×
  Biuro Prasowe

  Biuro Prasowe Open Finance /

  Jak kupić obligacje korporacyjne?

  Każdy, kto posiada własne oszczędności chce je pomnażać. To całkowicie zrozumiałe. Z tego powodu wiele osób poszukuje nowych sposobów inwestowania. Wśród tych, które cieszą się sporą popularnością wymienić możemy między innymi obligacje korporacyjne.

  Zysk jaki dają jest bowiem większy, niż w przypadku obligacji państwowych. Jak jednak je nabyć? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie. 

  Czym są obligacje korporacyjne?

  Obligacje korporacyjne to nic innego jak papiery dłużne, które emitowane są nie przez organy państwowe, ale przez prywatne spółki i przedsiębiorstwa. Decydując się na ich emisję firmy mogą bowiem pozyskać stosunkowo niewielkim kosztem pieniądze na dalszy rozwój czy realizację zamierzonych celów. Dla osób, które są ich nabywcami, papiery te są zaś sposobem na inwestycję, która jest bezpieczna, a jednocześnie przynosi lepsze zyski, niż np. lokata. Po określonym terminie spółki odkupują bowiem od nabywców obligacje z należnym procentem.

  Sposoby zakupu obligacji korporacyjnych

  Obligacje korporacyjne możemy zakupić zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Co więcej, na rynku pierwotnym możemy zakupić je zarówno w ofercie publicznej, jak i prywatnej. Przyjrzyjmy się więc nieco bliżej wszystkim tym metodom zakupów. 

  Rynek pierwotny - co warto o nim wiedzieć

  Obligacje korporacyjne możemy zakupić na rynku pierwotnym. Oznacza to, że są to nowo wyemitowane obligacje, które nie miały jeszcze właściciela. Nabyć możemy je bezpośrednio od emitenta, czyli spółki, która zdecydowała się na ich emisję i sprzedaż lub też za pośrednictwem domu maklerskiego. W domach maklerskich znajdziemy oferty publiczne, z których możemy wybierać obligacje, które są dla nas najbardziej dopasowane i posiadają cenę, która jest dla nas dostępna.

  Zakup obligacji na rynku pierwotnym - oferta prywatna

  Obecnie wiele spółek, które decydują się na emisję swoich obligacji korporacyjnych chce zyskać jak najwięcej - co jest zrozumiałe. Dlatego też składają swoją ofertę konkretnym osobom, co sprawia, że nie jest ona dostępna dla każdego. Dlaczego tak się dzieje? To proste. Jest to dla spółki zdecydowanie tańsze rozwiązanie. Emitent obligacji nie musi również sporządzać rozbudowanego dokumentu ofertowego.
  Osoby, które chciałyby wziąć udział w ofercie prywatnej muszą mieć świadomość, że nie może być ona skierowana do liczby osób nie większej niż 149, dlatego chcąc brać udział w takich ofertach dobrze jest być w bazach spółek oraz firm organizujących emisję obligacji.

  Zakup na rynku wtórnym 

  Czasem zdarza się, że osoba, która nabyła obligacje danej spółki nie może lub nie chce czekać do końca terminu na jaki zostały wyemitowane. Wówczas decyduje się na ich sprzedaż na rynku wtórnym. Obligacje korporacyjne odkupujemy więc bezpośrednio od pierwszego nabywcy. Co ważne, nie musi uczestniczyć w tym ani emitent, ani dom maklerski. Oferty rynku wtórnego znaleźć możemy w internecie, na portalach ogłoszeniowych często również w biurach doradztwa finansowego, które zajmują się również pośrednictwem finansowym. Warto pamiętać, że na rynku wtórnym obligacje korporacyjne mogą być nieco droższe - jeśli ich termin upływa niedługo, oczywistym jest przecież, że pierwszy nabywca również chce zyskać na swoich decyzjach.

  Ekspert Finansowy

  Biuro Prasowe Open Finance

  Umów spotkanie z Ekspertem Open Finance

  Umów spotkanie w oddziale:

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Infolinia 801 600 200

  Oddział

  Nasza infolinia pracuje od poniedziałku do piątku,
  od godziny 8.00 do 20.00

  Dziękujemy

  Twój formularz został wysłany poprawnie. Skontaktujemy się Tobą w ciągu 24 godzin by porozmawiać o Twoich potrzebach kredytowych.

  Umów spotkanie