×
  Marcin Hofman

  Marcin Hofman / Ekspert Finansowy Ekspert Finansowy

  Kryteria programu Mieszkanie dla Młodych Kredyt hipoteczny

  Program MdM – aby uzyskać pomoc rządową przy budowie lub kupnie domu trzeba spełnić konkretne warunki, ważny jest między innymi wiek kredytobiorcy i metraż domu.

  Budując dom, można skorzystać z pomocy rządowej, w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych”. Ubiegając się o dofinansowanie, należy spełnić warunki regulujące zasady przyznawania dotacji.

   Definicja

  MdM- Mieszkanie dla Młodych, jest to rządowy program funkcjonujący od 2014 r. w Polsce, następca programu „Rodzina na Swoim”. Założeniem tej inicjatywy jest umożliwienie ludziom młodym zakupu pierwszego mieszkania lub domu. Program został powołany ustawą z dnia 27 września 2013 o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania lub domu przez młodych ludzi (Dz.U. 2013, poz. 1304).

  Warunki korzystania z programu „Mieszkanie dla Młodych” przy budowie domu

  Żeby skorzystać z rządowego wsparcia, należy spełnić określone warunki, takie jak: wiek osoby przystępującej do programu, rynek z którego pochodzi nieruchomość, limit cenowy, limit powierzchniowy. Wszystkie te aspekty są rygorystycznie weryfikowane zarówno przez bank kredytujący jak i Bank Gospodarstwa Krajowego.

  Wiek osoby przystępującej do programu

  Z programu „Mieszkanie dla Młodych” mogą skorzystać osoby, które w momencie otrzymania pozwolenia na budowę domu nie ukończyły jeszcze 36 lat. W przypadku małżeństwa liczy się wiek młodszego nabywcy nieruchomości. Istotnym warunkiem jest również to, że osoba chcąca uzyskać dofinansowanie, nie może być właścicielem żadnej nieruchomości.

  Rynek z którego pochodzi dom jednorodzinny

  By móc skorzystać z programu, nieruchomość musi pochodzić z rynku pierwotnego, czyli musi zostać zakupiona od podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, takich jak deweloper czy spółdzielnia mieszkaniowa. Jest też możliwość budowy domu w systemie gospodarczym czyli bez pomocy firm remontowo-budowlanych. W takim przypadku klient otrzymuje częściowy zwrot podatku VAT za wykorzystane materiały. Dla 23-procentowej stawki VAT wynosi on 65,22 procent kwoty na fakturze. Maksymalną kwotę ogranicza współczynnik związany z ceną metra kwadratowego powierzchni użytkowej domu. Współczynnik ten obliczany jest na potrzeby określania premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnościowych na książeczkach mieszkaniowych. Żeby skorzystać z dofinansowania, pozwolenie na budowę musi być wydane po 1 stycznia 2016 roku.

  Limit powierzchni nieruchomości

  Ważnym aspektem jest metraż nieruchomości. By uzyskać dopłatę z programu „Mieszkanie dla Młodych”, dom jednorodzinny może mieć maksymalnie 100 metrów kwadratowych, chyba, że nabywca wychowuje troje lub więcej dzieci - wtedy limit zostaje zwiększony do 110 metrów kwadratowych.

  Ekspert Finansowy

  Marcin Hofman
  Ekspert Finansowy
  ul. Mielżyńskiego 14
  61-725 Poznań

  Umów spotkanie z Ekspertem Open Finance

  Umów spotkanie w oddziale:

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Infolinia 801 600 200

  Oddział

  Nasza infolinia pracuje od poniedziałku do piątku,
  od godziny 8.00 do 20.00

  Dziękujemy

  Twój formularz został wysłany poprawnie. Skontaktujemy się Tobą w ciągu 24 godzin by porozmawiać o Twoich potrzebach kredytowych.

  Umów spotkanie