×
  Biuro Prasowe

  Biuro Prasowe Open Finance /

  Jakich błędów unikać gromadząc swoje oszczędności? Lokata bankowa

  Świadomość finansowa w naszym kraju ciągle rośnie. Z roku na rok rośnie liczba osób, które wiedzą jak ważne jest oszczędzanie. Dzięki niemu możemy nie tylko realizować swoje cele i marzenia, ale również zabezpieczyć przyszłość swoją i swoich bliskich.

  Mimo to, wielu osobom się nie udaje. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Popełniają one bowiem częste błędy w gromadzeniu oszczędności. Jakich? Sprawdźmy.

  Brak konsekwencji w oszczędzaniu

  Pierwszym, podstawowym błędem, który popełniają osoby chcące oszczędzać jest brak konsekwencji. Jeśli zależy nam na tym, by odłożyć dużą sumę pieniędzy nie możemy oszczędzać “zrywami”. Najważniejsza jest bowiem konsekwencja. Osoby, które odkładają regularnie mniejsze kwoty są w stanie zgromadzić więcej, niż ci, którzy odkładają raz na kilka miesięcy większą sumę pieniędzy. Chcąc osiągać dobre efekty w oszczędzaniu musimy więc pamiętać o regularności.

  Odkładanie tego “co zostanie”

  Zdarza się, że osoby, które postanowiły oszczędzać odkładają niewielkie sumy, które zostały im po zakończeniu miesiąca. Sprawia to, że kwoty są nie tylko naprawdę niewielkie, ale często nie ma ich wcale. Dlatego też jeśli chcemy skutecznie oszczędzać, należy dokonać przeglądu wydatków, ustalić ile pieniędzy potrzebujemy by je pokryć oraz ile nam zostanie. Odkładając na początku miesiąca konkretną sumę zaoszczędzimy więcej.

  Podbieranie zaoszczędzonych pieniędzy

  W życiu każdego z nas zdarzają się nagłe, nieprzewidziane wydatki. Bardzo często w sytuacji takiej jak nagła awaria auta nie myślimy racjonalnie i sięgamy po zaoszczędzone pieniądze. Nierzadko ze stratą finansową, która może wynikać np. ze zlikwidowania lokaty przed upływem terminu. Warto tego uniknąć. Zakładając, że zaoszczędzonych pieniędzy nie wydajemy na codzienne życie znacznie szybciej uda nam się zgromadzić satysfakcjonujący nas kapitał.

  Ryzykowne formy inwestowania

  Kolejnym błędem osób, które chcą oszczędzać jest chęć jak najszybszego pomnażania zgromadzonego kapitału. W związku z tym bardzo często zdarza się tak, że ciężko zaoszczędzone środki inwestujemy w ryzykowne przedsięwzięcia lub akcje. Tymczasem inwestowanie w akcje wymaga doświadczenia oraz wiedzy. Nieprzygotowani możemy stracić wszystko. Dlatego też specjaliści do spraw finansów zalecają osobom, które chcą pomnażać swoje oszczędności bezpieczne formy inwestowania lub korzystanie z pomocy doświadczonych doradców. 

  Brak długoterminowych celów

  Bardzo wiele osób myśląc o oszczędzaniu ma na myśli odkładanie pieniędzy na konkretny, często nieodległy cel, taki jak np. wymarzona wycieczka. Powoduje to, że gdy uda nam się zebrać potrzebną kwotę często rezygnujemy z dalszych oszczędności. W ten sposób nie uda nam się stworzyć “poduszki finansowej”, która zapewniłaby nam bezpieczeństwo. Nawet jeśli zbieramy pieniądze na konkretny cel warto podzielić kwotę, którą chcemy odłożyć na realizację marzeń i część z niej odłożyć na przyszłość. Dzięki temu nawet w czasie oszczędzania na swoje cele nie pozbawimy się całkowicie oszczędności. 

  Podsumowując, choć oszczędzanie pieniędzy wydaje się proste, tak naprawdę dla wielu z nas wciąż jest wyzwaniem ponad miarę. Na szczęście, wystarczy jedynie korekta prostych i częstych błędów, które wymieniliśmy, by oszczędzanie zaczęło przynosić oczekiwane efekty

  Ekspert Finansowy

  Biuro Prasowe Open Finance

  Umów spotkanie z Ekspertem Open Finance

  Umów spotkanie w oddziale:

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Infolinia 801 600 200

  Oddział

  Nasza infolinia pracuje od poniedziałku do piątku,
  od godziny 8.00 do 20.00

  Dziękujemy

  Twój formularz został wysłany poprawnie. Skontaktujemy się Tobą w ciągu 24 godzin by porozmawiać o Twoich potrzebach kredytowych.

  Umów spotkanie