Kredyt studencki jest to kredyt tylko dla studentów i doktorantów. Jego zaletą są preferencyjne warunki, bo jest on dofinansowany przez państwo.

Na początku każdego roku akademickiego, studenci i doktoranci mogą starać się o przyznanie kredytu studenckiego. Jeśli zastanawiasz się, czy z niego skorzystać, to przede wszystkim weź pod uwagę, że niżej oprocentowanej pożyczki nie znajdziesz na rynku. Oprocentowanie wynosi połowę stopy redyskontowej NBP, czyli aktualnie 0,0875%.

Kredyt studencki – dla kogo?

Kredyt studencki to rozwiązanie dostępne dla studentów i doktorantów, jeżeli rozpoczęli oni studia przed 25 urodzinami. Od tego roku o kredyt mogą starać się także kandydaci na studia, ale zanim podpiszą umowę kredytową, to muszą przedstawić zaświadczenie, potwierdzające że zostali przyjęci na uniwersytet. Kredyt mogą otrzymać studiujący w trybie dziennym i zaocznym, zarówno na uczelni publicznej jak i prywatnej.

Jeśli posiadasz status studenta lub doktoranta, to musisz zwrócić jeszcze uwagę na kryterium dochodowe. W tym roku limit ten został znacznie podwyższony, bo wynosi aż 2500zł na jednego członka rodziny.

Kredyt studencki – jak go otrzymać?

Procedura otrzymania kredytu studenckiego jest bardzo prosta. Musisz złożyć wniosek w jednym z następujących banków:

  • PKO Bank Polski,
  • Bank Pekao,
  • Bank SGB,
  • Bank PBS.

Musisz do niego dołączyć:

  • zaświadczenie z uczelni o statusie z uczelni lub potwierdzenie o udziale w rekrutacji,
  • oświadczenie o liczbie członków rodziny,
  • zaświadczenie o dochodach, osiąganych w poprzednim roku.

Kredyt studencki – ile można otrzymać?

Kredyt studencki jest wypłacany w miesięcznych transzach przez 10 miesięcy. Wysokość transzy możesz dostosować do swoich potrzeb i wybrać spośród: 400zł, 600zł, 800zł lub 1000zł. Jeśli jesteś studentem, to transze kredytu możesz otrzymywać przez maksymalnie sześć lat, a jeśli doktorantem to przez cztery lata.

Kredyt studencki – jak spłacać?

Spłata kredytu studenckiego zaczyna się dwa lata po zakończeniu studiów. Będziesz spłacać go dwa razy dłużej niż otrzymywałeś. Kwota miesięcznej raty będzie miała wysokość połowy transzy, a do tego dojdą naprawdę niskie odsetki.

Warto zdecydować się na kredyt studencki, jeżeli szukasz stałej pomocy finansowej albo chcesz zainwestować w swoją naukę lub firmę.

Anna Krzyżewska
Doradca finansowy
ul. Wojska Polskiego 3A
11-400 Kętrzyn
Kontakt z doradcą