×
  Marcin Hofman

  Marcin Hofman / Ekspert Finansowy Ekspert Finansowy

  Kredyt gotówkowy – na co zwrócić uwagę Kredyt gotówkowy

  Kredyt gotówkowy to obecnie najbardziej popularna forma uzyskania dodatkowych środków w domowym budżecie. Oprócz raty głównej, składa się z prowizji, ubezpieczeń i kosztów około kredytowych.

  Wybierając ofertę kredytową, należy zwrócić uwagę na ratę kredytu. Istotne jest jednak, by sprawdzać rzeczywistą roczną stopę oprocentowania, która zawiera w sobie oprócz raty podstawowej, również koszty ubezpieczeń i dodatkowych prowizji naliczanych przez banki.

  Najważniejsze aspekty kredytowe:

  Decydując się na kredyt gotówkowy, należy zwrócić uwagę na wysokość raty, by nie obciążała zbytnio dochodów i była możliwa do swobodnej spłaty. Na całkowitą formę oferty kredytu mają również wpływ takie czynniki, jak wysokość kredytu, koszty uzyskania kredytu, czas otrzymania środków oraz okres spłaty. Przy wyborze oferty warto zastanowić się, czym dana oferta ma się charakteryzować. Jeżeli klientowi zależy na czasie, trzeba znaleźć bank, w którym cała procedura kredytowa jest uproszczona - uruchomienie kredytu następuje tego samego dnia co złożenie wniosku.

  Koszty uzyskania kredytu:

  Głównym czynnikiem kredytowym jest prowizja, czyli jednorazowa opłata, jaką bank pobiera za pożyczenie klientowi pieniędzy i którą zwyczajowo wlicza do pożyczonej sumy.

  Przykład: zaciągając pożyczkę w wysokości 20000 złotych przy prowizji 7%, bank zwiększa całkowitą sumę zadłużenia do 21400 złotych. Kolejnym składnikiem jest oprocentowanie. Są to miesięczne odsetki za udzielenie kredytu doliczane do raty. Oprocentowanie w chwili obecnej wynosi od 0 do 9% w skali roku.

  Warunki promocyjne:

  Banki często mają promocyjne oferty kredytowe. By móc otrzymać takie warunki, należy skorzystać również z innego produktu bankowego, takiego jak: rachunek oszczędnościowo rozliczeniowy czy też ubezpieczenie na życie. Przy warunkach promocyjnych zawsze należy przeliczyć całkowity koszt kredytu, by sprawdzić rzeczywistą roczną stopę oprocentowania (RRSO).

  Kto może uzyskać kredyt:

  Kredyt gotówkowy w Polsce może uzyskać każda osoba, która ukończyła 18 rok życia. Istotnym warunkiem jest również stały, udokumentowany dochód. Najlepiej mieć: umowę o pracę, działalność gospodarczą w formie pełnej księgowości z książką przychodów i rozchodów, umowę o dzieło lub zlecenie, działalność rolniczą, rentę i emeryturę. O kredyt mogą się również ubiegać osoby pracujące za granicą, ale tylko wówczas, jeśli ich firma ma przedstawicielstwo w Polsce lub klient rozlicza się z podatku dochodowego w kraju.

  Ekspert Finansowy

  Marcin Hofman
  Ekspert Finansowy
  ul. Mielżyńskiego 14
  61-725 Poznań

  Umów spotkanie z Ekspertem Open Finance

  Umów spotkanie w oddziale:

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Infolinia 801 600 200

  Oddział

  Nasza infolinia pracuje od poniedziałku do piątku,
  od godziny 8.00 do 20.00

  Dziękujemy

  Twój formularz został wysłany poprawnie. Skontaktujemy się Tobą w ciągu 24 godzin by porozmawiać o Twoich potrzebach kredytowych.

  Umów spotkanie