Warto więc zastanowić się jak najefektywniej zgromadzić taki kapitał, poniżej kilka sugestii.

Chwila zastanowienia

Po pierwsze zanim zaczniemy odkładać pieniądze zadajmy sobie 4 proste pytania:

  1. Jaką sumę chcemy uzbierać?

  2. Jaką kwotę chcemy odkładać miesięcznie?

  3. Jak długo chcemy odkładać?

  4. Gdzie będziemy lokować odkładane środki?

Systematyczność – klucz do sukcesu 

Każdy kto odłożył większą kwotę wie iż kluczem do sukcesu jest systematyczność, jednak bardzo ważny jest też okres w którym zamierzamy osiągnąć zamierzony cel. Systematyczne odkładanie wcześniej ustalonej kwoty powinno stać się naszym nawykiem, takim samym jak chociażby co miesięczne opłacanie rachunków. Pamiętajmy iż odkładanie co miesiąc kwoty 0zł sprawi iż po 15 latach nie odłożymy nic. Jednak odkładając miesięcznie kwotę 300 zł po 15 latach mamy uzbierane 54 000 zł co wygląda już całkiem nieźle.

Jak możemy inwestować odkładane środki?

 Czasy odkładania pieniędzy do skarpety dawno się skończyły. Na rynku możemy znaleźć bardzo dużo produktów umożliwiających odkładanie środków na nasze pociechy. Poniżej przedstawię 3 najbardziej popularne:

Lokata bankowa – cechuje się przede wszystkim bezpieczeństwem oraz możliwością określenia zysków przed wpłatą środków. Jednak wcześniejsza wypłata środków najczęściej wiąże się z utratą zgromadzonych odsetek. Średnie oprocentowanie lokat w Polsce to około 2% brutto. Nie jest to dużo jednak lokaty są rozwianiem bezpiecznym i pewnym. 

Konto oszczędnościowe – są spora konkurencją dla lokat bankowych. Ich dużą zaletą jest możliwość dokonywania dopłat do konta oraz częste kapitalizacje odsetek co daje możliwość wypłaty środków bez ich utraty. Są one równie bezpiecznym rozwianiem co i lokaty bankowe jednak ich średnie oprocentowanie to około 1% brutto.   

Ubezpieczeniowe Fundusze Kapitałowe (UFK) – jest połączniem polisy ubezpieczeniowej na życie z inwestowaniem w szeroki wachlarz funduszy inwestycyjnych. W praktyce odkłada się regularnie składki za które nabywane są jednostki funduszy inwestycyjnych. Inwestycja tego typu wiążę się z potencjalnie większymi zyskami jednak jest obarczona większym ryzykiem inwestycyjnym. Właściciel takiego produktu jest zobligowany do wpłacania ustalonej składki w z góry ustalonym okresie.

Zacznij od zaraz

Trzeba pamiętać że im wcześniej zaczniemy odkładać środki na przyszłość dziecka tym szybciej zrealizujemy nasz cel. Odkładanie decyzji niestety nie zbliży nas do niego. Oczywiście przed wyborem odpowiedniego narzędzia inwestycyjnego najlepiej skorzystać z porady doświadczonego doradcy finansowego. 

Kamil Biernat
Ekspert Finansowy
al. Waszyngtona 146
04-076 Warszawa
Kontakt z doradcą