BLIK to mobilny system płatności, który można wykorzystać do płacenia w sklepach stacjonarnych oraz internetowych. Możesz także wypłacać gotówkę z bankomatu oraz realizować przelewy na telefon. Jak z tego korzystać?

  1. Sprawdź, czy w banku w którym masz konto, jest dostępna opcja płacenia BLIK-iem. Aktualnie taką możliwość oferują: Alior Bank, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski, Getin Bank oraz T-Mobile Usługi Bankowe. Jeśli na tej liście nie ma twojego banku, to rozważ założenie rachunku w wyżej wymienionych.
  2. Ściągnij aplikację banku i aktywuj w niej funkcję BLIK.
  3. Niezależnie od tego, jaką operację chcesz wykonać, wybierz opcję płatności BLIK i wpisz kod wygenerowany w aplikacji banku (np. w bankomacie, na terminalu w sklepie).
  4. Zatwierdź operację w telefonie. Ważne jest, że nawet, gdy nie masz wykupionego pakietu internetowego w swoim telefonie, to nie musisz rezygnować z BLIK-a. Wystarczy, że w miejscu z dostępem do WI-FI wygenerujesz sobie czek, w postaci kodu. Możesz wykorzystać go później.

Czy BLIK jest bezpieczny?

Możesz być spokojny. Jest to naprawdę bezpieczna forma płatności. Sześciocyfrowy kod generowany przez bank i wyświetlany przez aplikację ważny jest tylko przez dwie minuty. Szansa na jego wykorzystanie przez osoby postronne jest dość mała. Dodatkowym zabezpieczeniem transakcji przy pomocy systemu BLIK jest to, że każdą transakcję powyżej 50 złotych musisz dodatkowo potwierdzić kodem PIN w telefonie komórkowym.

Korzystaj, płacąc BLIK-iem!

Płacąc telefonem, możesz także brać udział w różnych promocjach. Aktualną ofertą jest 10 proc. zniżki na portalu PizzaPortal.pl. Warto regularnie śledzić stronę BLIK-a, ponieważ tam pojawiają się atrakcyjne oferty.

Na koniec, warto wspomnieć, że z tego systemu płatności możesz korzystać tylko w granicach Polski.

Marcin Hofman
Ekspert Finansowy
ul. Mielżyńskiego 14
61-725 Poznań
Kontakt z doradcą