×
  Biuro Prasowe

  Biuro Prasowe Open Finance /

  Kredyt obrotowy a faktoring

  Kredyt obrotowy a faktoring – w jakich sytuacjach będą bardziej użyteczne? Prowadzenie własnej firmy wiąże się nie tylko z osiąganiem zysków, ale również z wydatkami.

  Czasem są one na tyle pokaźne, że mogą zagrozić płynności finansowej przedsiębiorstwa. W takiej sytuacji wielu przedsiębiorców decyduje się na skorzystanie z finansowania zewnętrznego.
  W przypadku kłopotów finansowych lub wzmożonych inwestycjach sprawdzają się dwa z rodzajów finansowania. Jest to kredyt obrotowy oraz faktoring. Czym się różnią? W jakich przypadkach się sprawdzą? 

  Czym jest kredyt obrotowy?

  Kredyt obrotowy to rodzaj kredytu dla firm, który udzielany jest przez bank na okres około 12 miesięcy (choć zdarzają się krótsze oraz dłuższe okresy kredytowania). Ten rodzaj kredytu firma może przeznaczyć na dowolny cel. Wśród nich można wymienić między innymi spłatę zadłużeń, zakup towarów, sprzętu dla firmy, czy też inwestowanie w rozwój firmy. Zdarza się, że banki wymagają informacji na co zostanie przeznaczony kredyt, choć nie jest to regułą.

  W naszym kraju istnieją dwa podstawowe warianty tego rodzaju kredytu - w rachunku bieżącym oraz w rachunku kredytowym.

  Kiedy warto zdecydować się na kredyt obrotowy?

  Kredyt obrotowy to idealne rozwiązanie dla firm, które nie mogą liczyć na poprawę swojej sytuacji poprzez skuteczniejsze ściąganie płatności. Pomoże tym firmom, którym zależy na tym, by szybko uzyskać dostęp do środków. Co równie ważne jest to również rozwiązanie, które możemy wykorzystywać wielokrotnie - po spłacie możemy ponownie go uruchomić. Zapewnia nam również elastyczne warunki spłaty.

  Faktoring - co warto o nim wiedzieć

  To kolejny rodzaj finansowania, który polega na wykupieniu przez podmiot zewnętrzny (faktora) wierzytelności przedsiębiorstw. Co ważne, wierzytelności te nie mogą być przeterminowane. W sytuacji, w której wielu klientów nie płaci terminowo faktur jest to rozwiązanie, dzięki któremu przedsiębiorstwo od ręki może odzyskać płynność finansową. Faktor wypłaca firmie określony procent wartości wierzytelności (zwykle około 90%).

  Kiedy faktoring jest lepszym rozwiązaniem?

  Jeśli przedsiębiorstwo posiada sporą liczbę faktur, które nie zostały jeszcze opłacone, tak naprawdę posiada własne środki, które po prostu są “zamrożone”. Skorzystanie z faktoringu nie jest więc zadłużaniem przedsiębiorstwa, a po prostu sposobem na szybsze wykorzystanie zarobionych pieniędzy. Jest to więc bezpieczniejsze. Co więcej, decydując się na skorzystanie z faktoringu nie musimy dopełniać tak wielu formalności, jest to więc rozwiązanie szybsze i bardziej wygodne.

  Podsumowując, zarówno faktoring, jak i  kredyt obrotowy są sposobami finansowania, które doskonale sprawdzają się w sytuacjach, w których płynność finansowa przedsiębiorstwa jest zagrożona. To, jaki rodzaj finansowania wybierzemy, powinno zależeć od dokładnej analizy stanu przedsiębiorstwa, jego potrzeb oraz możliwości. Jeśli potrzebujemy sporej kwoty, a nie posiadamy wierzytelności, które można byłoby przekazać - kredyt obrotowy okaże się lepszym rozwiązaniem. Jeśli jednak mamy problem z odzyskaniem należności od klientów i wiemy, że zapłata faktur pozwoliłaby nam na dalsze bezproblemowe działanie firmy - wówczas faktoring jest lepszą opcją.

  Ekspert Finansowy

  Biuro Prasowe Open Finance

  Umów spotkanie z Ekspertem Open Finance

  Umów spotkanie w oddziale:

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Infolinia 801 600 200

  Oddział

  Nasza infolinia pracuje od poniedziałku do piątku,
  od godziny 8.00 do 20.00

  Dziękujemy

  Twój formularz został wysłany poprawnie. Skontaktujemy się Tobą w ciągu 24 godzin by porozmawiać o Twoich potrzebach kredytowych.

  Umów spotkanie