Obecnie coraz więcej ludzi decyduje się na zamieszkanie w domu jednorodzinnym. Dzieje się tak, ponieważ porównując cenę przestronnego mieszkania w bloku w mieście i domu jednorodzinnego, często okazuje się, że ceny są podobne. Często  nawet budowa domu na obrzeżach miasta może kosztować mniej niż lokal w bloku (nie uwzględniając kosztów zakupu działki). Wzniesienie domu można podzielić na kilka szablonowych etapów, takich jak: stan zerowy, surowy, wykończony oraz oddzielnie - przeprowadzenie instalacji. Przedstawiony szacunkowy kosztorys będzie dotyczył domu parterowego o powierzchni 100 m2.

Etap I – stan zerowy

Rozpoczynając budowę domu należy zacząć od podstaw, czyli tak zwanych robót ziemnych oraz postawienia fundamentów. Całkowity koszt wykopania miejsca oraz wylania fundamentów według cen oferowanych przez Sekocenbud oscyluje w granicach 23500 złotych. Istotnym aspektem jest to, że prawie 49% ceny końcowej stanowi robocizna. W tym przypadku kosztowałaby około 11500 złotych.

Etap II – Zamknięty stan surowy

Kolejnym etapem budowy domu jednorodzinnego jest wzniesienie ścian nośnych, stropów i kominów. Te elementy również według cennika Sekocenbudu kosztowałyby około 38000 złotych. Na tym etapie koszt robocizny wynosi około 30%. Kolejne czynności, jakie trzeba wykonać, to konstrukcja dachu wraz z jego pokryciem. Na tę część budowy trzeba przeznaczyć kwotę około 39000 złotych, w tym przybliżony koszt robocizny oscyluje na poziomie 11500 złotych. Do ukończenia etapu drugiego brakuje jeszcze schodów wraz z balustradami, okien i drzwi. Cena zakupu i montażu tych elementów wynosi około 42700 złotych (około 6500 zł koszt robocizny). Podsumowując - cały etap drugi wymaga około 120000 złotych, z czego około 25% to wynagrodzenie dla fachowców.

Etap III – Wykończenie

Na proces wykończenia domu składają się czynności, takie jak tynkowanie, malowanie, wstawianie ścianek działowych, wykonanie elewacji, położenie posadzek i podłóg. Podczas tego etapu koszty w większości zależą od materiałów, które zostaną użyte. Szacunkowo koszt wykonania prac wykończeniowych wynosi około 79000 złotych, z czego prawie połowa to koszt robocizny.

Etap IV – Instalacje

Aby dom jednorodzinny został w pełni wykończony, należy również zamontować instalacje takie jak instalacja elektryczna, gazowa, C.O., wodociągowa czy kanalizacyjna. Szacunkowa wartość wprowadzenia wraz z montażem tych rozwiązań wynosi około 40000 złotych, z czego koszt robocizny około 7000.

Podsumowanie

Uwzględniając wszystkie etapy budowy domu jednorodzinnego, całkowity koszt (dom 100 m2) wynosi około 263000 złotych. Po analizie całkowitego kosztorysu można stwierdzić, że 30% wynoszą koszty robocizny, więc to na tym polu należy szukać dodatkowych oszczędności.

Marcin Hofman
Ekspert Finansowy
ul. Mielżyńskiego 14
61-725 Poznań
Kontakt z doradcą