×
  Kamil Biernat

  Kamil Biernat / Ekspert Finansowy Ekspert Finansowy

  Jak odłożyć pieniądze dla dziecka Lokata bankowa

  Chyba wszyscy rodzice chcieli by zafundować swojemu dziecku dobry start w dorosłość. Do tego jednak potrzebne są fundusze które mogą posłużyć np. do sfinansowania studiów w kraju lub za granicą, lub jako wkład własny do zakupu wymarzonego mieszkania.

  Warto więc zastanowić się jak najefektywniej zgromadzić taki kapitał, poniżej kilka sugestii.

  Chwila zastanowienia

  Po pierwsze zanim zaczniemy odkładać pieniądze zadajmy sobie 4 proste pytania:

  1. Jaką sumę chcemy uzbierać?

  2. Jaką kwotę chcemy odkładać miesięcznie?

  3. Jak długo chcemy odkładać?

  4. Gdzie będziemy lokować odkładane środki?

  Systematyczność – klucz do sukcesu 

  Każdy kto odłożył większą kwotę wie iż kluczem do sukcesu jest systematyczność, jednak bardzo ważny jest też okres w którym zamierzamy osiągnąć zamierzony cel. Systematyczne odkładanie wcześniej ustalonej kwoty powinno stać się naszym nawykiem, takim samym jak chociażby co miesięczne opłacanie rachunków. Pamiętajmy iż odkładanie co miesiąc kwoty 0zł sprawi iż po 15 latach nie odłożymy nic. Jednak odkładając miesięcznie kwotę 300 zł po 15 latach mamy uzbierane 54 000 zł co wygląda już całkiem nieźle.

  Jak możemy inwestować odkładane środki?

   Czasy odkładania pieniędzy do skarpety dawno się skończyły. Na rynku możemy znaleźć bardzo dużo produktów umożliwiających odkładanie środków na nasze pociechy. Poniżej przedstawię 3 najbardziej popularne:

  Lokata bankowa – cechuje się przede wszystkim bezpieczeństwem oraz możliwością określenia zysków przed wpłatą środków. Jednak wcześniejsza wypłata środków najczęściej wiąże się z utratą zgromadzonych odsetek. Średnie oprocentowanie lokat w Polsce to około 2% brutto. Nie jest to dużo jednak lokaty są rozwianiem bezpiecznym i pewnym. 

  Konto oszczędnościowe – są spora konkurencją dla lokat bankowych. Ich dużą zaletą jest możliwość dokonywania dopłat do konta oraz częste kapitalizacje odsetek co daje możliwość wypłaty środków bez ich utraty. Są one równie bezpiecznym rozwianiem co i lokaty bankowe jednak ich średnie oprocentowanie to około 1% brutto.   

  Ubezpieczeniowe Fundusze Kapitałowe (UFK) – jest połączniem polisy ubezpieczeniowej na życie z inwestowaniem w szeroki wachlarz funduszy inwestycyjnych. W praktyce odkłada się regularnie składki za które nabywane są jednostki funduszy inwestycyjnych. Inwestycja tego typu wiążę się z potencjalnie większymi zyskami jednak jest obarczona większym ryzykiem inwestycyjnym. Właściciel takiego produktu jest zobligowany do wpłacania ustalonej składki w z góry ustalonym okresie.

  Zacznij od zaraz

  Trzeba pamiętać że im wcześniej zaczniemy odkładać środki na przyszłość dziecka tym szybciej zrealizujemy nasz cel. Odkładanie decyzji niestety nie zbliży nas do niego. Oczywiście przed wyborem odpowiedniego narzędzia inwestycyjnego najlepiej skorzystać z porady doświadczonego doradcy finansowego. 

  Ekspert Finansowy

  Kamil Biernat
  Ekspert Finansowy
  Al. Jerozolimskie 56c
  00-803 Warszawa

  Umów spotkanie z Ekspertem Open Finance

  Umów spotkanie w oddziale:

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Infolinia 801 600 200

  Oddział

  Nasza infolinia pracuje od poniedziałku do piątku,
  od godziny 8.00 do 20.00

  Dziękujemy

  Twój formularz został wysłany poprawnie. Skontaktujemy się Tobą w ciągu 24 godzin by porozmawiać o Twoich potrzebach kredytowych.

  Umów spotkanie