więcej 40 lat pracy. Jeśli przez ten czas co miesiąc będziemy odkładać po 200 zł, to zbierając je w przysłowiowej skarpecie zgromadzimy kapitał na poziomie 96 tys. zł. Dzięki kwocie w wysokości 500 zł miesięcznie uzbieramy aż 240 tys. złotych. Takie oszczędności pozwolą nam wypłacać sobie dodatkową emeryturę w wysokości 1 tys. zł miesięcznie, przez 20 lat.

  Procent składany

  Jeśli możemy sobie pozwolić na oszczędzanie 500 zł miesięcznie i jednocześnie znajdziemy formę inwestycji, która przyniesie nam zaledwie 3% zysków w skali roku, to po przejściu na emeryturę będziemy mieli do dyspozycji kapitał w wysokości prawie 465 tys. zł. To prawie dwa razy więcej niż uzbieramy na nieoprocentowanym rachunku. Dzieje się tak dzięki procentowi składanemu. Zyski które wypracujemy powiększają nasz kapitał i są od nich naliczane kolejne odsetki. Dzięki tak dużej kwocie zapewniamy sobie dodatek do emerytury na poziomie blisko 2 tys. złotych miesięcznie.

  Im wcześniej, tym lepiej

  Niestety nie wszyscy zaczęliśmy oszczędzać mając 25 lat. Im później zaczniemy, tym będzie nam trudniej, bo swój cel będziemy musieli zrealizować odkładając co miesiąc większe kwoty. Nie jesteśmy jednak bez szans.

  Jeśli stawiamy sobie za cel uzbierać 500 tys. zł i zakładamy, że nasza inwestycja przyniesie nam 3% zwrotu w ciągu roku, to mając przed sobą 40 lat oszczędzania wystarczy nam niecałe 540 zł miesięcznie. Jeśli zaczniemy oszczędzać 10 lat później, to musimy odkładać około 855 zł miesięcznie. Skrócenie okresu oszczędzania do 20 lat zwiększa nam miesięczną składkę do ponad 1,5 tys. zł. A gdy na pomysł oszczędzania na emeryturę wpadniemy dopiero na 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego to powinniśmy odkładać ponad 3,5 tysiąca. To z pewnością będzie już trudne do zrealizowania.

  Kwotę naszych miesięcznych oszczędności musimy dopasować do naszych możliwości finansowych, okresu oszczędzania, stopy zwrotu z inwestycji jakiej oczekujemy oraz kwoty, jaką chcemy uzbierać. W końcu regularne oszczędzanie to nie tylko gromadzenie kapitału na emeryturę, ale również na realizacje innych celów.

  Ekspert Finansowy

  Anna Krzyżewska
  Ekspert Finansowy
  ul. Wojska Polskiego 3A
  11-400 Kętrzyn

  Umów spotkanie z Ekspertem Open Finance

  Umów spotkanie w oddziale:

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Infolinia 801 600 200

  Oddział

  Nasza infolinia pracuje od poniedziałku do piątku,
  od godziny 8.00 do 20.00

  Dziękujemy

  Twój formularz został wysłany poprawnie. Skontaktujemy się Tobą w ciągu 24 godzin by porozmawiać o Twoich potrzebach kredytowych.

  Umów spotkanie