×

  Paweł Kawka / Ekspert Finansowy Ekspert Finansowy

  Księga wieczysta - na co zwrócić uwagę Kredyt hipoteczny

  Kupując mieszkanie na rynku wtórnym należy zwrócić uwagę na kilka spraw, które pozwolą na sprawne przeprowadzenie transakcji. Po pierwsze: czy mieszkanie posiada urządzoną księgę wieczystą, w której znajdują się informację dotyczące nieruchomości.

  Księga wieczysta podzielona jest na działy:

  I Dział to podstawowe informację dotyczące mieszkania: jego wielkość, liczba pokoi itp.

  II Dział określa Właściciela nieruchomości. Są tam dane Sprzedającego oraz informacje o dokumentach, na podstawie, których stał się on właścicielem nieruchomość.

  III Dział nosi tytuł Prawa, Roszczenia i Ograniczania. Warto zwrócić uwagę na mogące tu wystąpić ograniczenia w rozporządzaniu nieruchomością przez Właściciela.

  IV Dział to Hipoteka – tu znajdziemy informację czy obecny Właściciel posiada kredyt hipoteczny obciążający nieruchomość.

  Warto na spotkanie z doradcą przynieść nr księgi wieczystej. Dzięki temu będziemy mogli sprawdzić wpisy w niej zawarte, dwa z nich są szczególnie istotne dla Kupujących.

  Pierwszy to wpis o ograniczeniu rozporządzaniem nieruchomością zawarty w III dziale KW tj. prawo dożywotniego mieszkania. Kupując mieszkanie z takim wpisem w KW trzeba bezwzględnie pamiętać, iż zapis ten musi zostać wykreślony przed przeniesieniem własności, aby nie okazało się, że kupiliśmy mieszkanie, w którym możemy mieć niechcianego lokatora. W sytuacji, gdy dożywocie nie zostanie wykreślone z księgi wieczystej, żaden bank nie udzieli nam kredytu na jego zakup.

  Drugim istotnym dla Kupującego wpisem jest hipoteka zawarta w IV Dziale KW. Znajdziemy tam informację, że sprzedający mieszkanie skorzystał z kredytu na jego sfinansowanie. Kiedy przy zakupie takiej nieruchomości posiłkujemy się kredytem należy pamiętać o tym, że Sprzedający musi nam dostarczyć zaświadczenie z banku, w którym zaciągnął kredyt, z informacją o wysokości kredytu oraz numerze rachunku do jego spłaty. Dodatkowo na takim zaświadczeniu powinna znajdować się informacja, iż po spłacie zobowiązania bank wykreśli hipotekę z księgi wieczystej. W tej sytuacji  bank, w którym otrzymamy kredyt na zakup naszego wymarzonego „M” przeleje środki na rachunek wskazany w zaświadczeniu, a  ewentualną nadwyżkę przekaże na konto sprzedającego.

  Kiedy mieszkanie na ma jeszcze urządzonej księgi wieczystej, a takie sytuacje zdarzają się, gdy kupujemy np. mieszkanie spółdzielcze, należy poprosić Sprzedającego o zaświadczenie ze spółdzielni, iż nie ma przeciwskazań do założenia KW. W tym przypadku w akcie notarialnym, w którym zostanie przeniesiona własność nieruchomości, zostanie również założona KW.

  Wszystkie informacje dotyczące wpisów w księdze wieczystej oraz pozostałe informacje dotyczące formalności przy zakupie mieszkania na rynku wtórnym, szczegółwo przedstawi doradca na spotkaniu.

   

  Ekspert Finansowy

  Paweł Kawka
  Ekspert Finansowy
  ul. Masarska 9
  31-534 Kraków

  Umów spotkanie z Ekspertem Open Finance

  Umów spotkanie w oddziale:

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Infolinia 801 600 200

  Oddział

  Nasza infolinia pracuje od poniedziałku do piątku,
  od godziny 8.00 do 20.00

  Dziękujemy

  Twój formularz został wysłany poprawnie. Skontaktujemy się Tobą w ciągu 24 godzin by porozmawiać o Twoich potrzebach kredytowych.

  Umów spotkanie