Rodzaj kredytu – kredyt gotówkowy:

Okres procesowania wniosku kredytowego zależy od tego, jaki kredyt chcemy uzyskać. Najszybciej i najłatwiej jest uzyskać kredyt gotówkowy. Uzyskanie go trwa maksymalnie dwa dni robocze od złożenia wniosku wraz z pełną dokumentacją. Do 30 000 złotych wystarczy zwykle wyciąg z konta potwierdzający uzyskiwane wynagrodzenie. Przy wyższych kwotach bank może wymagać dodatkowej dokumentacji, takiej jak: zaświadczenie od pracodawcy, PIT, czy też pełny wyciąg z konta, który przedstawia nie tylko wpływy, ale również inne transakcje przeprowadzane przy pomocy rachunku osobistego. Warto skorzystać z pomocy doradcy kredytowego, który sprawdzi oferty bankowe, pomoże w uzupełnieniu wniosku kredytowego i złoży go w imieniu klienta. Dzięki bezpośredniemu kontaktowi z doradcą kredytowym, można uzyskać kredyt dopasowany do swoich zdolności i preferencji, gdyż porównuje on oferty z kilku banków.

Rodzaj kredytu – kredyt hipoteczny:

Procesowanie kredytu hipotecznego podzielone jest w każdym banku na cztery etapy.

Etap 1 – Czas na weryfikację wniosku od momentu złożenia. Ten etap w zależności od banku trwa od dwóch do pięciu dni roboczych.

Etap 2 – Czas na wydanie decyzji kredytowej. Ten fragment procesu kredytowego trwa od dwóch do nawet dwudziestu czterech dni roboczych.

Etap 3 – Czas oczekiwania na sporządzenie umowy kredytowej. W zależności od wewnętrznych procedur bankowych ten okres trwa od zera dni (czyli w tym samym dniu, co została wydana decyzja kredytowa) do nawet pięciu dni roboczych.

Etap 4 - Czas uruchomienia kredytu od momentu podpisania umowy. Ostatni fragment procesu kredytowego trwa od jednego do siedmiu dni roboczych.

Podsumowując: pełen okres procesowania wniosku kredytowego, od złożenia do uruchomienia kredytu powinien trwać od siedmiu do trzydziestu siedmiu dni. Terminy te zależne są od wewnętrznych zasad i procedur bankowych i od tego, czy wnioski złożone są kompletne i nie ma żadnych braków w dokumentacji lub czy prowadzone są negocjacje z bankiem.

Podczas starania się o kredyt hipoteczny warto skorzystać z pomocy doradcy finansowego, który przeprowadzi przez proces kredytu, od spisania wniosku, do wypłaty środków. Do uruchomienia kredytu hipotecznego potrzebna jest duża ilość dokumentów, takich jak: umowa potwierdzająca źródło uzyskiwania dochodów, wyciągi z konta, umowy z deweloperem, zaświadczenia o zatrudnieniu, operat, zdjęcia nieruchomości, akty notarialne. Proces ten jest skomplikowany, dlatego często pomoc specjalisty jest nieoceniona.

Marcin Hofman
Ekspert Finansowy
ul. Mielżyńskiego 14
61-725 Poznań
Kontakt z doradcą