×
  Biuro Prasowe

  Biuro Prasowe Open Finance /

  Kiedy opłaca się kredyt konsolidacyjny? Kredyt gotówkowy

  Banki oferują nam szereg różnego rodzaju produktów finansowych, również tych, które pomóc mają nam w przypadku trudnej sytuacji. Jednym z nich jest kredyt konsolidacyjny. Czym się charakteryzuje oraz kiedy opłaca się go wziąć? Odpowiedzmy na to pytanie.

  Czym jest kredyt konsolidacyjny?

  Kredyt konsolidacyjny, to kredyt celowy, który w założeniu ma pomóc nam w spłacie wszystkich zaciągniętych przez nas zobowiązań. W przypadku tego kredytu, to bank spłaca nasze wcześniejsze pożyczki, kredyty czy raty. W zamian tychże zobowiązań płacimy więc jedną, często niższą ratę, co ma nam pomóc w poprawie sytuacji finansowej. Jest to kredyt skierowany zarówno do osób, które mają problemy ze spłatą wszystkich swoich zobowiązań, jak i tych, które zmęczone są koniecznością pamiętania o kilku lub kilkunastu ratach i chcą nieco ułatwić sobie prowadzenie własnych spraw finansowych.

  Z czym się wiąże?

  Zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego wymaga od osób zainteresowanych tym produktem dokładnego poinformowania banku o wszystkich swoich zobowiązaniach finansowych. Jest więc nieco trudniejsze niż złożenie wniosku o zwykły kredyt gotówkowy. Musimy przedstawić kopie umów oraz aktualny stan spłacanych zobowiązań. Bank dokładnie prześwietli też naszą historię kredytową i oceni, czy możliwe jest przyznanie kredytu konsolidacyjnego.

  Jeśli decyzja banku jest pozytywna, możemy umówić się na spłatę rat, których wysokość będzie niższa, niż suma wszystkich spłacanych dotąd zobowiązań każdego miesiąca. Wiąże się to jednak z wydłużeniem okresu kredytowania, a tym samym podnosi koszty. Musimy mieć bowiem świadomość, że dłuższy okres spłaty sprawia, że przez cały okres spłaty kredytu zapłacimy więcej, niż w przypadku samodzielnego regulowania dotychczasowych zobowiązań. 

  Kiedy opłaca się go zaciągnąć?

  Nie oznacza to jednak, że zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego jest nieopłacalne. Wprost przeciwnie. Dla wielu osób jest on najlepszym rozwiązaniem. Konsolidacja kredytów opłaca się w przypadku, gdy suma dotychczasowych zobowiązań staje się dla nas kłopotliwa. Jeśli raty pochłaniają znaczną część domowego budżetu, który staje się coraz bardziej napięty, wówczas jak najbardziej opłaca się skorzystać z konsolidacji. Pozwoli nam to bowiem uniknąć ryzyka braku spłaty rat i zachować dobrą historię kredytową. 

  Czy warto wnosić o dodatkową gotówkę?

  Jak wspominaliśmy, w przypadku kredytu konsolidacyjnego kredytobiorca nie otrzymuje pieniędzy do rąk własnych - są one automatycznie przesyłane do banków i instytucji, w których kredytobiorca ma pożyczki lub inne zobowiązania. Czasem jednak potrzebujemy dodatkowej gotówki. W takiej sytuacji możemy skorzystać z możliwości wzięcia kredytu konsolidacyjnego o kwocie większej, niż suma naszych zobowiązań. Jest to rozwiązanie bezpieczniejsze niż kolejny nowy kredyt. Obecnie wiele banków proponuje klientom takie rozwiązania. Warto jednak pamiętać o tym, że są to kolejne koszty, które mogą wpływać na długość spłaty rat lub ich wysokość.

  Podsumowując, jeśli posiadamy wiele zobowiązań takich jak kredyty bankowe, ratalne czy pożyczki, a ich spłata staje się dla nas coraz większym problemem, konsolidacja jest dobrym rozwiązaniem, które pozwoli nam uniknąć poważnych kłopotów finansowych.

  Ekspert Finansowy

  Biuro Prasowe Open Finance

  Umów spotkanie z Ekspertem Open Finance

  Umów spotkanie w oddziale:

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Infolinia 801 600 200

  Oddział

  Nasza infolinia pracuje od poniedziałku do piątku,
  od godziny 8.00 do 20.00

  Dziękujemy

  Twój formularz został wysłany poprawnie. Skontaktujemy się Tobą w ciągu 24 godzin by porozmawiać o Twoich potrzebach kredytowych.

  Umów spotkanie