Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim mnóstwo wydatków. Jeśli po raz kolejny nie chcesz obudzić się w Nowy Rok z pustym portfelem, to już teraz zadbaj o świąteczne oszczędności. Kilka prostych tricków sprawi, że wydasz na jedzenie, dekoracje i prezenty mniej niż zwykle, a zachowasz niepowtarzalny klimat wyjątkowego czasu spędzonego przy rodzinnym stole.

  1. Podziel się wydatkami na prezenty Co roku zastanawiasz się, co kupić teściowej, a co wujkowi i załamujesz ręce, gdy dojdziesz do wniosku, ile musisz wydać na podarunki dla całej rodziny? Mamy na to rozwiązanie. W tym roku zorganizuj losowanie. Na małych karteczkach napisz imię każdego członka rodziny, wrzuć je do worka i losujcie. Każdy robi prezent jednemu krewnemu, którego wylosował. Dzięki temu każdy znajdzie coś pod choinką, a twój portfel się ucieszy.
  2. Zorganizuj wigilię składkową. Jeśli do tej pory to zawsze w twoim domu cała rodzina spędzała święta, czas to zmienić. Spytaj swoich gości, co mogliby przygotować. Niech bratowa upiecze sernik, a kuzynka ulepi uszka. Dzięki temu menu będzie bardziej różnorodne, a ty mniej czasu spędzisz w kuchni i wydasz mniej pieniędzy.
  3. Porównaj ceny upominków. Kiedy w ostatnich dniach przed Gwiazdką wkraczasz do centrum handlowego, możesz poczuć się, jakbyś wszedł do paszczy lwa. Sprzedawcy atakują cię prezentami “last minute”, a Ty jesteś w stanie naprawdę sporo przepłacić, kiedy się spieszysz. Aby temu zapobiec, kupuj prezenty jak najwcześniej. Najwygodniej i najbezpieczniej jest robić zakupy w Internecie. Korzystając z porównywarki cenowej, aby mieć pewność, że kupujesz najtaniej. Upewnij się też, kiedy zakup zostanie doręczony – im później zrobisz zakupy, tym większe ryzyko, że nie zdąży dotrzeć przed świętami.
  4. Jak najrzadziej bywaj w sklepie. Im mniej wizyt w sklepie, tym mniej pokus, którym możesz ulec. Marketingowcy szczególnie przed Bożym Narodzeniem dwoją się i troją, abyś kupił jak najwięcej. Wielopaki dla całej rodziny, mandarynki w promocyjnej cenie, telewizory idealne do oglądania “Kevina samego w domu”... Przed wyjściem zrób sobie listę potrzebnych rzeczy, aby nie musieć wielokrotnie wracać do sklepu po brakujące produkty.
  5. Postaw na pyszne potrawy, ale w mniejszej ilości. Zdarza ci się w drugi dzień świąt karmić makowcem łabędzie nad stawem, bo tyle go zostało? W tym roku działaj inaczej. Pewnie masz już doświadczenie w przygotowywaniu świąt, więc wiesz co i ile jest w stanie zjeść twoja rodzina. Nie rób więc po raz kolejny karpia w galarecie, skoro nigdy nie znika ze stołu.
  6. Oszczędzaj na transporcie. A co zrobić, jeśli to nie ty organizujesz wigilię, ale musisz pojechać do rodziców czy do dziadków na drugi koniec Polski? Pewnie część twoich świątecznych wydatków przeznaczysz na paliwo. Żeby w pełni wykorzystać miejsce w samochodzie, weź ze sobą znajomego, zmierzającego w tym samym kierunku albo wystaw swoją ofertę na portalu, łączącym kierowców i osoby poszukujące transportu (np. BlaBlaCar).

Marcin Hofman
Ekspert Finansowy
ul. Mielżyńskiego 14
61-725 Poznań
Kontakt z doradcą