×
  Biuro Prasowe

  Biuro Prasowe Open Finance /

  Dodatkowe opłaty przy pożyczce na dowolny cel Kredyt gotówkowy

  Czy są jakieś dodatkowe opłaty przy pożyczce na dowolny cel? Kredyty i pożyczki na dowolny cel to produkty finansowe, po które chętnie sięga wielu Polaków. Są sposobem na podreperowanie domowego budżetu w przypadku nagłych wydatków lub pozwalają nam na realizację swoich planów i marzeń.

  Oczywistym jest jednak, że pożyczanie pieniędzy wiąże się z koniecznością oddania sumy większej, niż suma kredytu. Wiąże się to choćby z oprocentowaniem pożyczki. Co jednak z dodatkowymi opłatami? Czy istnieją i ile mogą wynosić?

  Dodatkowe opłaty przy pożyczkach i kredytach istnieją

  Niestety, decydując się na zaciągnięcie kredytu lub pożyczki musimy być czujni, ponieważ zarówno banki, jak i instytucje finansowe udzielające pożyczek mają prawo wprowadzać dodatkowe opłaty, które musimy uiścić poza oprocentowaniem pożyczki. Istnieje ich naprawdę sporo. Poniżej wymieniamy najczęściej występujące z nich. Warto jednak pamiętać, że nie każdy bank wymaga od swoich klientów wszystkich dodatkowych opłat. Kluczowe znaczenie ma więc dokładne sprawdzanie ofert oraz czytanie umów przed ich podpisaniem. Dobrym pomysłem jest również skonsultowanie się z profesjonalnym doradcą finansowym, który zwróci nam uwagę na ewentualne dodatkowe koszty. 

  Prowizja za rozpatrzenie wniosku o kredyt 

  To jedna z dodatkowych opłat, które spotykane są coraz rzadziej. Niestety, wciąż możemy natknąć się na oferty banków i prywatnych firm pożyczkowych, które wymagają od swoich klientów opłaty za rozpatrzenie wniosku. Pobierana jest ona jednorazowo lub też doliczana do oprocentowania kredytu i spłacana łącznie z miesięcznymi ratami.

  Prowizja za udzielenie kredytu

  To kolejna dodatkowa opłata, z którą możemy się spotkać zaciągając kredyt lub pożyczkę. Wciąż spora część banków wymaga od klientów dodatkowej opłaty za przelew środków na konto lub przekazanie ich do rąk własnych. 

  Prowizja za wcześniejszą spłatę 

  Wielu z nas sądzi, że spłacając wcześniej całość pożyczki lub kredytu możemy zaoszczędzić, ponieważ unikniemy odsetek zawartych w każdej racie. Nic bardziej mylnego. Banki i instytucje finansowe zabezpieczają się przed stratami nakładając na swoich klientów obowiązek uiszczenia prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu lub pożyczki. Najczęściej wynosi ona od 1 do 5 procent kwoty spłacanego kapitału. 

  Opłata za obsługę domową

  Ta dodatkowa opłata nie ma zazwyczaj miejsca w przypadku kredytów gotówkowych. Pojawia się jednak w przypadku pożyczek pozabankowych. Firmy, które oferują swoim klientom odbiór kolejnych rat w ich domach nie robią tego bezinteresownie. Opłata ta może znacznie zwiększyć koszt spłaty pożyczki - warto więc o tym pamiętać.

  Prowizje banków i instytucji finansowych są objęte przepisami prawa

  Na szczęście, wszystkie dodatkowe opłaty, które związane są z zaciągnięciem pożyczki lub kredytu nie są dobrowolnie ustalane przez banki czy firmy pożyczkowe. Przepisy polskiego prawa jasno określają bowiem, że nie mogą przekraczać one 25 proc. kredytu (część stała) oraz 30 proc. wartości kredytu w skali roku (część zmienna wynikająca z długości kredytowania). Dzięki temu opłaty dodatkowe nie są tak dotkliwe jak jeszcze kilka lat temu przed wprowadzeniem nowelizacji  ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym.

  Ekspert Finansowy

  Biuro Prasowe Open Finance

  Umów spotkanie z Ekspertem Open Finance

  Umów spotkanie w oddziale:

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Infolinia 801 600 200

  Oddział

  Nasza infolinia pracuje od poniedziałku do piątku,
  od godziny 8.00 do 20.00

  Dziękujemy

  Twój formularz został wysłany poprawnie. Skontaktujemy się Tobą w ciągu 24 godzin by porozmawiać o Twoich potrzebach kredytowych.

  Umów spotkanie