×
  Marcin Hofman

  Marcin Hofman / Ekspert Finansowy Ekspert Finansowy

  Ile kosztuje budowa domu? Kredyt hipoteczny

  Koszt budowy domu jest zróżnicowany - zależny przede wszystkim od metrażu, jakości materiałów, robocizny pracowników czy też prac, które można wykonać samemu.

  Obecnie coraz więcej ludzi decyduje się na zamieszkanie w domu jednorodzinnym. Dzieje się tak, ponieważ porównując cenę przestronnego mieszkania w bloku w mieście i domu jednorodzinnego, często okazuje się, że ceny są podobne. Często  nawet budowa domu na obrzeżach miasta może kosztować mniej niż lokal w bloku (nie uwzględniając kosztów zakupu działki). Wzniesienie domu można podzielić na kilka szablonowych etapów, takich jak: stan zerowy, surowy, wykończony oraz oddzielnie - przeprowadzenie instalacji. Przedstawiony szacunkowy kosztorys będzie dotyczył domu parterowego o powierzchni 100 m2.

  Etap I – stan zerowy

  Rozpoczynając budowę domu należy zacząć od podstaw, czyli tak zwanych robót ziemnych oraz postawienia fundamentów. Całkowity koszt wykopania miejsca oraz wylania fundamentów według cen oferowanych przez Sekocenbud oscyluje w granicach 23500 złotych. Istotnym aspektem jest to, że prawie 49% ceny końcowej stanowi robocizna. W tym przypadku kosztowałaby około 11500 złotych.

  Etap II – Zamknięty stan surowy

  Kolejnym etapem budowy domu jednorodzinnego jest wzniesienie ścian nośnych, stropów i kominów. Te elementy również według cennika Sekocenbudu kosztowałyby około 38000 złotych. Na tym etapie koszt robocizny wynosi około 30%. Kolejne czynności, jakie trzeba wykonać, to konstrukcja dachu wraz z jego pokryciem. Na tę część budowy trzeba przeznaczyć kwotę około 39000 złotych, w tym przybliżony koszt robocizny oscyluje na poziomie 11500 złotych. Do ukończenia etapu drugiego brakuje jeszcze schodów wraz z balustradami, okien i drzwi. Cena zakupu i montażu tych elementów wynosi około 42700 złotych (około 6500 zł koszt robocizny). Podsumowując - cały etap drugi wymaga około 120000 złotych, z czego około 25% to wynagrodzenie dla fachowców.

  Etap III – Wykończenie

  Na proces wykończenia domu składają się czynności, takie jak tynkowanie, malowanie, wstawianie ścianek działowych, wykonanie elewacji, położenie posadzek i podłóg. Podczas tego etapu koszty w większości zależą od materiałów, które zostaną użyte. Szacunkowo koszt wykonania prac wykończeniowych wynosi około 79000 złotych, z czego prawie połowa to koszt robocizny.

  Etap IV – Instalacje

  Aby dom jednorodzinny został w pełni wykończony, należy również zamontować instalacje takie jak instalacja elektryczna, gazowa, C.O., wodociągowa czy kanalizacyjna. Szacunkowa wartość wprowadzenia wraz z montażem tych rozwiązań wynosi około 40000 złotych, z czego koszt robocizny około 7000.

  Podsumowanie

  Uwzględniając wszystkie etapy budowy domu jednorodzinnego, całkowity koszt (dom 100 m2) wynosi około 263000 złotych. Po analizie całkowitego kosztorysu można stwierdzić, że 30% wynoszą koszty robocizny, więc to na tym polu należy szukać dodatkowych oszczędności.

  Ekspert Finansowy

  Marcin Hofman
  Ekspert Finansowy
  ul. Mielżyńskiego 14
  61-725 Poznań

  Umów spotkanie z Ekspertem Open Finance

  Umów spotkanie w oddziale:

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Infolinia 801 600 200

  Oddział

  Nasza infolinia pracuje od poniedziałku do piątku,
  od godziny 8.00 do 20.00

  Dziękujemy

  Twój formularz został wysłany poprawnie. Skontaktujemy się Tobą w ciągu 24 godzin by porozmawiać o Twoich potrzebach kredytowych.

  Umów spotkanie