×
  Biuro Prasowe

  Biuro Prasowe Open Finance /

  Dokumenty do wniosku o kredyt dla rolnika

  Jakie są niezbędne dokumenty wymagane podczas składania wniosku o kredyt na działalność rolniczą? Każdy rolnik, który stara się rozwijać swoje gospodarstwo wie doskonale, że nie da się tego osiągnąć bez sporych nakładów finansowych.

  Czasem zakup nowych maszyn lub gruntów trudno pokryć z własnych oszczędności. W takiej sytuacji warto ubiegać się o kredyt na działalność rolniczą.
  Niestety, banki wymagają od rolników przedstawienia sporej liczby dokumentów, które mają pomóc w ocenie zdolności kredytowej. Sprawdźmy, co należy przygotować, by otrzymać kredyt.

  Dowód osobisty lub paszport

  Podstawowym dokumentem, który musisz przedstawić ubiegając się o kredyt na działalność rolniczą jest dowód tożsamości. Może być to dowód osobisty lub paszport. Niektóre z banków wymagają potwierdzenia dwoma dokumentami ze zdjęciem - wówczas możesz wykorzystać również prawo jazdy.

  Udokumentuj swój dochód

  To, czy bank przyzna ci kredyt na działalność rolniczą zależy od oceny twojej zdolności kredytowej. Podstawowym czynnikiem, który o niej decyduje są oczywiście osiągane przez ciebie dochody. Warto więc zadbać o jak najlepsze ich udokumentowanie. Co może w tym pomóc? Przede wszystkim przygotuj umowy potwierdzające własność gruntów rolnych oraz ewentualnych dzierżaw. Poza tym warto mieć ze sobą aktualny nakaz płatniczy podatku rolnego i jego wysokości oraz potwierdzenie jego zapłaty. Niezbędne są również dokumenty, które potwierdzą przychody osiągane z działalności rolniczej. Mogą być to wykazy, faktury VAT, zaświadczenia i paragony. Czasami banki wymagają przedstawienia wykazów z rachunku bankowego. Warto wspomnieć, że w zależności od banku potrzebne będą dokumenty z kilku ostatnich miesięcy lub nawet z całego poprzedniego roku.

  Dotacje unijne - jak je przedstawić

  Rolnicy uzyskują dochody nie tylko w związku ze swoją działalnością, ale również otrzymywanymi dotacjami unijnymi. Jeśli rolnik posiada tego typu wsparcie warto przedstawić je bankowi. Może ono bowiem znacząco podnieść naszą zdolność kredytową. Jakie dokumenty należy przedstawić bankowi w związku z dotacjami? Przede wszystkim, powinny być to dokumenty wystawione przez Biuro Powiatowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Co ważne, przedstawić warto nie tylko celowe dotacje, które otrzymaliśmy np. na zakup sprzętu, ale również kwotę dopłat obszarowych, która może pomóc nam w uzyskaniu większej kwoty kredytu.

  Kredyt inwestycyjny - niezbędne przedstawienie planu

  Część rolników decyduje się na zaciągniecie kredytu inwestycyjnego. W takim przypadku niezbędne jest zgromadzenie szeregu dokumentów, które potwierdzą opłacalność inwestycji. Bank może wymagać przedstawienia planu inwestycyjnego, w którym zawarte zostaną wszystkie informacje na temat planowanych wydatków oraz prognozowanych zysków. Czasem niezbędne jest również przedstawienie różnego rodzaju kosztorysów, certyfikatów i pozwoleń.

  Podsumowując, droga rolnika do otrzymania kredytu na działalność rolniczą jest nieco trudniejsza niż w przypadku osób prywatnych chcących zaciągnąć np. kredyt gotówkowy. Wielu rolników decyduje się więc na skorzystanie z pomocy doradcy finansowego, który pomoże nam zgromadzić wszystkie niezbędne dokumenty.

  Ekspert Finansowy

  Biuro Prasowe Open Finance

  Umów spotkanie z Ekspertem Open Finance

  Umów spotkanie w oddziale:

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Infolinia 801 600 200

  Oddział

  Nasza infolinia pracuje od poniedziałku do piątku,
  od godziny 8.00 do 20.00

  Dziękujemy

  Twój formularz został wysłany poprawnie. Skontaktujemy się Tobą w ciągu 24 godzin by porozmawiać o Twoich potrzebach kredytowych.

  Umów spotkanie