×
  Marcin Hofman

  Marcin Hofman / Ekspert Finansowy Ekspert Finansowy

  MdM a budowa domu Kredyt hipoteczny

  Klienci często pytają mnie w jakiej wysokości dopłatę z programu MdM mogą otrzymać gdy (jako osoba fizyczna) zdecydują się nie na zakup nieruchomości, a budowę domu. Oczywiście ustawa MdM dotyczy również budowy domu na własnej działce.

  Najważniejsze, o czym musimy wiedzieć to:

  - nie przysługuje nam dopłata do tego przedsięwzięcia (taka dopłata do części ceny przysługuje tylko w przypadku zakupu mieszkania lub domu)

  - możemy natomiast uzyskać zwrot części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych (udokumentowanych wystawioną na nasze nazwisko fakturą), czyli zwrot części podatku VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych

   

  Odliczeniu podlegają wszystkie faktury na materiały budowlane znajdujące się na liście wskazanej w poniższym linku . W większości objęte są one 23% podatkiem VAT, natomiast odliczeniu podlega dokładnie 65,22% podatku. Przykładowo, jeśli posiadamy fakturę np. za dachówkę na kwotę 12 300zł, z czego 2 300zł to zawarty w cenie podatek VAT, to od tej faktury odliczyć możemy 65,22% podatku VAT, czyli 1 500,06zł (2 300zł x 65,22% = 1 500,06zł). Ustawodawca przewidział również limit maksymalnej kwoty odliczenia, która nieznacznie zmienia się każdego roku. Maksymalna kwota jaką możemy odliczyć w 2016 r. wynosi 33.813,08zł

  Listę materiałów budowlanych które podlegają temu odpisowi możemy znaleźć na stronie: www.pit.pl/wykaz-zwrot-vat/

  Podobna ulga przysługiwała niegdyś wszystkim osobom budującym swój pierwszy dom, dlatego też każdy, kto do końca 2013 roku rozpoczął budowę mógł skorzystać z rozliczenia części podatku VAT na materiały budowlane. Z chwilą wejścia w życie ustawy MdM możliwość ta została zarezerwowana jedynie dla osób spełniających odpowiednie  kryteria, o których mowa w ustawie MdM. W skrócie, chodzi o dobrze już znane kryteria dotyczące zarówno beneficjantów (kryterium wieku oraz fakt nieposiadania innej nieruchomość mieszkalnej – nie dotyczy małżeństw, z co najmniej trójką dzieci) jak i nieruchomości, którą budujemy (metraż domu nie może przekroczyć 100mkw lub 110mkw w przypadku małżeństw z co najmniej trójką dzieci).

  O zwrot części podatku VAT mogą się ubiegać nie tylko osoby budujące dom. Przedsięwzięcie polegające na nadbudowie lub rozbudowie budynku na cele mieszkalne (np. adaptacja poddasza) lub przebudowa budynku niemieszkalnego lub jego części na cele mieszkalne również podlega temu odliczeniu. Należy wówczas pamiętać jedynie o tym, że jeśli w ten sposób powstanie odrębny lokal mieszkalny, musi on mieć nieznacznie mniejszy metraż niż dom (75mkw lub 85mkw w przypadku gdy beneficjentami jest małżeństwo, z co najmniej trójką dzieci).

   

  Na dzień 14 marca wykorzystano już 82,5% środków z limitu Funduszu Dopłat do zakupu pierwszej nieruchomości na rok 2016. W mojej ocenie, w sytuacji, gdy dopłaty zostaną w pełni wykorzystane, warto rozważyć możliwość zakupu niedrogiej działki pod miastem i budowy własnego domu - warto pamiętać, że jeśli tylko spełniamy kryterium, o których mówi ustawa MdM, co najmniej kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt tysięcy złotych powinno do nas wrócić. Z ulgi tej możemy bowiem skorzystać niezależnie od poziomu wykorzystania limitu z puli Funduszu Dopłat. A przy wykończeniu domu każda złotówka jest przecież na wagę złota.

   

  Ekspert Finansowy

  Marcin Hofman
  Ekspert Finansowy
  ul. Mielżyńskiego 14
  61-725 Poznań

  Umów spotkanie z Ekspertem Open Finance

  Umów spotkanie w oddziale:

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Infolinia 801 600 200

  Oddział

  Nasza infolinia pracuje od poniedziałku do piątku,
  od godziny 8.00 do 20.00

  Dziękujemy

  Twój formularz został wysłany poprawnie. Skontaktujemy się Tobą w ciągu 24 godzin by porozmawiać o Twoich potrzebach kredytowych.

  Umów spotkanie