×
  Anna Krzyżewska

  Anna Krzyżewska / Ekspert Finansowy Ekspert Finansowy

  Jak płacić kartą kredytową Kredyt gotówkowy

  Posiadając kartę kredytową, możemy łatwo nią płacić w sklepach stacjonarnych i Internecie. Jeśli w danym momencie nie mamy pieniędzy, to korzystając z karty, możemy pożyczyć pieniądze od banku.

  Kredyt będzie darmowy, jeżeli zdążymy spłacić zadłużenie w okresie bezodsetkowym.

  Karta kredytowa jest to forma płatności, która wygląda bardzo podobnie do karty debetowej, wydawanej do konta. Między nimi jest jednak zasadnicza różnica. Gdy korzystamy debetówki, to płacimy własnymi pieniędzmi. Aby otrzymać kartę kredytową, trzeba złożyć osobny wniosek wraz ze swoimi dokumentami dochodowymi. Na tej podstawie bank przyzna limit, do wysokości którego będzie można korzystać z jego pieniędzy. Jeśli płacimy kredytówką, to pożyczamy środki od banku i musimy je spłacić.

  Co to jest okres bezodsetkowy?

  Ogromną zaletą karty kredytowej jest to, że jeśli w odpowiednim momencie dokonamy spłaty zadłużenia, to jest ono całkowite bezpłatne, czyli musimy oddać tylko tyle, ile pożyczyliśmy. Ten czas to okres bezodsetkowy.

  Zacznijmy jednak od wyjaśnienia, co to jest okres rozliczeniowy. Załóżmy, że robimy zakupy zazwyczaj przez 30 lub 31 dni i w tym czasie na karcie jest sumowane są wszystkie wydatki. Na koniec okresu rozliczeniowego bank przysyła wyciąg z kwotą, którą trzeba spłacić. Od tego momentu mamy na to 20-26 dni (w zależności od oferty banku), aby uniknąć płacenia odsetek.

  Ile trwa okres bezodsetkowy?

  Gdy w reklamie karty kredytowej pojawia się informacja, że bank oferuje 56 dni okresu bezodsetkowego, to nie znaczy, że od każdej transakcji mamy aż tyle dni na darmową spłatę zadłużenia. Załóżmy, że nasz okres rozliczeniowy zaczyna się 1. stycznia. Po 31 dniach dostaniemy wyciąg i mamy jeszcze 25 dni na oddanie długu (w sumie 56 dni). Jeśli więc zrobimy zakupy na początku okresu rozliczeniowego, to mamy więcej czasu na spłatę, a jeżeli na końcu to odpowiednio mniej.

  Uwaga na wypłaty gotówkowe

  Warto wiedzieć, że okres bezodsetkowy stosuje się tylko do transakcji bezgotówkowych (podczas płatności kartą w sklepie stacjonarnym lub podczas zakupów internetowych). Jeżeli za pomocą karty kredytowej wypłacimy gotówkę z bankomatu, to już od pierwszego dnia bank nalicza od nich odsetki.

  Ekspert Finansowy

  Anna Krzyżewska
  Ekspert Finansowy
  ul. Wojska Polskiego 3A
  11-400 Kętrzyn

  Umów spotkanie z Ekspertem Open Finance

  Umów spotkanie w oddziale:

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Infolinia 801 600 200

  Oddział

  Nasza infolinia pracuje od poniedziałku do piątku,
  od godziny 8.00 do 20.00

  Dziękujemy

  Twój formularz został wysłany poprawnie. Skontaktujemy się Tobą w ciągu 24 godzin by porozmawiać o Twoich potrzebach kredytowych.

  Umów spotkanie