×
  Piotr Hulaj

  Piotr Hulaj / Starszy Ekspert Finansowy Starszy Ekspert Finansowy

  Lokata progresywna - czy się opłaca Lokata bankowa

  Lokata progresywna to jeden z wariantów depozytu bankowego ze zmiennym i ciągle rosnącym oprocentowaniem.

  Lokata progresywna, to depozyt bankowy, którego oprocentowanie regularnie rośnie. Im dłużej trzymamy pieniądze na takiej lokacie, tym wyższe odsetki są naliczane. Jeśli jednak musimy wypłacić pieniądze wcześniej, to w przeciwieństwie do zwykłych lokat nie tracimy wypracowanych już zysków.

  Lokata progresywna to rozwiązanie umożliwiające deponowanie środków w banku ze zmiennym oprocentowaniem. Bank podnosi je w określonych odstępach czasu – najczęściej co miesiąc lub co kwartał. Wysokość podwyżki określona jest w Tabeli Oprocentowania i zawarta również w umowie z bankiem.

  Przykład: w pierwszym i drugim miesiącu oprocentowanie wynosi 2,5%, w trzecim 2,75%, a w czwartym 3,5%. Wzrost oprocentowania nie musi być wartością stałą.

  Co to jest lokata progresywna

  Lokata progresywna to umowa między klientem a bankiem, dotycząca założenia depozytu na środki pieniężne. Jej główną cechą jest zmienne, rosnące oprocentowanie, na które można liczyć przez cały okres trwania lokaty. Oprocentowanie lokaty progresywnej często jest uzależnione od zdeponowanej kwoty. Preferowany jest dłuższy czas trwania takiego depozytu w celu osiągnięcia większych korzyści.

  Podczas wyboru lokaty progresywnej, należy zwrócić w szczególności uwagę nie tyle na oprocentowanie w konkretnych miesiącach, lecz na średnie oprocentowanie. Jest to rozwiązanie, w którym najbardziej premiowana jest cierpliwość, ponieważ przy końcu trwania depozytu są naliczane najwyższe odsetki. Dzięki temu, jest to doskonała alternatywa dla osób, które mogą pozwolić sobie na dłuższe zamrożenie swoich oszczędności. Lokaty progresywne trwają zazwyczaj od kilku do kilkunastu miesięcy, zdarzają się jednak rozwiązania nawet na 3 lata.

  Zalety i wady lokaty progresywnej

  Zaletą lokaty progresywnej jest możliwość zerwania jej w dowolnym momencie bez straty odsetek. Trzeba wziąć jednak pod uwagę fakt, że przez początkowy okres trwania takiego depozytu oprocentowanie jest niskie. Dopiero pod koniec trwania lokaty oprocentowanie może wynieść 5% , a nawet więcej. Ponadto wartość podwyższonego oprocentowania obowiązuje tylko w miesiącu, określonym w umowie lokaty, np. gdy w jedenastym miesiącu oprocentowanie lokaty wynosi 4%, to takie oprocentowanie obowiązuje tylko w tym konkretnym okresie. Średnie oprocentowanie produktu, które decyduje o naszych zyskach, jest średnią arytmetyczną z całego okresu.

  Ekspert Finansowy

  Piotr Hulaj
  Starszy Ekspert Finansowy
  ul. Focha 18
  85-070 Bydgoszcz

  Umów spotkanie z Ekspertem Open Finance

  Umów spotkanie w oddziale:

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Infolinia 801 600 200

  Oddział

  Nasza infolinia pracuje od poniedziałku do piątku,
  od godziny 8.00 do 20.00

  Dziękujemy

  Twój formularz został wysłany poprawnie. Skontaktujemy się Tobą w ciągu 24 godzin by porozmawiać o Twoich potrzebach kredytowych.

  Umów spotkanie