×
  Biuro Prasowe

  Biuro Prasowe Open Finance /

  Jaki rodzaj lokaty bankowej wybrać dla siebie? Lokata bankowa

  Oszczędzanie pieniędzy i gromadzenie kapitału to najprostszy sposób na to, by zapewnić sobie bezpieczeństwo finansowe. Oczywistym jest jednak, że w dzisiejszych czasach nikt z nas nie przechowuje oszczędności w domu, a jednocześnie zależy nam na tym, by bezpiecznie je pomnażać.

  Jedną z możliwości, która cieszy się sporym zainteresowaniem są lokaty. To produkt bankowy, który gwarantuje nam stały, z góry określony zysk. Warto jednak pamiętać, że istnieją różne rodzaje lokat. Jaki z nich warto wybrać? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.

  Poznajmy rodzaje lokat

  Banki, chcąc w pełni dopasować się do potrzeb swoich klientów, dzięki czemu możemy wybierać obecnie spośród wielu rodzajów lokat. Sprawia to, że zarówno osoby, które chcą inwestować krótkoterminowo, jak i te, które szukają bezpiecznego sposobu na ulokowanie swoich oszczędności na lata mogą znaleźć coś, czego potrzebują.

  Lokata terminowa

  To jeden z najbardziej standardowych typów lokat. W przypadku tego produktu finansowego zawieramy z bankiem umowę na przekazanie do depozytu bankowego określonej sumy pieniędzy na określony czas. Może on wynosić sześć lub dwanaście miesięcy, możemy jednak umówić się również na dłuższy okres (np. kilku lat). To dobre rozwiązanie dla osób, które mają pewność, że w czasie trwania terminu lokaty bankowe nie będą potrzebowały złożonych oszczędności. Likwidacja lokaty przed terminem skutkuje bowiem utratą odsetek. 

  Lokata jednodniowa

  Jak sama jej nazwa wskazuje, jest to lokata, którą zawiera się na jeden dzień. Dyspozycję lokaty należy złożyć najczęściej do godziny 21:00 zaś drugiego dnia otrzymujemy pobrane przez bank pieniądze z naliczonymi odsetkami. To dobre rozwiązanie dla osób, które chcą pomnażać swoje oszczędności, a jednocześnie zależy im na tym, by móc skorzystać z nich praktycznie w każdej chwili. 

  Lokata rentierska 

  To typ lokat dla osób, które chcą bezpiecznie złożyć pieniądze na długi czas, a jednocześnie dodatkowo zarabiać. W tym rodzaju lokat najczęściej składamy duży depozyt na długi okres czasu. Odsetki kapitałowe są obliczane raz w miesiącu, jednak nie zostają doliczone do sumy depozytu, a przekazane na rachunek właściciela lokaty. Ten rodzaj lokat szczególnie chętnie wybierany jest przez osoby majętne. 

  Lokata strukturyzowana

  To typ lokaty, w przypadku której depozyt zostaje podzielony na dwie części. Jedna z nich ulokowana jest w bezpieczne instrumenty, takie jak np. obligacje, drugą jego część zaś inwestuje się nieco bardziej ryzykownie np. grając na giełdzie. Zaletą tego rodzaju lokat jest szansa odniesienia znacznie wyższego zysku, niż w przypadku pozostałych lokat. Musimy jednak mieć świadomość istniejącego ryzyka utraty części środków. Jest więc propozycją dla osób, które posiadają bezpieczną sytuację finansową i ewentualne straty nie będą dla nich zbyt dotkliwe.

  To główne, najczęściej wykorzystywane typy lokat. Istnieją jeszcze lokaty online, których dyspozycje wysyłamy przez internet, lokaty walutowe, w których depozyt składany jest w obcej walucie, czy lokaty automatyczne, w przypadku których bank sam zakłada lokatę, gdy środki na koncie przekroczą umówione saldo.

  Ekspert Finansowy

  Biuro Prasowe Open Finance

  Umów spotkanie z Ekspertem Open Finance

  Umów spotkanie w oddziale:

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Infolinia 801 600 200

  Oddział

  Nasza infolinia pracuje od poniedziałku do piątku,
  od godziny 8.00 do 20.00

  Dziękujemy

  Twój formularz został wysłany poprawnie. Skontaktujemy się Tobą w ciągu 24 godzin by porozmawiać o Twoich potrzebach kredytowych.

  Umów spotkanie