×
  Piotr Hulaj

  Piotr Hulaj / Starszy Ekspert Finansowy Starszy Ekspert Finansowy

  IKE – metoda oszczędzania na emeryturę Lokata bankowa

  Emerytura może być o ponad połowę niższa niż nasza ostatnia pensja. Żeby zagwarantować sobie świadczenie, z którego da się przeżyć, trzeba zacząć oszczędzać jak najwcześniej.

  Perspektywy dla przyszłych emerytów są złe. Nasza emerytura może być nawet o ponad połowę niższa niż nasza ostatnia pensja. Żeby zagwarantować sobie godną emeryturę, musimy zacząć oszczędzać na ten cel jak najwcześniej. Jedną z metod jest oszczędzanie w IKE.

  Według ekspertów z towarzystw ubezpieczeniowych świadczenia emerytalne w 2050 roku spadną do poziomu 30% ostatniego dochodu. Wskaźnik ten, to tzw. stopa zastąpienia, obecnie wynosi on 60% *. Oznacza to, że jeśli teraz nasze dochody wynoszą 2 000 złotych brutto, to po przejściu na emeryturę jeszcze w 2016 roku dostaniemy świadczenie w wysokości około 1 210 złotych. Jeśli przy tych samych dochodach przeszlibyśmy na emeryturę za 35 lat, to dostalibyśmy o połowę mniej.

  Starzejące się społeczeństwo

  W Polsce spadek wysokości świadczeń emerytalnych spowodowany jest m.in. procesem starzenia się społeczeństwa. Według danych z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych około 2060 roku na jednego emeryta będzie przypadała jedna osoba w wieku produkcyjnym. Obecnie na wypłatę jednego świadczenia emerytalnego pracują prawie 3 osoby. Oznacza to, ze proporcja znacznie się zmieni na niekorzyść przyszłych emerytów. Dotkliwie odczuje to obecne pokolenie 20-sto latków.

  Jak oszczędzać na emeryturę?

  Aby poprawić swoją sytuację przeciętny Polak w wieku około 35 lat powinien odkładać przynajmniej 10% swoich rocznych dochodów. Jedną z popularniejszych form gromadzenia kapitału na swoją przyszłość są Indywidualne Konta Emerytalne (IKE). Rozwiązania te, to formy dobrowolnego odkładania środków na emeryturę i obok Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) stanowią podstawę tzw. trzeciego filaru.

  Prawo do korzystania z IKE ma każdy, kto ukończył 16 lat. Na jedno konto może wpłacać środki tylko jedna osoba, więc w tym przypadku nie ma rozwiązań grupowych - rodzinnych. IKE można założyć w jednej z wielu instytucji, które dają nam do wyboru różne formy oszczędzania.

  Indywidualne Konto Emerytalne można założyć między innymi:

  • w bankach, w formie rachunku oszczędnościowego lub lokat;
  • w ramach rachunku maklerskiego lub w postaci funduszy inwestycyjnych;
  • w zakładach ubezpieczeń na życie jako polisy ubezpieczeniowe z funduszem kapitałowym.

  Istotną cechą jest to, że zgromadzone środki w ramach takiego rozwiązania, nawet po śmierci założyciela programu nie przepadną, tylko zostaną wypłacone spadkobiercom.

  *źródło: stat.gov.pl

  Ekspert Finansowy

  Piotr Hulaj
  Starszy Ekspert Finansowy
  ul. Focha 18
  85-070 Bydgoszcz

  Umów spotkanie z Ekspertem Open Finance

  Umów spotkanie w oddziale:

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Infolinia 801 600 200

  Oddział

  Nasza infolinia pracuje od poniedziałku do piątku,
  od godziny 8.00 do 20.00

  Dziękujemy

  Twój formularz został wysłany poprawnie. Skontaktujemy się Tobą w ciągu 24 godzin by porozmawiać o Twoich potrzebach kredytowych.

  Umów spotkanie