×
  Anna Krzyżewska

  Anna Krzyżewska / Ekspert Finansowy Ekspert Finansowy

  Karta kredytowa czy debetowa Kredyt gotówkowy

  Banki wydają dwa podstawowe rodzaje kart – debetowe i kredytowe. We wnioskach kredytowych często pada pytanie od rugi rodzaj karty, czyli kredytową. I często klienci wpadają w konsternację, jaki dokładnie rodzaj karty znajduje się w ich portfelu.

  Karta debetowa

  Karta debetowa jest to karta bezpośrednio powiązana z kontem osobistym, jakie klient posiada w banku. Wszystkie transakcje dokonywane kartą, czy to wypłata gotówki w bankomacie czy też płatność bezgotówkowa od razu rozliczane są w ciężar salda rachunku. Krótko mówiąc możemy wydać tą kartą tyle, ile mamy na koncie.

  Karta kredytowa

  Karta kredytowa nie jest bezpośrednio powiązana z rachunkiem osobistym. Ma swój odrębny limit kredytowy, w ramach którego można korzystać wykonując płatności bezgotówkowe i wypłaty z bankomatów. Limit ten wykorzystuje się w ramach określonego cyklu, jest to cykl miesięczny, zwany rozliczeniowym. Zwykle właśnie taki cykl trwa od 1 do ostatniego dnia miesiąca, ale może obejmować inne daty. Po zakończeniu miesiąca bank generuje wyciąg obejmujący wszystkie transakcje dokonane w tym czasie i określa w jakim terminie suma transakcji może być przez klienta spłacona. Najczęściej odbywa się to w ciągu 20 dni od zakończenia miesiąca. Stąd też przyjęło się w bankach określenie o 50-dniowym okresie bezodsetkowym karty kredytowej – jeśli dokonamy zakupu 1 dnia cyklu, to spłaty możemy dokonać właśnie po 50 dniach. Bezgotówkowe płatności kartą kredytową oraz spłata całości transakcji w terminie wymaganym przez bank sprawia, że możemy korzystać z darmowego pieniądza. Trzeba jednak uważać, by całość zadłużenia spłacić jak również nie korzystać z kart kredytowych w formie wypłat gotówki z bankomatu. Transakcje takie obarczone są wysokimi prowizjami od wypłacanej kwoty i przy tego typu transakcjach bank od dnia wypłaty od razu nalicza odsetki.

  Spłata całości zadłużenia, czyli wszystkich transakcji dokonanych kartą w skali miesiąca, po zakończeniu okresu rozliczeniowego to tylko jedna z dostępnych opcji. Bank zwykle daje kilka możliwości – można spłacić całość zadłużenia lub jego część, minimalnie zwykle jest to 5% zadłużenia.

  Wnioskując o wydanie karty kredytowej ustalamy wysokość tego limitu i najlepiej jest ustalić taki, który bez problemu będziemy mogli spłacić po zakończeniu cyklu rozliczeniowego. Karta kredytowa jest to bowiem rodzaj kredytu, długu, jaki zaciągamy. Korzystając z niej nie korzystamy z własnych pieniędzy, ale limitu kredytowego, jaki w ramach karty jest przyznany. Trzeba więc podejść do tego rozsądnie.

  Karta kredytowa przydaje się przy podróżach zagranicznych, rezerwacji biletów czy hoteli przez internet. Sporo kart ma dołączone pakiety ubezpieczeń, które zwiększają bezpieczeństwo zakupów. Niektóre punkty honorują wyłącznie karty kredytowe. Coraz więcej jednak kart debetowych również posiada tą funkcjonalność, przez co popularność kart kredytowych systematycznie maleje. Brak umiejętności korzystania z kart przez klientów, ustalanie zbyt wysokich limitów oraz spłacanie minimalnych kwot sprawiło, że karty były postrzegane jako jeden z najdroższych kredytów na rynku a także jako zadłużenie, którego minimalnymi płatnościami ciężko było się pozbyć.

  Ekspert Finansowy

  Anna Krzyżewska
  Ekspert Finansowy
  ul. Wojska Polskiego 3A
  11-400 Kętrzyn

  Umów spotkanie z Ekspertem Open Finance

  Umów spotkanie w oddziale:

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Infolinia 801 600 200

  Oddział

  Nasza infolinia pracuje od poniedziałku do piątku,
  od godziny 8.00 do 20.00

  Dziękujemy

  Twój formularz został wysłany poprawnie. Skontaktujemy się Tobą w ciągu 24 godzin by porozmawiać o Twoich potrzebach kredytowych.

  Umów spotkanie