×
  Kamil Biernat

  Kamil Biernat / Ekspert Finansowy Ekspert Finansowy

  Kredyt hipoteczny, a zagraniczny dochód Kredyt hipoteczny

  Liczba Polaków wyjeżdżających w celach zarobkowych za granicę wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Jednak wielu z naszych rodaków planuje w niedalekiej przyszłości powrót do kraju. Często wiąże się to również z zakupem nieruchomości w Polsce.

  W tym celu w wielu przypadkach jedyną opcją jest skorzystanie z kredytu hipotecznego. Ale czy mamy taką możliwość skoro nasze zarobki są w walucie obcej? Odpowiedz brzmi „TAK” – jednak nie jest to już takie proste jak kiedyś.

  Rekomendacja S

  Aby wyjaśnić zmiany, które zaszły w tym zakresie warto cofnąć się do roku 2014. Wtedy właśnie Komisja Nadzoru Finansowego zaktualizowała zasady udzielania kredytów hipotecznych w Polsce. Jedną z wielu zmian był zapis, iż bank powinien udzielać kredytów hipotecznych klientom tylko w walucie, w jakiej uzyskują dochód. Zapis ten docelowo miał chronić klientów przed zaciąganiem kredytów w walutach obcych, które w wyniku różnic kursowych mogły nadmiernie ich obciążać. Jednak w przypadku emigranta chcącego kupić nieruchomość w Polsce, kredyt musi być wypłacony w walucie, w której aktualnie zarabia.

  Kredyt walutowy

  Trzeba przyznać, iż oferta kredytów walutowych w Polsce nie jest zbyt wielka. Obecnie, banki udzielające kredytów walutowych możemy policzyć na palcach jednej ręki. W najlepszej sytuacji są klienci zarabiający w Euro, ponieważ tych ofert jest najwięcej. W gorszej sytuacji są klienci starający się o kredyt we frankach, funtach czy dolarach. Dla tych klientów ofertę kredytu mają jedynie trzy czy cztery banki. Dla klientów zarabiających w koronie norweskiej i koronie szwedzkiej będzie to już tylko jeden bank. Klienci zarabiający w walutach innych niż wyżej wymienione kredytu hipotecznego niestety nie otrzymają.

  Uboga oferta banków to nie jedyny problem Polaków mieszkających za granicą, ponieważ wymagania stawiane dla nich przez banki są wyższe niż przy kredytach w złotówce. Osoba starająca się o taki kredyt musi odpowiednio dużo zarabiać, jak i wnieść większy wkład własny. To nie jest jedyna różnica – kredyt w walucie obcej wiąże się też z większym opłatami. W szczególności dotyczy to marży, ale również opłat za ewentualne przewalutowanie.

  Przyznawanie kredytu w walucie

  Banki udzielające takiego kredytu zwracają uwagę na wiele czynników, jednak podstawowymi są takie parametry jak stabilność zatrudnienia, historia kredytowa i wysokość wniesionego wkładu własnego. Pamiętajmy jednak, że sytuacja każdego klienta jest inna.

  W przypadku, gdy do kredytu przystępuje małżeństwo, w którym mąż zarabia w walucie obcej, a żona w złotówce, wtedy kredyt zostanie udzielony w walucie, w której dochody są wyższe. Ponadto zdolność kredytowa będzie wyliczana wyłącznie na podstawie dochodów z tej jednej waluty.

  Druga sytuacja dotyczy klienta, uzyskującego dochód z kilku źródeł, w różnych walutach. W tym przypadku kredyt zostanie udzielony w walucie, w której dochód jest najwyższy i oczywiście tylko on będzie brany pod uwagę przy wyliczaniu zdolności kredytowej.

  Możliwości uzyskania kredytu hipotecznego jest wiele. Osoba, która otrzymuje stałe dochody – zarówno w polskich złotówkach, jak i zagranicznych walutach – może ubiegać się o kredyt hipoteczny. Oczywiście to, czy kredyt zostanie nam przyznany, uzależnione jest od wielu czynników. Odpowiednie zorientowanie się na rynku oraz profesjonalne doradztwo, pozwoli nam zabezpieczyć się na przyszłość i podjąć racjonalną decyzję. Warto w takim przypadku spotkać się z doradcą, który powie nam jak wygląda rynek finansowy i co należy zrobić, aby sfinansować wymarzoną nieruchomość.

  Ekspert Finansowy

  Kamil Biernat
  Ekspert Finansowy
  Al. Jerozolimskie 56c
  00-803 Warszawa

  Umów spotkanie z Ekspertem Open Finance

  Umów spotkanie w oddziale:

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Infolinia 801 600 200

  Oddział

  Nasza infolinia pracuje od poniedziałku do piątku,
  od godziny 8.00 do 20.00

  Dziękujemy

  Twój formularz został wysłany poprawnie. Skontaktujemy się Tobą w ciągu 24 godzin by porozmawiać o Twoich potrzebach kredytowych.

  Umów spotkanie