×
  Bartosz Turek

  Bartosz Turek / Analityk Analityk

  Kto może skorzystać z budżetowych dopłat Kredyt hipoteczny

  Dopłaty do kredytów przekraczające średnio 25 tys. zł – takie jest najbardziej namacalne oblicze programu „Mieszkanie da młodych”. Rekordziści potrafią na własne „M” uzyskać dofinansowanie w kwocie przekraczającej 100 tysięcy.

  Program dopłat do kredytów zaciągniętych na zakup mieszkania lub domu - tym właśnie jest głośny medialnie mechanizm znany pod nazwą „Mieszkanie dla Młodych. Przebojem wszedł on na rynek w styczniu 2014 roku. Wraz z upływem kolejnych miesięcy cieszy się on coraz większym zainteresowaniem beneficjentów. Rok 2018 będzie ostatnim, w którym będzie można ubiegać się o dopłaty. Czy warto? Dane ministerstwa sugerują, że przeciętny beneficjent programu zainkasował ponad 25 tys. zł, rekordziści otrzymują kwoty przekraczające 100 tys. zł.

  Czym właściwie jest program „Mieszkanie dla młodych”?

  Jest to mechanizm pozwalający osobom młodym uzyskać dopłatę do zakupu mieszkania lub domu, mającego służyć zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych. Nie jest to więc rozwiązanie dla tych, którzy chcieliby kupić mieszkanie na wynajem. Warunki skorzystania z programu są różne w zależności od tego czy beneficjentem jest rodzina wielodzietna czy nie. Spójrzmy najpierw na ten drugi przypadek.

  Im więcej dzieci, tym wyższa dopłata

  Program dopłat przeznaczony jest on dla osób w wieku do 35 lat (w wypadku małżeństw wystarczy, że jedno z małżonków ma maksymalnie 35 lat). Nieruchomość musi być nabywana na kredyt hipoteczny, może pochodzić od dewelopera, spółdzielni lub z drugiej ręki. Beneficjentami co do zasady mogą być jedynie osoby, które nigdy wcześniej nie posiadały nieruchomości mieszkalnej.

  Dopłata może wynieść:

  1. 10% wartości odtworzeniowej kupowanej nieruchomości – dla singli i rodzin bezdzietnych,
  2. 15% wartości odtworzeniowej kupowanej nieruchomości – dla rodzin z jednym dzieckiem,
  3. 20% wartości odtworzeniowej kupowanej nieruchomości – dla rodzin z dwójką dzieci.

  W wypadku mieszkania metraż nie może być większy niż 75 mkw. a w wypadku domu 100 m kw. Dopłata liczona jest jednak tylko dla powierzchni nieprzekraczającej 50 m kw. nabywanej nieruchomości. Zakwalifikować się do dopłat mogą mieszkania i domy, w wypadku których cena metra kwadratowego nie przekracza limitu – ten okresowo jest publikowany przez BGK i wynosi:

  1. na rynku pierwotnym – 110% średniego wskaźnika, który odzwierciedla koszt odtworzenia metra kwadratowego mieszkania na danym terenie (w styczniu 2016 roku limit w Warszawie wynosił ponad 6,4 tys. zł za kw.),
  2. na rynku wtórnym – 90% średniego wskaźnika, który odzwierciedla koszt odtworzenia metra kwadratowego mieszkania na danym terenie (we styczniu 2016 roku limit w Warszawie wynosił niecałe 5,3 tys. zł za mkw.).

  Wielodzietnym najłatwiej o dopłatę

  Inne zasady dotyczą rodzin wielodzietnych, a więc takich, które mają przynajmniej trójkę pociech. W tym wypadku beneficjentami mogą być też rodziny, które mają lub kiedyś posiadały nieruchomość mieszkalną. Co więcej, nie gra roli w jakim wieku są beneficjenci – z punktu widzenia programu osoby mające przynajmniej trójkę dzieci kwalifikują się do programu „Mieszkanie dla młodych”. Takie rodziny mają też preferencje odnośnie wysokości dopłaty. Ich przypadku jest to 30% wartości odtworzeniowej kupowanej nieruchomości. Co więcej, w każdej rodzinie, w której w ciągu 5 lat od zakupu nieruchomości urodzi się trzecie lub kolejne dziecko, może wystąpić o dodatkową dopłatę w wysokości 5% wartości odtworzeniowej kupowanej nieruchomości. Gdyby tego było mało, dopłata dla rodzin wielodzietnych wyliczana jest dla powierzchni nieprzekraczającej 65 m kw. Nieznacznie wyższe są też limity powierzchni nieruchomości, które można kupić z taką dopłatą. W przypadku mieszkań jest to maksymalnie 85 m kw., a w przypadku domów 110 m kw. Limity cen, które rodziny wielodzietne mogą wydać na mieszkanie lub dom są identyczne jak w przypadku pozostałych beneficjentów.

  Ekspert Finansowy

  Bartosz Turek
  Analityk

  Umów spotkanie z Ekspertem Open Finance

  Umów spotkanie w oddziale:

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Infolinia 801 600 200

  Oddział

  Nasza infolinia pracuje od poniedziałku do piątku,
  od godziny 8.00 do 20.00

  Dziękujemy

  Twój formularz został wysłany poprawnie. Skontaktujemy się Tobą w ciągu 24 godzin by porozmawiać o Twoich potrzebach kredytowych.

  Umów spotkanie