×
  Marcin Hofman

  Marcin Hofman / Ekspert Finansowy Ekspert Finansowy

  Kredyt hipoteczny na budowę domu Kredyt hipoteczny

  Kredyt hipoteczny na budowę domu jest długoterminowym zobowiązaniem, którego otrzymanie składa się z dwóch etapów. Pierwsza faza to część budowlana, która później przechodzi w fazę hipoteczną.

  Kredyt na budowę domu jest bardzo podobny do kredytu hipotecznego na zakup już gotowej nieruchomości, może różnić się jednak formą zabezpieczenia wierzyciela, czyli banku. Zobowiązanie na budowę domu dzielimy na dwa etapy zależne od procesu budowy domu. Jest to faza budowlana i faza hipoteczna.

  Etap I – faza budowlana

  Podczas tej fazy środki z kredytu hipotecznego na budowę domu, które otrzymuje klient, przeznaczane są na start inwestycji. Aby uruchomić zobowiązanie, bank wymaga szeregu zabezpieczeń, takich jak polisa na życie z cesją upoważniającą bank do uzyskania środków na spłatę kredytu w razie śmierci bądź trwałego inwalidztwa klienta. Kolejną formą zabezpieczenia się banku jest wykupienie polisy ubezpieczenia nieruchomości (w wariancie dom w budowie). Ten etap kredytowania cechuje się tym, że jest wyznaczany przez bank średnio na dwa lata. Jest to tak zwany okres karencji zobowiązania. Podczas tej fazy kredytu klient spłaca na przykład tylko odsetki kredytu, więc rata kredytu jest zwykle niższa niż w etapie drugim.

  Etap II – faza hipoteczna

  W drugim etapie kredytowania budowy domu zmienia się forma zabezpieczenia kredytowego oraz rodzaj spłacanych rat. Ta faza rozpoczyna się już po wybudowaniu nieruchomości. Wtedy to zabezpieczeniem kredytu staje się dom (zabezpieczenie hipoteczne). W momencie, gdy dom zostanie ukończony, klient zaczyna również spłacać tak zwane raty pełne (odsetki plus kapitał właściwy). W momencie wejścia w drugą fazę w księdze wieczystej danej nieruchomości zostają umieszczone zapisy o zabezpieczeniu hipotecznym.

  Kto jest właścicielem nieruchomości

  Istotną kwestią jest to, że mimo takich postanowień w księdze wieczystej właścicielem danej nieruchomości wciąż jest klient. Bank (wierzyciel) nie ma żadnych praw własnościowych. Dzieje się tak, ponieważ wpis hipoteczny jest zabezpieczeniem środków pieniężnych udzielonych klientowi, a nie domu jako nieruchomości. Jedyną możliwością utracenia przez klienta praw własności i zarządzania nieruchomością na rzecz banku jest zaprzestanie spłacania przez kredytobiorcę rat należnych w ramach kredytu hipotecznego.. W takim przypadku zostaje uruchomiony proces windykacyjny, który może doprowadzić do przejęcia własności nieruchomości przez bank. Jednakże trzeba pamiętać, że zabezpieczenie hipoteczne spłacane regularnie nie upoważnia wierzyciela do użytkowania czy zarządzania daną nieruchomością. Zabezpieczenie hipoteczne przestaje być ważne w momencie całkowitego wygaśnięcia kredytu zaciągniętego na budowę domu.

  Ekspert Finansowy

  Marcin Hofman
  Ekspert Finansowy
  ul. Mielżyńskiego 14
  61-725 Poznań

  Umów spotkanie z Ekspertem Open Finance

  Umów spotkanie w oddziale:

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Infolinia 801 600 200

  Oddział

  Nasza infolinia pracuje od poniedziałku do piątku,
  od godziny 8.00 do 20.00

  Dziękujemy

  Twój formularz został wysłany poprawnie. Skontaktujemy się Tobą w ciągu 24 godzin by porozmawiać o Twoich potrzebach kredytowych.

  Umów spotkanie