Kredyt na zakup działki budowlanej uzyskamy w większości banków, jeśli oczywiście posiadamy zdolność kredytową. Przy jego wyborze należy wziąć pod uwagę globalne koszty, związane nie tylko ze zwrotem kwoty kredytu wraz z odsetkami, ale i z wysokością prowizji, ewentualnymi dodatkowymi kosztami – np. obowiązkowym ubezpieczeniem czy kosztami udzielenia zabezpieczenia. Koszty będą się różnić w zależności od kwoty kredytu i okresu, na jaki ją otrzymamy.

Kredyt hipoteczny na działkę budowlaną

Na działkę budowlaną zwykle wybieramy kredyt hipoteczny. Wychodzi on taniej niż kredyt gotówkowy. Należy jednak doliczyć także koszty ustanowienia zabezpieczenia kredytu oraz czas oczekiwania na jego przyznanie, który zwykle jest dłuższy niż oczekiwanie na kredyt gotówkowy. Nie wszystkie banki godzą się na zabezpieczenie kredytu hipoteką na niezabudowanej nieruchomości – jeśli jeden się nie zgodzi, szukajmy innego. Niektóre banki oferują kredyt na zakup działki budowlanej i na budowę domu w jednym wniosku – warto przemyśleć tę opcję, jeśli planujemy budowę, koniecznie jednak należy przeliczyć globalne koszty takiego kredytu. W takiej sytuacji musimy dodatkowo dołączyć do wniosku o kredyt projekt techniczny planowanej budowy. Wybierając kredyt na zakup działki i budowę domu musimy jednak pamiętać, że raczej nie mamy szans uzyskać finansowania tych inwestycji w dwóch różnych bankach, ze względu na to, że drugi bank miałby wpisaną hipotekę na drugim miejscu.

Wybierając kredyt na zakup działki budowlanej zwracajmy uwagę na globalne koszty inwestycji – realne oprocentowanie, wysokość wszelkich prowizji i opłat.

Aby uzyskać kredyt hipoteczny na zakup działki budowlanej należy, prócz wniosku, dostarczyć do banku:

  • podstawę nabycia nieruchomości przez obecnych właścicieli,
  • dokładny numer księgi wieczystej, wypis i wyrys z rejestru gruntów,
  • wycenę nieruchomości,
  • dokument potwierdzający przeznaczenie działki na cele budownictwa mieszkalnego, przykładowo wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
  • potwierdzenie, że działka ma dostęp do drogi.

Kredyt gotówkowy na zakup działki budowlanej

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby na zakup nieruchomości pod budowę domu wziąć kredyt gotówkowy. Taki kredyt otrzymamy szybciej niż hipoteczny. Oprocentowanie jest zwykle dużo wyższe, taka opcja opłaca się jednak, jeśli działka jest niedroga lub posiadamy spory wkład własny. Jest to także opcja dla tych, którym banki odmawiają zabezpieczenia kredytu hipoteką niezabudowanej nieruchomości.

Marcin Hofman
Ekspert Finansowy
ul. Mielżyńskiego 14
61-725 Poznań
Kontakt z doradcą