×
  Marcin Hofman

  Marcin Hofman / Ekspert Finansowy Ekspert Finansowy

  Kredyt na działkę budowlaną Kredyt hipoteczny

  Kredyt na zakup działki budowlanej uzyskamy w większości banków, jeśli oczywiście posiadamy zdolność kredytową. Przy jego wyborze należy wziąć pod uwagę globalne koszty, związane nie tylko ze zwrotem kwoty kredytu wraz z odsetkami.

  Kredyt na zakup działki budowlanej uzyskamy w większości banków, jeśli oczywiście posiadamy zdolność kredytową. Przy jego wyborze należy wziąć pod uwagę globalne koszty, związane nie tylko ze zwrotem kwoty kredytu wraz z odsetkami, ale i z wysokością prowizji, ewentualnymi dodatkowymi kosztami – np. obowiązkowym ubezpieczeniem czy kosztami udzielenia zabezpieczenia. Koszty będą się różnić w zależności od kwoty kredytu i okresu, na jaki ją otrzymamy.

  Kredyt hipoteczny na działkę budowlaną

  Na działkę budowlaną zwykle wybieramy kredyt hipoteczny. Wychodzi on taniej niż kredyt gotówkowy. Należy jednak doliczyć także koszty ustanowienia zabezpieczenia kredytu oraz czas oczekiwania na jego przyznanie, który zwykle jest dłuższy niż oczekiwanie na kredyt gotówkowy. Nie wszystkie banki godzą się na zabezpieczenie kredytu hipoteką na niezabudowanej nieruchomości – jeśli jeden się nie zgodzi, szukajmy innego. Niektóre banki oferują kredyt na zakup działki budowlanej i na budowę domu w jednym wniosku – warto przemyśleć tę opcję, jeśli planujemy budowę, koniecznie jednak należy przeliczyć globalne koszty takiego kredytu. W takiej sytuacji musimy dodatkowo dołączyć do wniosku o kredyt projekt techniczny planowanej budowy. Wybierając kredyt na zakup działki i budowę domu musimy jednak pamiętać, że raczej nie mamy szans uzyskać finansowania tych inwestycji w dwóch różnych bankach, ze względu na to, że drugi bank miałby wpisaną hipotekę na drugim miejscu.

  Wybierając kredyt na zakup działki budowlanej zwracajmy uwagę na globalne koszty inwestycji – realne oprocentowanie, wysokość wszelkich prowizji i opłat.

  Aby uzyskać kredyt hipoteczny na zakup działki budowlanej należy, prócz wniosku, dostarczyć do banku:

  • podstawę nabycia nieruchomości przez obecnych właścicieli,
  • dokładny numer księgi wieczystej, wypis i wyrys z rejestru gruntów,
  • wycenę nieruchomości,
  • dokument potwierdzający przeznaczenie działki na cele budownictwa mieszkalnego, przykładowo wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
  • potwierdzenie, że działka ma dostęp do drogi.

  Kredyt gotówkowy na zakup działki budowlanej

  Nic nie stoi na przeszkodzie, aby na zakup nieruchomości pod budowę domu wziąć kredyt gotówkowy. Taki kredyt otrzymamy szybciej niż hipoteczny. Oprocentowanie jest zwykle dużo wyższe, taka opcja opłaca się jednak, jeśli działka jest niedroga lub posiadamy spory wkład własny. Jest to także opcja dla tych, którym banki odmawiają zabezpieczenia kredytu hipoteką niezabudowanej nieruchomości.

  Ekspert Finansowy

  Marcin Hofman
  Ekspert Finansowy
  ul. Mielżyńskiego 14
  61-725 Poznań

  Umów spotkanie z Ekspertem Open Finance

  Umów spotkanie w oddziale:

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Infolinia 801 600 200

  Oddział

  Nasza infolinia pracuje od poniedziałku do piątku,
  od godziny 8.00 do 20.00

  Dziękujemy

  Twój formularz został wysłany poprawnie. Skontaktujemy się Tobą w ciągu 24 godzin by porozmawiać o Twoich potrzebach kredytowych.

  Umów spotkanie